خوش‌بینی دکتر رسولی به نتیجه استیضاح شهردار:
امضای نامه استیضاح، الزاماً به معنای رای دادن به استیضاح نیست

جلسه شورای شهر رشت - 9 اسفند 1394 - رضا رسولی

رشت رویایی- رییس کمیسیون حمل و نقل ترافیک درباره‌ی نگاه خود نسبت به استیضاح شهردار در روز پنج شنبه گفت: همان‌طور که همشهریان محترم باخبر هستند این روزها بحث استیضاح شهردار شهر رشت توسط بخشی از اعضای محترم شورا قوت گرفته و طبیعتاً طبق قانون ماده ٧٣ شورا، استیضاح شهردار روال قانونی خود را طی می‌کند. اما قطعاً امضای نامه استیضاح به معنای رأی دادن به استیضاح نیست.

دکتر رضا رسولی در ادامه گفت: اعضای شورا می‌توانند دغدغه‌هایی را که در حوزه‌های مختلف شهری دارند پیگیری کنند و مراحل مختلفی را طی کنند تا به نتیجه برسند.

او با اشاره به اینکه شورا محلی برای انجام کارهای گروهی و جمعی است، گفت: شورا براساس عقلانیت جمعی، هم‌فکری و تعامل با یکدیگر به نتایج مطلوبی در زمینه‌های مختلف علی‌الخصوص موضوع مطروحه خواهد رسید.

این عضو شورا متذکر شد: طبیعی است که در هر کار اجرایی یک سری دغدغه‌ها و نگرانی‌ها وجود داشته باشد که بخشی از آن تفاوت در نوع نگرش، علایق و سلایق کاری و اجرایی است و بخش دیگر از آن هم به انحرافات از چارچوب تعریف‌شده در قانون کار اجرایی مربوط می‌شود.

او گفت: در خصوص عملکرد پانزده ماهه دکتر ثابت‌قدم و تیم اجرایی‌اش مانند هر مدیر اجرایی دیگر دغدغه‌هایی مطرح است که خود من نیز از این دغدغه‌ها مستثنا نیستم اما شیوه نگرش ما به مسئله و رویکردی که برای آن اتخاذ می‌کنیم طبیعتاً متفاوت است.

رسولی در رابطه با نتیجه روز پنج شنبه گفت: اینکه نهایتاً در این روز به چه نتیجه خواهیم رسید، من نسبت به آن خوش بین هستم؛ زیرا نمایندگان مردم در شورای رشت به مباحث شهری و اجرایی احاطه دارند و می‌دانند که استیضاح شهردار و تغییر او چه قدر می‌تواند به برنامه‌هایی که خود ما در شورای چهارم تدوین کرده‌ایم و امسال، سال به نتیجه رسیدن این برنامه‌ها است آسیب برساند.

رییس کمیسیون حمل و نقل ترافیک گفت: امسال، سال اجرای برنامه‌هایی است که توسط شورا بر اساس نیاز شهر تدوین و سیاست‌گذاری شده است و دارد توسط شهرداری اجرایی می‌شود. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به حوزه ترافیک، بازآفرینی، تأمین منابع درآمدی پایدار و خیلی از برنامه‌های دیگر که در حوزه محیط زیست داشتیم اشاره کرد.

دکتر رسولی عملکرد اجرایی شهرداری رشت در پانزده ماه گذشته را قابل قبول دانست و گفت: من فکر نمی‌کنم که هیچ‌کدام از همکارانم در شورا بخواهند این موضوع را رد کنند و نظر مردم هم در این حوزه شفاف و مشخص است اما به لحاظ قانونی و حقوقی که در حاشیه مباحث اجرایی وجود دارد این شبهات مطرح شده که به نظر من جای بررسی و پیگیری دارد و در این باره باید به یک نتیجه مطلوب رسید.

رسولی در ادامه گفت: اعضای شورا قطعاً مسئله را کاملاً سیاه‌وسفید نخواهند دید و با توجه به آگاهی نسبت به عواقب تصمیمی که دارند باید بدانند بین رنگ‌های سفید و سیاه رنگ خاکستری هم وجود دارد. اعتقاد ما این است که باید اهرم‌های نظارتی و کنترلی روی کارکردهای شهردار و شهرداری رشت تقویت شود.

او همچنین گفت: با توجه به اینکه شورا ساختارهای نظارتی لازم را به لحاظ اداری، نیروی انسانی لازم و اختیاراتی که بخواهد در امور به ریز تفحص و حسابرسی کند ندارد؛ من فکر می‌کنم کلیدواژه تقویت این اهرم، قطعاً کلمه همدلی و همراهی است.

شاید این عدم همدلی و همراهی گاها فضا را برای یک سری از فعالیت‌هایی که در چارچوب بودجه تعیین شده توسط شورا و برخی ضوابط نیستند، ایجاد کرده است.

دکتر رسولی استیضاح را برای مجموعه شهری یک فرصت دانست و گفت: فکر می‌کنم که این اتفاقات باعث می‌شود بخشی که به لحاظ فنی و اجرایی و همین طور مباحث کارشناسی و تخصصی دارای قدرت و توان تحلیل و تجربه اجرایی مناسب هستند حول این مسئله به هم نزدیک‌تر شوند و نشان دهند کارهایی که در شهرمی خواهند انجام دهند علاوه بر اینکه ازلحاظ اجرایی کارهای باارزشی است به لحاظ قانونی و سیاست‌گذاری همان چیزی است که ما نیاز داریم.

او در ادامه تصریح کرد: نتیجه جلسه پنج شنبه قطعاً به نفع شهر و یک تلنگر به طرفین ماجرا خواهد بود که نیازهای شهر چه چیزی است و اتفاقاتی که در این چند روز در شهر افتاده، برای ما حامل پیام‌هایی است که آنها را می‌شنویم و ارزیابی می‌کنیم.

این عضو شورا ادامه داد:‌ نهایتاً هدف ما تأمین رضایت اجتماعی و عمومی با انجام پروژه‌های مناسب در چارچوب قانون و ضوابط است و خطوط قرمزی که قانون و چارچوب سیاست‌گذاری که شورا تعیین کرده است، رعایت شود.

دکتر رسولی با تاکید بر اینکه هدف همکاران من در شورا تغییر شهردار نیست، گفت: هدف همه ما حفظ سلامت اموری است که در شهرداری انجام می‌شود و انطباق آن با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های تدوین‌شده در بودجه توسط شورا خواهد بود.

او همچنین عنوان داشت: انشالله این مسئله با اراده جمعی که در ما اتفاق افتاده در روز پنج‌شنبه با رأی اعتماد و فرصت مجددی که دوباره توسط اکثریت شورا به شهردار داده خواهد شد، تأیید می‌شود و خروجی آن قطعاً برای بهبود امور و کنترل کردن شهرداری است تا این نهاد بتواند در ریل‌گذاری‌هایی که توسط شورا انجام شده است، حرکت کنند.

این عضو شورا با بیان اینکه سرعت پدیده‌ی خوبی است تا جایی که مجاز باشد، گفت: طبیعتاً سرعت بیش‌ازحد گاهی اوقات برای افراد باعث مخاطراتی می‌شود که موجب صدمه و آسیب به خود و اطرافیانشان خواهد شد.

رضا رسولی در پایان تصریح کرد: ضمن تشکر از مردم بابت همدلی و همراهی که طی این چند روز داشتند خواهش دارم تا به نمایندگان خود اعتماد کنند و امیدوارم در این روز بهترین نتیجه برای این شهر گرفته شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz