اعتراض به خرید و فروش قبور در باغ رضوان

رشت رویایی- در سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت برخی از اعضای شورا درباره خرید و فروش قبور در باغ رضوان که جزو اموال موقوفه است اعتراض کردند.

رئیس شورای اسلامی در ابتدای این جلسه گفت: جلسات فوق العاده به منظور بررسی و پایان دادن به لوایح و دستوراتی است که در شورا مطرح بوده و قصد داریم پیش از پایان سال بررسی و به انتها برسانیم.

سید امیر حسین علوی با بیان اینکه بنده به رسانه ها علاقمند هستم گفت: بنده قصد تضعیف هیچ کدام از همکاران شورایی را ندارم و امیدوارم در سایه تعامل و همکاری بهترین ها برای رشت رقم بخورد. .

او با اشاره به اینکه در جلسه امروز بودجه و تعرفه بهای خدمات برخی از سازمانهای شهرداری رشت بررسی می‌شود گفت: هزینه‌های نیروی انسانی، خدمات دهی و… در آرامستان بسیار بالا بوده و توسط شهرداری رشت پرداخت می‌شود.

علوی با بیان اینکه افرادی که توان پرداخت هزینه های کفن و دفن را نداشته باشند بر اساس گواهی و استشهادیه محلی رایگان کفن و دفن می‌شوند گفت: در بودجه شهرداری رشت برای پرداخت هزینه کفن و دفن امواتی که توانایی مالی ندارند ردیفی در نظر گرفته شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به املاک شاخص شهرداری اشاره کرد و گفت: اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در خرید و فروش املاک شهرداری رشت باید نظارت داشته باشند .

او گفت: ما به شهردار اعتماد داریم اما معتقدم باید مباحث مالی به اطلاع اعضای شورا رسانده تا در حفظ حقوق بیت المال همه چیز رعایت شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه با اشاره به لایحه بهای خدمات سازمان آتشنشانی شهرداری رشت گفت: در این لایحه موسسات خیریه، حسینیه های دارای مجوز و….از پرداخت سرانه بهای خدمات آتشنشانی معاف شده اند.

فرهام زاهد اضافه کرد: این لایحه در صحن کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت بررسی و تصویب شده است.

اعضای شورا نیز با این لایحه موافقت کردند.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه به لایحه پیشنهادی تعرفه بهای خدمات سازمان آرامستان شهرداری رشت اشاره کرد و گفت:در ازای خدماتی که شهرداری در آرامستان انجام می‌دهد هزینه دریافت می‌کند.

احمد رمضانپور افزود: وضعیت آرامستان شهرداری رشت متفاوت است و پدر مرحوم لاکانی بنیانگذار این بخش وادی بوده و جزو موقوفه است.

او با اشاره به اینکه شورای پنجم رشت باید یادمان کاری در این حوزه باقی بگذاریم گفت: افراد بی سرپرست و یا بد سرپرست بر اساس قانون از تخفیفاتی در آرامستان شهردار رشت برخوردار هستند و با توجه به اینکه اصل زمین آرامستان وقفی بوده نباید پولی گرفته شود .

او اضافه کرد: شهرداری رشت بابت خدماتی که در آرامستان ارائه می دهد هزینه دریافت می کند و نباید بابت خرید قبر مبلغی بگیرد.

عضو دیگر شورای رشت در جلسه امروز گفت: در دوران حیات مرحوم لاکانی وقتی وی مکاتبه ای انجام می داد خدمات در آرامستان به صورت رایگان انجام می شد.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه در حال حاضر خرید و فروش قبور بالغ بر هفت میلیون تومان در حال انجام است تصریح کرد: هزینه کفن و دفن از مخارج عروسی بیشتر است.

او با اشاره به بند ۲۷ ماده ۵۵ شهرداری رشت گفت: فردی که فوت کرده و خانواده اش توان پرداخت هزینه های مربوط به کفن و دفن وی را ندارند بر اساس این قانون باید به طور رایگان کفن و دفن شده و شهرداری رشت موظف به برگزاری مراسم برای وی است.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی رشت نیز گفت: برای خرید قبور و هزینه های کفن و دفن مربوط به سازمان آرامستان شهرداری رشت در سال ۹۷ افزایش قیمت اعمال نشود.

محمد حسن عاقل منش اضافه کرد: از طرفی تعهدات شهرداری رشت در قبال پرداخت حقوق پرسنل سازمان و… نیز باید انجام شده و پیشنهاد می کنم جلساتی با حضور کارشناسان پیرامون این مهم برگزار شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه برخی از خرید و فروش قبور سوداگری می کنند، گفت: هزینه ها و درآمدهای سازمان آرامستان شهرداری رشت در ابتدا بررسی شده و سپس درباره افزایش بهای خدمات آن تصمیم گیری شود.

رضا رسولی افزود: باید درباره مباحثی از جمله پیش خرید قبور و…. به درستی تصمیم گیری شود

یکی از اعضای شورای رشت نیز گفت: رفع مشکلات شهروندان از دغدغه های اعضای شورا است.

فاطمه شیرزاد افزود: در خیلی از موارد که بازماندگان متوفی مشکل مالی دارند از طریق اعضای شورا و شهردار بررسی و رفع می‌شود.

او با اشاره به اینکه تمامی هزینه های سازمان آرامستان شهرداری رشت از دریافت هزینه های کفن و دفن انجام می‌شود گفت: تصمیمات باید طوری انجام شود که برای سازمان و شهروندان مشکلی ایجاد نشود.

در بخشی از این بررسی ها، رئیس کمیسیون عمران گفت: به زودی ۱۵ دستگاه اتوبوس وارد شهر می شود و تا ۶ماه اول سال بعد نیز ۵۰ دستگاه اضافه می شود.

حاجی پور افزود: لازم است هزینه نگهدای، تعمیر و حتی خرید گازوییل در لایحه بودجه مصوب شود.

شهردار رشت نیز در مورد ضوابط بودجه گفت: شیوه بودجه نویسی طبق قوانین وزارت کشور تقریبا یکسان است و بخاطر دغدغه های گذشته نباید مسیر نظارت بر بودجه را سلیقه ای کنیم والا در اجرا دچار مشکل می شویم.

نصرتی پیشتهاد داد: با تشکیل جلسات هفتگی در حوزه نظارت و اخذ گزارش، این دغدغه ها کاهش می یابد.

او گفت: اموال قابل فروش و یا قابل سرمایه گذاری به شورا معرفی شده است و می توان هفتگی بر آن نظارت داشت.

حامد عبدالهی نیز در مورد اصلاح بودجه گفت: در بحث تبصره ۱۱، بودجه شهر خلاق خوداک که ۱۱میلیارد ریال دیده شده است، بابد بر اساس تحقق بودجه باشد و صد درصد هزینه نشود. در تبصره نیز مشوق برای نیروهای حجمی است که دررصودت امکان به دوبار در سال افزایش یابد.

عضو شورا در مورد سقف هزینه های ورزشی پرسنل نیز خواستار تخصیص اعتبار به مناطق شد. و خواستار تدوین قوانینی شد که ۲۰ درصد سهم استخدام فرزندان پرسنل باشد.

در این جلسه با بندهایی از افزایش تعرفه بهای خدمات سازمان آرامستان شهرداری رشت موافقت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *