رشت رویایی ـ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به انهدام بیش از ۵۵ باند و عناصر اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر در استان، خبر داد که در ۱۰ ماه نخست امسال یک تن و ۹۶۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش ۳۰ درصدی کشفیات هستیم.

[su_frame align=”center”]کشف دو تن مواد مخدر در ۱۰ ماه گذشته؛[/su_frame]

به گزارش ایسنا، سرهنگ احدالله احدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان تاکید کرد: اعتیاد به مواد مخدر یکی از پر چالش ترین آسیب های اجتماعی است که از مصادیق عمده انحرافات جوانان است.

او افزود: اعتیاد به مواد مخدر پایه و اساس بسیاری از آسیب ها و معضلات اجتماعی است که همه ساله باعث قربانی شدن ده ها هزار جوان می شود و خسارات جبران ناپذیری را برآنها وارد می کند.

سرهنگ احدی با بیان اینکه در کلانشهرها شیوع و مصرف مواد مخدر تهدیدی است که نگرانی های زیادی را برای والدین و جامعه بوجود آورده است، گفت: مواد مخدر پدیده آسیب زایی است که مهم ترین آن افزایش آمار طلاق و حاشیه نشینی است.

۵۰ درصد سرقت های جزء و خرد از سوی معتادان است

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه ۵۰ درصد سرقت های جزء و خرد از سوی معتادین انجام می‌گیرد، تاکید کرد: پلیس بنابر رسالتی که دارد با تعامل خوبی که با دستگاه قضا، بهزیستی و دانشگاه دارد در مبارزه با پدیده مواد مخدر با اقتدار برخورد می کند که البته افزایش امکانات از سوی بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی می تواند ما را در اجرای بیشتر و بهتر مبارزه با مواد مخدر کمک کند.

او با اشاره به اینکه پلیس در مبارزه با مواد مخدر اهتمام جدی دارد و تمرکز اصلی ما بر مرزهای ورودی استان خصوصا شهرستان رودبار است، ادامه داد: پلیس با برنامه ریزی های منسجم در راستای مبارزه با باندها و شبکه های توزیع مواد مخدر اقدامات مهمی را انجام داده است که از ابتدای سال تاکنون با رصد فعالیت  باندهای مواد توانسته بیش از ۵۵ باند و عناصر اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر را در استان گیلان متلاشی کند.

سرهنگ احدی با بیان اینکه انتظار مردم از پلیس برخورد با عناصر اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر است، گفت: در سطح استان خصوصا در شهرستان رشت اقدامات خوبی در راستای مبارزه با موادمخدر نظیر برخورد با معتادین با سابقه و متجاهر و همچنین افتتاح مرکز دولتی ترک اعتیاد(ماده ۱۶) انجام گرفته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان ادامه داد: پلیس از دو جبهه با مواد مخدر مبارزه می کند، ابتدا از طریق برخورد با عناصر اصلی تهیه و توزیع مواد، باندها و شبکه ها و دیگری برخورد با خرده فروشان و توزیع کنندگان است.

سرهنگ احدی بااشاره به موارد اصلی کشفیات مواد مخدر گفت: کشف ۱۰۵ کیلوگرم حشیش در صومعه سرا، کشف ۱۲۰ کیلوگرم تریاک در رودبار و همچنین کشف ۵ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی از مهم ترین کشفیاتی است که اخیرا به وقوع پیوسته؛ عمده مواد مخدر از استان های فارس، بندر عباس، آذبایجان غربی، سیستان و بلوچستان و تهران وارد استان می شوند که بارانداز و محل دپوی این ها عموما در انزلی و رضوانشهر است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: با توجه به اینکه ایام تعطیلات نوروز را در پیش داریم در این راستا نیازمند ایجاد مرکز ماده ۱۶ دیگری هستیم تا بتوانیم با ساماندهی معتادین از بروز و افزایش سرقت جلوگیری کنیم.

سرهنگ احدی تاکید کرد: در راستای برخورد با خرده فروشان و توزیع کنندگان تاکنون سه مرحله طرح «والعادیات» اجرا شده است که اجرای مرحله چهارم این طرح را در دست داریم، از مردم انتظار داریم هرگونه اخبار و اطلاعاتی که دارند از طریق تماس با پلیس مبارزه با مواد مخدر به شماره ۱۲۸ اطلاع دهند.

او با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی کشفیات مواد مخدر طی ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل، گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال یک تن و ۹۶۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف شده است که در دستگیری عاملین تهیه و توزیع مواد مخدر هم ۳۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشتیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه میانگین سنی مبتلایان به اعتیاد ۳۵ الی ۴۰ سال است، تاکید کرد: بیکاری و عدم کنترل خانواده ها دو مشکل اساسی است که زمینه افزایش اعتیاد را در جامعه ایجاد می کند لذا از همه مسئولین انتظار داریم که در این زمینه تلاش بیستری داشته باشند.

گفتنی است، از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۴۶ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است، پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور در راستای مبارزه و برخورد قاطع با قاچاق چیان مواد مخدر تاکنون ۳ هزار و ۷۰۰ شهید و ۱۱ هزار جانباز تقدیم کرده است.