[su_frame align=”left”]الیاس حضرتی[/su_frame]

رشت رویایی- یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم معتقد است تا زمانیکه اقتصاد دولتی است و بخش خصوصی اعتباری ندارد، باید انتظار بروز مشکلاتی از قبیل فساد و رانت را داشت.

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه اخیر رییس‌جمهور درباره حقوق‌های نامتعارف و تاکیدات مطرح شده پیرامون اصلاح قانون نظام پرداخت کشور، گفت: قانون پرداخت با نقص‌هایی همراه است و این باعث بروز برخی تخلفات و سوءاستفاده شده است، حتی گاها این تخلفات به بهانه اجرای قانون بوده است لذا باید در مسیر اصلاح نظام پرداخت کشور حرکت کرد.

او گفت: سیاست دولت در این زمینه شفاف سازی است، رییس جمهور، وزرا و دیگر اعضای دولت تاکنون نشان دادند که در راستای شفاف سازی گام برمیدارند.

این چهره اصلاح طلب مجلس ادامه داد: شفاف سازی یعنی اینکه اگر شما در جایی هم مشکلی داشتید و قصوری صورت گرفته است که متوجه آن نشدید به راحتی عذرخواهی کنید و در جهت جبرانان آن تخلف، قدم بردارید، یا اگر لازم باشد وزیری استعفا دهد و مدیری برکنار شود این کار انجام شود.

حضرتی با بیان اینکه در این مدت دولت اجازه نداده است که کار به قوه قضاییه کشانده شود و جلوتر از قوه قضاییه اقدام کرده است، گفت: هرجا که لازم بوده مدیری استعفا دهد استعفا داده است، یا اگر مدیری باید برکنار شود برکنار شد و پولهایی که باید به خزانه برمی‌گشت تلاش شده اینکار صورت بگیرد.

این نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید از دولت برای اقدامات صورت گرفته تشکر کرد، افزود: ولی غفلت سه ساله دولت جای گلایه دارد، ما معتقدیم باید این اقدامات و برخوردهای دولت ادامه داشته باشد و متوقف نشود، دولت باید ملاحظات را کنار بگذرد و آنجایی که مسائل مربوط به وزیر یا استاندارها و … است را با دقّت مورد بررسی قرار دهد.

او ادامه داد: برای مثال ما گزارشات خوبی از مناطق ازاد و منطقه ازاد اروند و واگذاریهای که انجام می‌شود نداریم، در هیات مدیره شرکتها افرادی هستند که هنوز در ۲۰یا حتی ٢۵شرکت عضو هیات مدیره هستند، یا حتی گزارشاتی داریم که برخی از آقازاده‌ها و مدیران برخی شرکت‌ها کارگردان برخی کارها هستند که در مظان اتهام هستند.

حضرتی اضافه کرد: دولت باید بدون ملاحظه و اینکه چه کسی فرزند چه کسی است وبا قوت و شفافیت برخوردهایش را انجام دهد.

او ادامه داد: اگر اراده جمعی قوه قضاییه، مقننه و مجریه به کار گرفته شود قطعاً این فساد ریشه کن شدن است البته باید دست رسانه‌ها نیز در این زمینه باز گذاشته شود.

این عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دنیا فساد دامن‌گیر بسیاری از کشورها شده بود اما همه اراده‌ها بر این قرار گرفت که برخورد کنند و هر کسی نیز که ذره‌ای انحراف داشت و یا آلوده بود محترمانه کنار گذاشته شد.

اوبا بیان اینکه دولت باید در مسیر درست ساده سازی و شفاف سازی جلو برود و در این راستا گام بردارد، گفت: دولت باید آنجایی که انتقاد منتقدین درست و بجا بود از آنها تشکر کند و حتی هدیه گل برای آنها بفرستد، آنجایی که نیز انتقاداتشان بِجا نیست و از انتقاد به تخریب تبدیل شد آنها را تحمل کند.

حضرتی تاکید کرد: تا زمانی که ٧٠و٨٠درصد اقتصاد ما دولتی است و از دولتی بودن به خصولتی بودن تبدیل می‌شود و بخش خصوصی اعتباری ندارد و تا زمانی که اتکا ما به رانت نفتی است باید همچنان منتظر این باشیم که در جاهایی مشکلاتی از نوع این فسادها و رانت‌ها بروز پیدا کند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در رابطه با اینکه دولت چگونه می‌تواند اعتماد افکارعمومی را که در حال حاضر بدبین و حساس شده را جلب کند، گفت: دولت با همین دست فرمانی که جلو برود و بدون ملاحظه کارش را انجام دهد، آنجایی که احساس کند زمینه‌های رشد و سواستفاده و فساد وجود دارد باید روزنه‌ها را ببندد و برخورد کند.