افزایش مصرف قرص مرگبار در خردادماه

رشت رویایی- معاون کل وزارت بهداشت با تشریح بهترین راهکار کاهش مصرف سیگار در ایران از خطرات قرص ریتالین که در خرداد ماه به دلیل شروع امتحانات در بین دانش آموزان و دانشجویان افزایش می‌یابد، هشدار داد.

به گزارش بهداشت نیوز: ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در تشریح خطرات مصرف قرص ریتالین در خرداد ماه گفت: مصرف این قرص در ایام امتحانات ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، درحالیکه این قرص برای کودکان بیش فعال موثر است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: عوارض قرص ریتالین شامل تهوع، سرگیجه، بی اشتهای، روان پریشی و در نهایت مرگ مصرف کننده را همراه دارد.

حریرچی درباره وضعیت مصرف دخانیات در کشور نیز گفت: در سال ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰۰ هزار نفر از جانباختگان کسانی هستند که سیگاری نبوده ولی در مواجهه با دود دسته دوم سیگاری‌ها قرار گرفتند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق تحقیقی در بین نوجوانان ایرانی مشاهده شده است که ۷۶ درصد آنان از مضرات دخانیات اطلاع دارند ولی سیگار می‌کشند، گفت: این در حالی است که ۳.۴ نوجوانان بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سال مصرف کننده دخانیات هستند.

حریرچی ادامه داد: برای کاهش مصرف دخانیات ۶ برنامه وجود دارد از جمله در گام نخست پایش، حفاظت، کمک به ترک، ممنوعیت تبلیغ و ترویج و افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار که ایران در ۵ برنامه نخست موفق بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح چالش افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار در ایران عنوان کرد: این در حالی است که براساس گزارشات بین المللی بهترین روش کاهش مصرف سیگار به خصوص در نوجوان افزایش قیمت سیگار است که در ۵۸ کشور جهان این کار صورت پذیرفته است.

حریرچی گفت: در کشورهای توسعه یافته مالیات سیگار در عرضه خرده فروشی بالغ بر ۸۰ درصد قیمت نهایی سیگار است ولی در ایران در سال ۹۶ بالغ بر ۵ درصد بود و در نهایت در سال ۹۷ به ۲۰ درصد افزایش یافت که هنوز هم با مالیات سیگار دیگر کشورها بسیار فاصله دارد یعنی سیگار در ایران بسیار ارزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *