‫انتقاد بی‌سابقه داریوش ارجمند از «مختارنامه»

داریوش ارجمند بازیگر نقش‌هایی همچون مالک اشتر و حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) در ساخته‌های داوود میرباقری، انتقادات تندی نسبت به سریال «مختارنامه» وارد کرد.

داریوش ارجمند

به گزارش ایسنا، از نظر داریوش ارجمند، رفتار «مختار» رفتار شیعه نیست و زمان ۱۲ ساله و بودجه ۶۶ میلیاردی این سریال به صرفه نبوده است. ارجمند همچنین نحوه کشته‌شدن مختار در این سریال را دروغ خواند.

سریال «مختارنامه»، آخرین همکاری داوود میرباقری با صداوسیماست و پس از آن ساخته‌های این کارگردان، مثل «شاهگوش» و «دندون طلا» به شبکه نمایش خانگی آمده‌اند. البته آخرین همکاری داریوش ارجمند بازیگر محبوب میرباقری پیش از دهه هشتاد، به سال ۱۳۷۹ و «مسافر ری» بازمی‌گردد و پس از آن و ساخت «معصومیت از دست رفته» در سال ۱۳۸۲، ارجمند دیگر در کارهای این کارگردان حضور نداشته است.

ارجمند در بخشی از صحبت‌های تازه‌اش در دیدار با آیت‌الله نورمفیدی، نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان گفته است علاقه‌ای به بازی در سریال «مختارنامه» نداشته: «اصلاً دوست نداشتم در سریال مختارنامه بازی کنم، با دلیل و منطق به شما می‌گویم که سریال مختارنامه ایراد بسیار زیادی داشت و ساخت چنین سریالی به صرفه نبود.»

البته نظر او، درباره نقش‌های دیگرش در ساخته‌های میرباقری کاملاً متفاوت است و معتقد است برای نقش مالک اشتر مبعوث شده: «من برای بازی نقش مالک اشتر یک‌بار استخاره گرفتم که خوب در نیامد و منجر به انصرافم شد اما پس از گذشت چند ماه در یک جلسه مجاب شدم بار دیگر استخاره کنم که این بار خوب در آمد و در نهایت این نقش را بازی کردم.»

او با اشاره به بازی در نقش‌های تاریخی چون مالک اشتر و حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، از علاقه به بازی در نقش حضرت ابوالفضل (ع) نیز صحبت کرده که البته سنش دیگری اجازه بازی در این نقش را نمی‌دهد، با این حال معتقد است هر فردی نمی‌تواند نقش او را بازی کند.

بخش مهم صحبت‌های داریوش ارجمند که از نقش حشمت فردوس دفاع کرده و آن را مردی شریف دانسته است، به انتقاد به شخصیت مختار و ساخت سریالی درباره او بر می‌گردد: «من رفتار مختار را رفتار شیعه نمی‌دانم زیرا او که خود را مدعی رهروی از امام علی (ع) می‌دانست، نباید قاتلان امام حسین (ع) و یارانش را به آن شکل مجازات می‌کرد، زیرا شما می‌دانید که رفتار امام علی (ع) با ضاربش چقدر منصفانه بود.»

به عقیده بازیگر نقش مالک اشتر، مختار باید مسببان واقعه عاشورا را محاکمه می‌کرد تا عاملان اصلی مشخص شوند اما بدون آن‌که با امام زمان خود مشورت کند، تصمیم به مجازات و اعدام قاتلان امام حسین و یارانش گرفت.

ارجمند انتقادات خود را با لحن تندتری نیز ادامه داده است: «این مختار برای نظام و کشور ما به این اندازه ارزشمند نبود که برای ساخت سریالش ۱۲ سال وقت گذاشته و ۶۶ میلیارد تومان هزینه صرف شود و در آخر سریال نیز به دروغ نحوه کشته شدن مختار را گونه دیگر نشان دادند.»

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz