رشت رویایی- جلسه اخیر شورای شهر رشت شاهد اتفاقات تلخ و ناخوشایندی بود که بدون شک به عنوان یکی از نکات منفی در کارنامه کاری دور چهارم باقی خواهد ماند. این جلسه بیش از آنکه به صحن علنی شورا شباهت داشته باشد به دادگاهی شبیه بود که در آن اتهامات زیادی به شهردار نسبت داده شد بی آنکه اجازه دفاع و فرصت لازم برای پاسخگویی به او داده شود و در نهایت با اعتراض و ترک پنج تن از اعضای شورا این جلسه از حد نصاب خارج شد تا پایانی بر یکی از تاریخی‌ترین جلسات شورای شهر رشت باشد. با توجه به اینکه به نظر می‌رسد اختلافات و شکاف‌های موجود بین اعضای شورا و دو دستگی به وجود آمده به شکلی باشد که در روند موفقیت اجرایی مدیریت شهری اخلال ایجاد شود اما رضا موسوی روزان با دو دستگی شکل گرفته در پارلمان شهری مخالف است و معتقد است که شورای دور چهارم فی کما سابق می‌تواند مسیر یک‌ساله باقی‌مانده را به خوبی پشت سر بگذارند.

[su_frame align=”center”]دیدار مسئولین با خانواده شهدای مدافع حرم گیلان - موسوی روزان[/su_frame]

رضا موسوی روزان در گفت و گوی اختصاصی با رشت رویایی در خصوص اتفاقات اخیر شورا گفت: اتفاقات شورای شهر تا حدود زیادی به هم پیوسته است؛ بیش از یک سال است که روند مشخصی را در شورای شهر داشتیم که پیش از انتخاب دکتر ثابت قدم آغاز و تاکنون ادامه داشته است. یکی از اعضای شورا از ابتدای انتخاب شهردار انتقاداتی را تا به امروز در قالب بیش از ۴۵ نطق در ۱۵ ماه اخیر در صحن علنی شورا داشتند که موضوعاتی را که در همین جلسه اخیر مطرح شد در بر می‌گرفت. اما اتفاقات اخیری که در چند هفته اخیر افتاد، توهین به شخص شهردار و برخی از اعضای شورای شهر است که متأسفانه برای چندمین بار شاهد آن بودیم. شورا به جای آنکه از روش گفت و گو و انتقاد سازنده استفاده کند و با مدارک و مستندات کافی بتواند نظرات خود را اعمال کند، متأسفانه به توهین و اهانت متوسل شده است. تا آنجایی که بنده اطلاع دارم همین موضوع توهین و اهانت بین آقای شهردار و این عضو شورا به دادگاه کشیده شده است. متأسفانه این اتفاقات متناسب با شان شورا و اعضای آن نیست و نباید چنین اتفاقاتی رخ بدهد. در این مورد باید نسبت به عملکرد ریاست شورا انتقاد داشت که با توجه به اختیارات قانونی که دارد می‌تواند جلوی توهین را بگیرد و نطق را قطع کند و اجازه ندهد که نطق‌ها همراه با اهانت ادامه پیدا کند اما متأسفانه ریاست شورا این اجازه را با اشکال مختلف به اعضا داده و فضا را برای تنش و توهین بالقوه کرده است. در جلسه گذشته به خاطر همین اهانت‌ها تعدادی از اعضای شورا که بنده هم یکی از آنها بودم، صحن شورا را در اعتراض به این رفتار ترک کردند.

به بهانه نظارت نباید در وظایف دستگاه‌های قضایی و امنیتی دخالت کرد
این عضو شورا با بیان اینکه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری یکی از مهم‌ترین اختیارات شورا است، گفت: انتقاد باید سازنده و صادقانه باشد. نظارت نباید به شکل اهانت انجام شود. وقتی گفته می‌شود که «خرمشهر تا چند وقت دیگر از دست شهردار آزاد می‌شود»، بزرگ‌ترین توهین را به برادر مسلمان خود کرده‌ایم. مگر توهین از این بالاتر می‌شود که همکار خود را با صدام کافر مقایسه کنیم؟ این موارد بخشی از نکات منفی و نواقص شورای دور چهارم است که متأسفانه در تاریخ باقی خواهد ماند و سابقه خوبی برای این دوره از شورا در اذهان عمومی به یادگار نخواهد گذاشت.

او با فرض بر اینکه تخلفاتی صورت گرفته در پاسخ به این سؤال که آیا اتهام زدن در صحن شورا و اجازه پاسخگویی به شبهات را به شهردار ندادن، خود از مصادیق بی‌قانونی نیست، تصریح کرد: بنده اعتقاد دارم که دستگاه قضایی و دستگاه امنیتی ما به حدی توانمند هستند که به تعبیر شما اگر تخلفی صورت گرفته باشد، با هوشیاری و حساسیت پیگیری و رصد کنند و به شکل قانونی برخورد جدی با آن داشته باشند. مگر در دوره سوم شورا نبود که دستگاه قضایی با متخلفان برخورد کرد؟ مگر دستگاه امنیتی و اطلاعاتی ما اتفاقات دور قبل را رصد و پیگیری نکرد؟ این رویکرد درست نیست که به جای دستگاه‌های قضایی، اطلاعاتی و امنیتی به نام نظارت وارد شویم و در وظایف آنها مداخله کنیم. اگر واقعاً مستنداتی وجود دارد، به جای اینکه در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مطرح کنیم به دستگاه‌های ذی‌ربط منتقل کنیم و مطمئناً آنها هم به لحاظ قانونی این وظیفه را برای خود قائل هستند که پیگیری کنند.

