اعتماد، مجتبا پورمحسن- محمدرضا عارف دو سال پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲، در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آسمان در پاسخ به سوالی درباره حضورش در انتخابات گفته بود که او چهره‌ای است که نظام در آب نمک خوابانده تا در چنین روزهایی از او استفاده کند (نقل به مضمون). این گفته عارف برای گوش بسیاری از هم‌وطنان ما ناآشنا آمد، چرا که ما به تربیت نیروهای انسانی کارآمد عادت نکرده‌ایم و چنین چیزهایی برای‌مان غریب به نظر می‌رسد. اگر نه، پشتوانه‌سازی برای منابع انسانی یکی از اصول اساسی مدیریتی است.

از سوی دیگر این تنها یک نظام سیاسی نیست که در روند ساخت سرمایه انسانی نقش دارد. مردم نیز در ساختاری دموکراتیک در ساخت پشتوانه نیروی انسانی مؤثر هستند. مهم‌ترین راه‌کار برای مشارکت مردم در ساختارسازی منابع انسانی حوزه مدیریت کشور، شرکت در انتخابات است. درست است که نمایندگی مجلس، پستی مدیریتی نیست و بیشتر با حوزه نظارت و قانون‌گذاری سروکار دارد، اما قطعاً بخشی از بدنه ساختار تأثیرگذاری کشور محسوب می‌شود. وجود نمایندگانی در مجلس که تجربه چندین دوره حضور در مجلس را دارند، محاسنی دارد که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی نادیده گرفت. آشنایی این افراد با مشکلات ریشه‌ای موکلان خود، آشنایی بیشتر با سازوکارهای تقنینی و ایجاد ارتباطی قوی‌تر با مدیریت کلان کشور که قدرت چانه‌زنی را در راستای حقوق مردم افزایش می‌دهد ازجمله محاسن حضور نمایندگان باتجربه در مجلس است.

اما سخن اصلی در این یادداشت، بستری است که به حکم تقدیر فراهم شده تا مردم گیلان این‌بار بتوانند یک نماینده بیشتر در مجلس داشته باشند. الیاس حضرتی که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد، به عنوان یک چهره اصلاح‌طلب از شهر تهران کاندیدای حضور در مجلس دهم است. او پیش از این در دوره‌های سوم و چهارم و پنجم از رشت و در دوره ششم از تهران نماینده مجلس بود. او که از چهره‌های قدیمی اصلاح‌طلب گیلان است، چه در سه دوره‌ای که نماینده رشت بود و چه زمانی که در دوره ششم به نمایندگی از مردم تهران به مجلس رقت، همواره نماینده‌ای تاثیرگذار بود که با تلاش بسیار در روند تصمیم‌گیری کشور دخیل بود. حضرتی بعد از وقفه‌ای دوازده ساله، بار دیگر می‌خواهد از تهران به مجلس راه یابد، اما نکته جالب این است که در مصاحبه‌های متعددش صراحتاً تاکید کرده حل مشکلات مردم گیلان و رشت اولویت اول او در مجلس خواهد بود. در دوره و زمانه‌ای که کاندیداها به زحمت زیر بار مسئولیت چنین تعهداتی می‌روند، حضرتی حرف دلش را زده بی‌آن‌که وارد سیاسی‌کاری شود. اگر کمی عمیق‌تر بیندیشیم، حق با الیاس حضرتی است؛ او از هر کجا که نماینده مجلس شود، فرزند گیلان است، چهره‌ای که مردم گیلان و بخصوص رشت همواره به او اعتماد کردند و او نیز جواب اعتمادشان را تا حد ممکن داد. در واقع حضرتی، سرمایه‌ای است که مردم گیلان از دو دهه پیش برای خود اندوخته‌اند و حالا وقت استفاده بهینه از این سرمایه است. این روزها که همه درگیر رقابت‌های انتخاباتی در حوزه انتخاباتی‌شان هستند بد نیست نگاهی جدی به این پتانسیل بالقوه داشته باشند و خیل گیلانیان مقیم تهران را به دادن رأی به حاج الیاس حضرتی تشویق کنند؛ این فرصتی طلایی برای گیلانی‌هاست که این‌بار با یک یار بیشتر وارد بهارستان شوند.