امضای تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری رشت در خاتمه اجلاس سرمایه‌گذاری

رشت رویایی- در دومین روز اجلاس کمیته معاونین و مدیران سرمایه گذاری شهرداری کلانشهرهای کشور تفاهم نامه احداث کارخانه بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی، احداث مجموعه اقامتی ورزشی، پروژه سرمایه گذاری در بوستان ملت، شهر الکترونیک، سینما ۶ بعدی و پارکومتر به امضا رسید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت دکتر نصرتی در دومین روز اجلاس فصلی کمیته معاونین و مدیران سرمایه گذاری شهرداریهای کلانشهرهای کشور با قدردانی از حضور همه مدیران و معاونین حوزه سرمایه گذاری حاضر در نشست گفت: تا زمانی که موفق نشویم تفاهم نامه های امضا شده را به قرار داد تبدیل کنیم و پروسه زمان انعقاد قرارداد تا اجرای پروژه ها را به کمتر از ۸ ساعت تقلیل دهیم در حوزه سرمایه گذاری موفق نخواهیم نشد.

تاکید دکتر نصرتی بر تقلیل زمان انعقاد قرارداد سرمایه گذار

شهردار رشت با بیان تجارب شهرهای موفق کشورهای پیشرفته مطرح کرد: بسیاری از کشورهای موفق درحوزه سرمایه گذاری زمان انعقاد قرارداد تا اجرای پروژه ها حتی به دو ساعت نیز تقلیل داشته است.

او با تاکید بر متفاوت بودن اجلاس فوق با دیگر اجلاس ها اضافه کرد: در این دو روز ۱۳ تفاهم نامه به امضا رسید. بنابراین شایسته است تا در اجلاس بعدی از چگونگی انعقاد تفاهم نامه و نحوه اجرای آن گزارشی قابل ارائه داشته باشیم.

دکتر نصرتی با تاکید بر نقش تاثیر گذار رسانه ملی در پیشبرد اهداف سرمایه گذاری گفت: بسیاری از سرمایه گذاران با داشتن انگیزه های ناب و فوق العاده در شهرهایی حضور پیدا می کنند که قابلیت اجرایی چندانی در آن شهرها برای اجرای پروزه های مدنظر سرمایه گذار وجود ندارد، بنابراین شایسته است تا رسانه ها به خصوص رسانه ملی با امکانات و تجهیزات مورد دسترس خود به معرفی ظرفیت های موجود شهرها بپردازد.

شهردار رشت با اشاره به فعالیت مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم در حوزه های گوناگون مطرح کرد: در مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم با برقراری لینکی در زمینه معرفی ظرفیت شهرها امکان آشنایی سرمایه گذاران با ظرفیت شهرها را فراهم کرده ایم.

فاطمه شیرزاد بر ضرورت ورود تکنولوژی های روز دنیا در حوزه پسماند تاکید کرد

رئیس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهر شورای اسلامی شهر رشت نیز با گرامیداشت یاد شهدای سانحه سانچی گفت: امید است در این سلسله همایش ها و نشست ها در پی تبادل تجربیات نتایج مثبتی در توسعه شهرها داشته باشیم.

فاطمه شیرزاد، گیلان را یکی از پر معضل ترین استان های کشور در حوزه مدیریت پسماند عنوان کرد و گفت: حدود ۳۳ سال است که منطقه جنگلی سراوان رشت مدفن حجم عظیمی از زباله شهر رشت و ۲۰ شهر دیگر حومه رشت شده است.

او با تاکید بر عدم اصولی دفن زباله در سراوان در سنوات گذشته مطرح کرد: در طول ۴ سال گذشته شورای اسلامی شهر گام های خوبی برداشته شده اما متاسفانه کم کاری های برخی مسئولین سبب شده علیرغم تلاش های انجام شده از سوی شورا نتوانستیم از تکنولوزیهای به روز دنیا استفاده کنیم.

شیرزاد موضوع زباله را یک موضوع تمام شده در اکثر کشورها دانست و گفت: متاسفانه نگاه غیر اصولی در ساماندهی پسماند در خطه شمال کشور باعث آلودگی زیست محیطی رودخانه های زرجوب گوهر رود شده است.

او ادامه داد: با توجه به متفاوت بودن اقلیم شهر رشت و استان گیلان و چگونگی ساماندهی پسماند، ضروری است تا تکنولوزی های روز دنیا را وارد کشور کنیم که در این راستا استفاده از تکنولوژی کشور چین به شکل فاینانس در رشت نهادینه گردید.

سخنگوی شورا مطرح کرد: در سال ۹۲ و ۹۳ اقداماتی در رشت برای اجرایی شدن تکنولوژی فوق انجام شده که متاسفانه با یکسری موانع روبرو شدیم.

فاطمه شیرزاد، با تاکید بر تلاش در کاهش مشکل سراوان گفت: در بسیاری از کشورها زباله را صادر می کنند، اما در کشور و به خصوص در استان این شرایط وجود ندارد که امیدواریم به این سمت حرکت کنیم چرا که زباله های گیلان غنی هستند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست و خدمات شهر شورای اسلامی شهر رشت، با تاکید بر وجود بستری بکر در حوزه سرمایه گذاری در استان و شهر رشت، مطرح کرد: امید است در استان گیلان بستر مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی خصوصا در بستر رودخانه های زرجوب گوهر رود فراهم گردد.

او در پایان سخنانش معاونین و مدیران سرمایه گذاری شهرداریها را نبض اقتصاد و اشتغال کشور دانست و گفت: مدیران و معاونین سرمایه گذاری شهرداریها حلقه وصل سیاستگذاران و سرمایه داران هستند، امید است با تفاهم نامه های منعقد شده گام های خوبی در مسیر توسعه شهر رشت برداشته شود.

در بخش پایانی روز دوم اجلاس سرمایه گذاری شهرداری کلانشهرهای کشور ۶ تفاهم نامه سرمایه گذاری به امضای شهردار رشت رسید.

پروژه سرمایه گذاری بوستان ملت

نخستین تفاهم نامه امضا شده در بخش پایانی اجلاس، مابین دکتر نصرتی شهردار رشت و آقای بشیر امینی به منظور ایجاد مسیر تجاری با طرح شهرداری رشت به امضا رسید.

احداث مجموعه اقامتی ورزشی

دومین تفاهم نامه نیز مابین شهردار رشت و دکتر تن زاده مالک باشگاه سپیدرود رشت در زمینه ایجاد مجموعه اقامتی ورزشی بود.

دکتر تن زاده که مدرک تحصیلی دکترای عمران نیز دارد طی سخنانی گفت: پس ا ز ۱۸ سال برای سرمایه گذاری به شهر خود برگشته ام که در اولین اقدام تملک باشگاه بزرگ و ارزشمند سپیدرود انجام شد.

او اضافه کرد: طی سخنانی که با دکتر نصرتی شهردار رشت مطرح شدبا توجه به نیاز به احداث کمپ ها و هتل های ورزشی تصمیم به سرمایه گذاری در این حوزه گرفتیم.

مالک سپیدرود با اشاره به سوابق سرمایه گذاری خود و همکاری با شهرداری تهران، وزارت راه و در اختیار داشتن کارخانه هایی در شهرک های صنعتی تهران مطرح کرد: سرمایه گذار نیاز به اطمینان در خصوص بازدهی سرمایه دارد و از سوی دیگر در مباحث حقوقی پروسه های زمان بر باید کوتاه شود.

تن زاده همچنین با اشاره به مدیریت مدبرانه شهردار رشت نسبت به دیدن خروجی اقدامات در آینده نزدیک اظهار امیدواری کرد.

تفاهم نامه راه اندازی پارکومتر

موسی جاذب طرحی برای پارک حاشیه ای خیابان (پارکومتر) ارائه کرده است که موضوع سومین تفاهم نامه بود.

تفاهم نامه شهر الکترونیک

رضا رمضانپور به نمایندگی از آقای کسایی نیز در حوزه فناوری اطلاعات تفاهم نامه ای در خصوص شهر الکترونیک و هوشمند و زیرساختهای گردشگری به امضا رساند.

تفاهم نامه سینما ۶ بعدی

رضا پورربانی سرمایه گذار جوان نیز تفاهم نامه با شهردار رشت در زمینه احداث سینما ۶ بعدی به امضا رساند.

او پیش از این در خمام، آستانه اشرفیه و خشکبیجار نیز سینماهای ۶ بعدی راه اندازی کرده بود.

پورربانی که چندین ثبت اختراع نیز در کارنامه دارد قصد دارد چهارمین سینما ۶ بعدی خود را در بوستان ملت رشت راه اندازی کند و نسبت به راه اندازی سینما شش بعدی در شهرهای مختلف اظهار تمایل کرده است. قراردادهای قبلی سینما ۶ بعدی او به صورتBOT و ۵ تا ۶ ساله بوده است.

تفاهم نامه احداث کارخانه بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی

تفاهم نامه ای با موضوع احداث کارخانه بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی با استفاده از فناوری پیشرفته KDV آلمان توسط سرمایه گذار المانی ALPAKAT و شرکت سازا دژ ایران منعقد گردید.

قبل از امضای تفاهم نامه دکتر نصرتی با تاکید بر اینکه کلانشهر تهران بزرگترین حجم زباله در کشور را به خود اختصاص داده است، در پیشنهادی از دکتر هاشمی رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسین مشاور آماتیس رابین و مشاور نیروگاه پسماند سوز شهرداری تهران خواست که با مطالعه پروژه احداث کارخانه بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی با استفاده از فناوری پیشرفته KDV آلمان نتایج بدست آمده را به شهرداری رشت جهت انجام هرچه سریعتر این پروژه در رشت اعلام کند.

مدت این تفاهم نامه حداکثر ۶ ماه می باشد که از تاریخ تکمیل امضا و ابلاغ از سوی طرف اول نافذ بوده و طی مدت ۲ ماه طرفین متعهدند قراردادهای تفصیلی حاضر را تنظیم و با توافق یکدیگر پس از تصویب در هیئت عالی سرمایه گذاری و شورای اسلامی شهر امضا و مبادله نماید. گفتنی است تفاهم نامه فوق در ۹ ماده و در سه نسخه به امضا شهردار و شرکت سازادژ ایران رسید.

شایان ذکر است در این اجلاس دو روزه، روز گذشته نیز ۸ تفاهم نامه و یک موافقت نامه به امضای شهردار رشت رسید. صبح امروز هم تفاهم نامه ای در زمینه احداث کارخانه بازیافت زباله و تبدیل به انرژی امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *