[su_frame align=”center”]زیتون[/su_frame]

رشت رویایی- عضو شورای ملی زیتون گفت: با توجه به سرمازدگی باغات زیتون در کشور، امسال شاهد کاهش عرضه خواهیم بود که این امر افزایش حداقل ۴۰ درصدی قیمت آن را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش میزان، سید احمد بلندنظر در خصوص تغییر قیمت زیتون گفت: امسال برداشت محصول زیتون به دلیل سرمازدگی در پاییز و زمستان سال گذشته کاهش چشمگیری داشته و بنا بر قوانین اقتصادی با کاهش عرضه شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

او با اشاره به اینکه برداشت زیتون از نیمه‌های شهریورماه در استان‌های شمالی و از اوایل شهریور در استان‌های جنوبی آغاز می شود، اضافه کرد: قیمت زیتون پس از برداشت و عرضه در بازار مشخص می شود ولی پیش بینی‌ها از افزایش حداقل ۴۰ درصدی قیمت آن در بازار است.

عضو شورای ملی زیتون در خصوص قیمت این محصول در سال گذشته گفت: با توجه به اقلیم هر منطقه محصول به بار نشسته نیز متفاوت است، به طور مثال زیتون کشت شده در برخی از استان‌ها برای روغن‌کشی مناسب است و در برخی دیگر برای کنسرو سازی مناسب است. به همین دلیل قیمت متفاوتی به آنها تعلق می‌گیرد ولی با این حال زیتون مناسب کنسرو هر کیلو بین ۳ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و زیتون مناسب روغن‌کشی از ۲ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۳ هزار تومان قیمت دارد.

بلندنظر در پاسخ به سوالی مبنی بر واردات زیتون برای جلوگیری از افزایش قیمت، گفت: واردات کنسرو زیتون به دلیل کشت بالا در کشور ممنوع است.

او در خصوص واردات روغن زیتون عنوان کرد: سالانه در حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار تن روغن از کشورهایی مانند سوریه، اسپانیا، ایتالیا و تونس به داخل کشور وارد می شود.