رشت رویایی- راز قتل مرد گاراژدار پس از ۴۴ روز سرانجام با اعتراف مستاجرش به قتل با انگیزه تصاحب اموال میلیاردی مقتول کشف شد.

[su_frame align=”center”]افشای راز جنایت در گاراژ بعد از ۴۴ روز[/su_frame]

به گزارش مهر ششم اردیبهشت امسال مردی با مراجعه به کلانتری ۱۳۴ شهرک غرب گفت: برادرم ایرج ۵۲ ساله از چند روز قبل ناپدید شده است و به تماس‌های ما جواب نمی‌دهد، ما هیچ اطلاعی از سرنوشت ایرج نداریم.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “فقدان افراد” و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

شاکی پرونده پس از حضور در اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خصوص فقدان برادرش به کارآگاهان گفت: ایرج به تنهایی در خانه‌اش در منطقه سعادت آباد زندگی می‌کند و مالک یک گاراژ در منطقه تهرانسر است که آن را اجاره داده است.

وی از مدتی پیش عنوان کرده بود که قسمتی از سقف گاراژ نیاز به انجام تعمیرات اساسی دارد و به همین علت مشغول فراهم کردن مقدمات تعمیرات گاراژ بود که ناگهان ناپدید شد. ابتدا فکر کردیم او مثل همیشه برای مدتی کوتاه به خارج از کشور رفته اما پس از گذشت چند روز بی خبری و عدم تماس از سوی ایرج، به ناچار مجبور به طرح شکایت در خصوص فقدانش شدیم.

کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ با مراجعه به محل زندگی فقدانی در منطقه سعادت آباد – میدان کاج به تحقیقات از همسایگان فقدانی پرداخته و اطلاع پیدا کردند که فقدانی آخرین بار ۲۷ فروردین با خودرو ۲۰۶ شخصی‌اش از مجتمع مسکونی محل سکونتش خارج شده و دیگر مراجعتی به آنجا نداشته است.

کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ با مراجعه به محل گاراژ متعلق به فقدانی به تحقیق از مستأجر فقدانی به نام امید ۳۴ ساله پرداختند.

[su_frame align=”left”]افشای راز جنایت در گاراژ بعد از ۴۴ روز[/su_frame]

امید در اظهارات اولیه به کارآگاهان عنوان داشت: ایرج خان روز ۲۷ فروردین به گاراژ مراجعه کرده بود تا در خصوص نحوه هزینه کرد تعمیرات سقف گاراژ با یکدیگر صحبت کنیم که ناگهان شخصی با وی تماس گرفت. پس از پایان تماس تلفنی او از من خواست تا ماشین پژو ۲۰۶ شخصی‌اش را به منطقه اکباتان برده و به خانمی تحویل دهم. من نیز در ساعت ۱۶ برای تحویل دادن خودرو شخصی متعلق به فقدانی به شهرک اکباتان رفته و در آنجا خانمی جوان با ظاهری آراسته به محل پارک خودرو مراجعه کرد و ماشین را از من تحویل گرفت. پس از آن دیگر فقدانی را ملاقات نکرده و از سرنوشت وی نیز هیچ اطلاعی ندارم.

در ادامه رسیدگی به پرونده، دستور توقیف خودرو پژو ۲۰۶ متعلق به فقدانی در سیستم جامع پلیس ثبت و چند روز پس از آن خودرو ۲۰۶ متعلق به فقدانی توسط گشت آشکار پلیس آگاهی تهران بزرگ، در شهرک اکباتان به صورت رها شده کشف شد.

در ادامه تحقیقات، امید با ارائه اسناد و مدارکی مدعی شد که فقدانی سه دانگ گاراژ را به وی فروخته و در ازای آن قطعات یدکی خودرو تحویل گرفته است.

امید در این خصوص به کارآگاهان گفت: از مدتی پیش فقدانی پیشنهاد خرید سه دانگ گاراژ را مطرح کرده بود و بنده نیز با قبول این پیشنهاد پذیرفتم تا مبلغ مورد معامله ۸۰۰ میلیون تومان را در قالب تهیه قطعات یدکی خودرو، پرداخت کنم. پس از تحویل قطعات یدکی خودرو مورد درخواست ایرج، قولنامه‌ای نیز مابین ما دو نفر مبنی بر فروش سه دانگ گاراژ تنظیم شد.

با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده در خصوص تنظیم قولنامه بین امید و مرد فقدانی، کارآگاهان به تحقیق از خانواده او پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وی هیچ‌گونه نیاز مالی یا قصدی برای فروش سه دانگ گاراژ خود نداشته است. در ادامه مشخص شد که ارزش گاراژ حداقل سه میلیارد تومان است که بنا بر اظهارات امید و متن قرارداد تنظیم شده، تنها ۸۰۰ میلیون تومان و آن هم به شکل تحویل دادن قطعات و لوازم خودرو به فقدانی پرداخت شده بود. ضمن آنکه مستأجر گاراژ نیز قادر به ارائه اسناد و مدارکی در خصوص نحوه تحویل قطعات خودرو یا نوع قطعات به کارآگاهان نبود.

