رشت رویایی- استاندار گیلان در مراسم نصب هشت قفس پرورش ماهی در کیاشهر گفت: ۷۰ سرمایه‌گذار از جمله سرمایه‌گذارانی از نروژ و روسیه برای پرورش ماهی در قفس اعلام آمادگی کردند.

[su_frame align=”center”]محمدعلی نجفی[/su_frame]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان دکتر نجفی در حاشیه مراسم نصب هشت قفس پرورش ماهی در ساحل انبارسر کیاشهر که با حضور معاون پارلمانی رئیس‌جمهور برگزار شد از تشکیل کارگروه قوی به منظور اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در استان خبر داد و افزود: با سفر دکتر روحانی به گیلان اجرای طرح پرورش ماهی در قفس از سرعت خوبی برخوردار شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان از اعلام آمادگی ۷۰ سرمایه‌گذار پس از سفر رئیس‌جمهوری برای اجرای طرح پرورش ماهی در قفس خبر داد و افزود: از این تعداد پس از بررسی‌های کارگروه مربوطه ۹ سرمایه‌گذار مجوزهای تأسیس و زیست‌محیطی را اخذ کردند.

وی افزود: در سال جاری با تلاش این ۹ سرمایه گذار برای تولید ۶ هزار تن پرورش ماهی در قفس برنامه‌ریزی شده که در صورت جذب تسهیلات این ظرفیت به ۱۲ هزار تن افزایش می‌یابد.

استاندار گیلان همچنین تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی دولت به منظور انجام اقدامات زیر بنایی در بخش پرورش ماهی در قفس خبر داد و افزود: این اشتغال‌ها می‌توانند در قالب تشکل و تعاونی‌ها شکل گیرند.

دکتر نجفی با اشاره به بهره‌گیری از دانش کشورهای پیشرفته و بومی‌سازی آن در این طرح اظهار داشت: سرمایه‌گذارانی از روسیه و نروژ علاوه بر بخش خصوصی داخل کشور، برای حضور در گیلان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی گفت: توصیه بنده به سرمایه‌گذاران این است که از این فرصت ایجاد گردیده بهره گیرند و در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

دکتر نجفی با بیان اینکه سواحل گیلان، ظرفیت‌های بسیار بالایی در جهت ایجاد اشتغال پایدار دارد که می‌توانیم از این ظرفیت‌ها نهایت بهره را ببریم افزود: اجرای این طرح از جمله برنامه‌های استان در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال پایدار و افزایش تولید آبزیان برشمرد می‌باشد.

وی تاکید کرد: به منظور استفاده از ظرفیت‌های تولیدی گیلان در سواحل، کارگروه قوی و خوبی در استان تشکیل شده است.

نجفی همچنین با اشاره به هماهنگی‌های سه استانداری گیلان، مازندران و گلستان افزود: با توجه به هماهنگی‌ها و برنامه ریزهای صورت گرفته، احیاء و تولید ماهیان خاویاری به عنوان یکی از نعمت‌های الهی در دستور کار قرار دارد.

پروژه نصب هشت قفس برای پرورش ماهی امروز (پنجشنبه) با حضور حجت‌الاسلام انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهوری در ساحل انبارسر بخش بندرکیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه با اعتبار یکصد میلیارد ریال و ظرفیت تولید ۵۰۰ تن آغاز شد.

این طرح که برای حدود ۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرده، در زمینه تولید ماهی کپور دریایی که از گونه ماهیان بومی منطقه است، فعالیت می‌کند.

پرورش ماهی در قفس، یکی از روش‌های متداول در دنیا برای استفاده بهتر از منابع آبی به منظور تولید پروتئین است. پرورش ماهی در قفس درشمال ایران برای نخستین بار سال ۱۳۸۹ توسط اداره کل شیلات گیلان در دریای خزر به صورت آزمایشی اجرا شد.

در سفر استانی رئیس جمهوری و دولت به گیلان که فروردین ماه سال گذشته انجام شد، تولید ۱۰ هزار تن ماهی از طریق قفس در دریا جزو مصوبات این سفر قرار گرفت.