ایجاد تنش در پایگاه‌های خبری اهداف انتخاباتی دارد نه مقابله با فساد
روزان به این سؤال که آیا رفتارهای غیرعقلایی و اهانت‌آمیز در شورا باعث سلب اعتماد عمومی نمی‌شود، پاسخ داد: مردم ما به خوبی افرادی را که به بی‌اعتمادی و تنش دامن می‌زنند می‌شناسند. همچنین به نظر می‌رسد نیت افرادی که باعث افزایش التهاب و تنش می‌شوند اهداف سیاسی و انتخاباتی است و می‌خواهند بدین وسیله اهداف انتخاباتی خود را پیش ببرند نه اینکه در مقابل فساد بایستند. این حرف بدین معنی نیست که در مجموعه شهرداری و عملکرد آن هیچ نقصانی وجود ندارد. اما به نظر بنده افرادی که به دنبال این هستند که از فضای سایت‌ها و پایگاه‌های خبری استفاده کنند و حاضر نیستند به سازمان بازرسی یا دستگاه قضایی مراجعه کنند، به دنبال اهداف انتخاباتی هستند. مردم به خوبی این افراد را می‌شناسند و قادرند مسائل حاشیه‌ای را تشخیص دهند. مردم ما مردم هوشیار و آگاه هستند و همان‌طور که بارها شاهدش بودیم بد و خوب را به خوبی تشخیص می‌دهند و می‌دانند چه کسی دلسوزی بجا و درست دارد و چه کسی در پشت دلسوزی‌اش اهداف دیگری را دنبال می‌کند.

با نواقص کوچک نباید اصل کار را زیر سوال برد
روزان با بیان اینکه طبیعی است که هر پروژه‌ای در زمان اجرا با مشکلات و تغییراتی روبرو شود، گفت: اجرای هر پروژه با مسائل و مشکلات پیش بینی نشده‌ای همراه است که احتمال اینکه از طرح تا اجرا روندی صد در صدی را در پی نداشته باشد، زیاد است. اما باید دید که این تغییرات در روند اجرا به اصل پروژه آسیب نزده باشد. در روند اجرای پیاده راه نیز نسبت به نقشه‌های اولیه تغییرات و اختلاف‌هایی وجود دارد. اما اگر بخواهیم این تغییرات را به گردن شخص خاصی بیندازیم، بی‌انصافی کرده‌ایم. این پروژه در یک بازه زمانی محدود و در فصلی که به تعبیر گیلانی‌ها فصل کار نیست به لطف خدا به سرانجام رسید و مردم ما هم در کلیت امر از این پروژه رضایت داشتند. به هر حال این پروژه هم مثل تمام پروژه‌های دیگر دارای یک سری نواقص و اشکالات است و نظر اعضای شورا هم این است که برخی از این نواقص برطرف شوند. اما شایسته نیست که به خاطر یک سری نواقص کوچک و اشکالات طبیعی، کاری به این عظمت را زیر سؤال ببریم. نباید نواقص را به حدی بزرگ کنیم که اصل کار تحت شعاع واقع شود.

او با اشاره به اینکه اراده کافی به جهت برخورد با مفاسد در اکثریت اعضای شورای شهر رشت وجود دارد، افزود: فرهنگ اسلامی و آموزه‌های قرآنی به ما گفته است که اختلاف می‌تواند یک مجموعه را نابود کند. این اختلافاتی که شاهدش هستیم می‌تواند تأثیر سو بر عملکرد مدیریت شهری داشته باشد. اما با این وجود بنده اعتقاد ندارم که شورا با دو دستگی روبرو شده است. به هر حال برخی از اعضا نتوانستند طی این مدت فضا را به نفع خودشان تغییر دهند و اگر شورا دچار دو دستگی می‌شد آنها بدون شک به اهداف خود رسیده بودند. با آگاهی و تدبیری که در اعضای شورا سراغ دارم می‌شود امیدوار بود که این اختلافات موجب تأثیرات سو در جهت فرایند توسعه رشت نباشد. البته نیاز است که شهردار و مجموعه مدیریت شهری با وجود موفقیت‌های اجرایی که تاکنون داشته است به شکلی عمل کنند که شکافی بین مدیریت شهری و شورای اسلامی پیش نیاید. بعضی از افراد می‌خواهند به شکلی وانمود کنند که مدیریت شهری از مجموعه شورا فاصله دارد و تعاملی بین این دو برقرار نیست؛ خوشبختانه افرادی که تمایل دارند این‌گونه وانمود کنند هنوز موفق نشدند که چنین شکافی را به وجود آورند.