در ادامه رسیدگی به پرونده و با انجام اقدامات پلیسی، کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ اطلاع پیدا کردند که امید به صورت ناگهانی مسافرتی به شهرستان ساوه داشته و پس از انجام این مسافرت نیز به شاگرد گاراژ تأکید کرده که هیچ کس نباید از این مسافرت اطلاع پیبدا کند. با ارائه اسناد و مدارک از سوی کارآگاهان، امید که ابتدا منکر هرگونه مسافرتش به شهرستان ساوه شده بود، به ناچار به این موضوع اعتراف کرد اما مدعی شد که صرفاً جهت انجام تفریح و خوش‌گذرانی و بدون اطلاع خانواده‌اش به باغ یکی از دوستانش بنام مهدی رفته است.

با توجه به تحقیقات انجام شده در طول رسیدگی به پرونده و تناقضات متعدد در اظهارات امید، با هماهنگی بازپرس پرونده او دوازدهم خرداد دستگیر و برای انجام تحقیقات پلیسی به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

امید پس از انتقال به اداره یازدهم و پس از چند روز سکوت به ارتکاب جنایت توسط یکی از دوستانش به نام مهدی اعتراف کرد و گفت: مهدی در کار قاچاق سلاح است و فقدانی نیز در زمینه خرید و فروش مواد مخدر فعالیت داشت، آنها قصد معامله با یکدیگر را داشتند و به همین علت، من به همراه صاحب گاراژ به شهرستان ساوه رفتیم تا آنها با یکدیگر معامله داشته باشند. پس از رسیدن به شهرستان ساوه، فقدانی به همراه مهدی برای دیدن اسلحه‌ها از باغ خارج شدند و من برای استراحت در باغ ماندم. بعدازظهر ۲۸ فروردین ماه، مهدی به تنهایی به باغ بازگشت و عنوان کرد که ایرج را کشته است و اگر من نیز در این خصوص حرفی به کسی بزنم، مرا نیز خواهد کشت.

با توجه به اظهارات امید در خصوص ارتکاب جنایت توسط مهدی ۲۵ ساله، کارآگاهان اداره یازدهم با اخذ نیابت قضایی به شهرستان ساوه رفته، مهدی را دستگیر و جهت انجام تحقیقات به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

مهدی در اعترافاتش به مرگ فقدانی اعتراف کرد اما در خصوص اظهارات امید مبنی بر معامله سلاح با فقدانی، منکر هرگونه خرید و فروش سلاح و مواد مخدر با فقدانی و یا حتی فعالیت خود در زمینه خرید و فروش سلاح شد و عنوان داشت که پیشنهاد ارتکاب جنایت توسط امید مطرح و در داخل همان محل گاراژ واقع در منطقه تهرانسر انجام شده است.

متهم به قتل در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: با طرح و نقشه قبلی، امید به بهانه صحبت کردن با ایرج در خصوص نحوه بازسازی سقف گاراژ، از وی دعوت کرد تا شخصاً به گاراژ بیاید. در داخل گاراژ با کمک امید دست و پای ایرج را بسته و با تهدید اقدام به گرفتن امضاء و اثر انگشت بر روی قولنامه‌ی فروش سه دانگ گاراژ کردیم. پس از گرفتن امضاء و اثر انگشت، امید عنوان داشت که امکان آزاد کردن ایرج وجود ندارد چراکه وی پس از آزادی به پلیس مراجعه و از ما شکایت خواهد کرد. با طرح این موضوع از سوی امید، او پیشنهاد داد تا فقدانی را کشته و جسدش را به ساوه منتقل کنیم. سرانجام قبول کردم تا ایرج را به قتل برسانیم. پس از خفه کردم ایرج، جسدش را با خودرو پراید به نزدیکی روستایی به نام اصفهانک در شهرستان ساوه برده و در آنجا دفن کردیم. خودرو ۲۰۶ متعلق به ایرج را نیز به شهرک اکباتان برده و در آنجا رها کردیم.

سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمان در خصوص ارتکاب جنایت، هماهنگی‌های لازم قضایی انجام و کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی با اخذ نیابت قضایی به شهرستان ساوه اعزام و در ساعت ۰۸: ۳۰ روز جمعه موفق به کشف جسد متعلق به فقدانی پرونده در داخل گودال ۲ متری که توسط متهمان حفر شده بود، شدند.

با توجه به کشف جسد متعلق به فقدانی و تشکیل پرونده با موضوع قتل عمـد، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و هر دو متهم برای ادامه تحقیقات در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.