رشت رویایی- بررسی قیمت انواع صیفی‌جات نشان می‌دهد که نرخ سیب زمینی و پیاز در بهار ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش داشته است.
به گزارش میزان، بازار محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر با تغییرات قیمتی بالایی روبرو بوده است به طوریکه در بعضی موارد تغییر قیمت دوبرابری در مدت زمان یک سال هم دیده می‌شود.

در این میان قیمت برخی از صیفی‌جات از جمله سیب زمینی، پیاز، خیار و گوجه فرنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد که نمودار هر یک نشان‌دهنده تغییرات قیمتی این گروه از محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر است.

بررسی نمودارها حاکی از آن است که قیمت سیب زمینی در سال‌های اخیر افت و خیز بیشتری نسبت به محصولات دیگر داشته است به طوری که در بهار سال ۹۶ نسبت به سال گذشته با رشد ۱۶۳ درصدی روبرو بوده است.

با این حال بررسی قیمت سیب زمینی در فصل بهار امسال حاکی از آن است که قیمت فروش یک کیلوگرم از این محصول در کل کشور هزار و ۱۴۸ تومان بوده است.

در این بین استان فارس با قیمت هزار و ۵۸۱ تومان رکوردار بیشترین قیمت بوده و استان کرمان با نرخ ۸۸۱ تومان کمترین قیمت فروش را در کل کشور داشته‌ است.

بررسی نمودار قیمت گوجه فرنگی در سال‌های اخیر روند صعودی نرخ را نشان می‌دهد و در سال ۹۲ با جهش قیمت به رقم هزار و ۲۰۰ تومان رسید و بعد از آن دوبار با کاهش قیمت مواجه شد و به زیر هزار تومان رسید.

در فصل مورد بررسی قیمت فروش هرکیلوگرم پیاز در کل کشور ۹۳۱ تومان بوده است و در این بین استان گیلان با ۲هزار و ۶۲۰ تومان بالاترین قیمت فروش و استان قم با قیمت فروش ۴۰۰ تومان پایین ترین نرخ فروش را در کل کشور داشته‌ است.

لازم به ذکر است که قیمت فروش این محصول در فصل بهار ۹۶ نسبت به بهار ۹۵ معادل ۱۶۷.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین در بهار سال ۱۳۹۶ قیمت فروش یک کیلوگرم خیار درکل کشور به رقم ۹۴۸ تومان رسید که استان گیلان با ۲هزار و ۳۴۵ تومان بیشترین و استان مرکزی با نرخ ۷۰۳ تومان کمترین قیمت فروش را در کل کشور داشته‌است و این درحالی است که قیمت فروش خیار نسبت به بهار ۹۵ معادل ۲۵.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.