رشت رویایی، آمنه فتوحی- در یکصد و سی و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت رییس شورا با اشاره به تأخیر یک ساعته در تشکیل جلسه شورا که حتی منجر شد و عباس صابر و محمود باقری می‌خواستند به قصد اعتراض جلسه را ترک کنند، گفت: اعضای شورا در سال جدید باید سر وقت در جلسه حضور داشته باشند، وقت‌شناسی از اصلی‌ترین وظایف اعضای شورا است که احترام به صحن جلسه و اصحاب رسانه است.

رفیعی نوده از اصحاب رسانه و اعضای شورا خواست که پیگیر اعطای کمک مالی تصویب شده شورا به داماش باشند که هنوز شهرداری در این مورد اقدامی نکرده است.

او با بیان این مطلب که داماش روزی در لیگ برتر بوده و اکنون در لیگ دسته یک قرار دارد گفت: درشان مردم رشت نیست که تیم محبوب‌شان را در چنین وضعیتی ببینند و امید داریم با کمک‌های شهرداری این تیم جان تازه‌ای بگیرد.

رییس شورای شهر رشت با یادآوری این نکته که هنوز بیلبوردهای مربوط به مراسم افتتاحیه پیاده‌راه جمع‌آوری نشده است، افزود: علی‌رغم تذکرات متعددی که به شهرداری در خصوص جمع‌آوری بیلبوردهای افتتاحیه پیاده‌راه داشتیم اما هنوز شاهد ماندگاری این یبلبوردها هستیم. شهرداری از اهدافش در ساخت پیاده‌راه فرهنگی درآمدزایی بوده است که اکنون با بی‌توجهی به تذکرات شورا در خصوص اجاره محل بیلبوردها در این امر کوتاهی می‌کند.

در ادامه فرهاد شوقی از اعضای شورا در سخنانی با تاکید بر اینکه باید خدمت‌رسانی به شهروندان را از مناطق محروم شروع کرد گفت: با اجرای طرح تفضیلی شهر رشت و اضافه شدن چند روستا به محدوده شهر در حالی که از ساکنان آن نقاط عوارض شهری گرفته می‌شود اما این مناطق از خدماتی مانند آسفالت محروم هستند.

او با اشاره به بازدیدهایی که محلاتی مانند سادات محله و لاکان‌شهر داشته افزود: با وجود مشکلات زیاد در این محلات میدان‌هایی در شهر رشت با وجود عمر دوساله و پیاده‌راه‌هایی با عمر ۶ ماهه در حال اصلاح هستند.

اما محمود باقری که در جلسه قبلی وعده عزیمت به سوریه را داده بود پس از شوقی به ایراد سخن پرداخت و ضمن گلایه از اینکه برخی همکارانش در شورای شهر چهره او را تخریب می‌کنند گفت: غیبت‌کننده نزد خدا از بزرگترین منافق است.

باقری گفت: جرم بنده چیست؛ سؤال کردن و جواب خواستن، آیا سؤال پرسیدن در مورد خروجی پرداخت ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به دانشگاه شریف جرم است؟ آیا سؤال درباره اینکه «داریک» همان دانشگاه شریف است جرم است؟ درخواست مجوز انحلال سازمان‌ها جرم است؟ آیا درخواست عزل مشاورین و انتصاب پست‌های غیرقانونی که بار مالی برای شهرداری دارد جرم است؟ آیا سؤال پرسیدن در مورد چرایی فشار آوردن به رئیس املاک شهرداری برای خرید زمین مشخص برای پایانه شهرداری جرم است؟

این عضو شورا شهر رشت در ادامه با اشاره به یادداشت و عکس‌های کیوان بهمنش مدیر کنترل کیفیت احداث توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی که انتقاداتی درباره پروژه بافت مرکزی رشت مطرح کرده است گفت: آقای بهمنش رسانه‌های طرفدار شهردار تو را منفجر خواهند کرد.

باقری همچنین گفت: پرسیدن در مورد خرید ماشین برقی با کدام مجوز و با چه مبلغی، جرم است؟ آیا انحراف ۳۰۰ درصدی از بودجه جرم است؟ چرا باید کف‌پوش و سنگ جدول از کارخانه‌ای که خط تولیدش برای سال ۲۰۰۹ است تهیه شود وقتی سازمان عمران شهرداری با کیفیت بهتری این اقلام را تولید می‌کند؟

او طعنه‌ای هم به شهردار زد و گفت: خدا به تو لطف کرده و دوباره در مقام شهردار رشت قرار گرفته‌ای، پس از این موقعیت استفاده کن. آقای ثابت‌قدم اشتباه نکن و تحت فشار افرادی قرار نگیر که روی شما منت می‌گذارند.

رضا موسوی روزان به عنوان سومین ناطق یکصد و سی وششمین جلسه شورای شهر رشت هم با اشاره به اضافه پرداخت در مورد خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس از شرکت سبلان خودرو گفت: من به این قرارداد اعتراض داشتم ولی بعد از تأیید نهادهای نظارتی اعتراض را تشویش اذهان عمومی می‌دانستم.

وی با بیان اینکه نباید همه مسئولیت‌ها را به گردن سازمان بازرسی بیندازیم افزود: شهرداری در این قرارداد علاوه بر ۹ میلیارد توافق شده بیش از ۱ میلیارد تومان اضافه پرداخت کرده است.

او به پاداش‌های مدیران شهرداری هم اشاره کرد و گفت: این پاداش‌ها برخلاف قانون نیست. اما بارها اعلام کردیم که پاداش‌ها باید سقف داشته باشد.

روزان در خصوص بودجه شهرداری نیز گفت: باید پروژه‌های بزرگ در بودجه دیده شود و فقط پروژه‌های کوچک مورد نظر شهرداری نباشد.

مجید رجبی ویسرودی هم بودجه پیشنهادی شهرداری را موضوع سخنان خود قرا داد و گفت: بودجه باید براساس کل شهر نوشته شود. بودجه پیشنهادی نباید فقط به هسته مرکزی شهر توجه داشته باشد بلکه باید براساس مساحت و پراکندگی جمعیت تدوین شود.

وی ضمن انتقاد به ساختار بودجه در بخش عمرانی افزود: شهرداری به جای تمرکز بر تملک که بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته است، باید چند پروژه ماندگار تعریف کند.

در ادامه این جلسه لایحه کمیسیون فرهنگی در مورد نام‌گذاری خیابان گاز تا دانشگاه آزاد اسلامی به نام شهدای مدافع حرم، میدان گیل تا لشکر قدس سپاه پاسداران به نام بلوار فاتحان نبل و الزهرا مطرح شد.

شوقی ضمن مخالفت با این نام‌گذاری گفت: باید نامی انتخاب کنیم که همه بتوانند تلفظ کنند در حالی که بسیاری از اعضای شورا هم در تلفظ این نام مشکل دارند. در ضمن جنگ در سوریه هنوز ادامه دارد و ممکن است این منطقه زمانی به دست داعش بیفتد.

وی خواستار نام‌گذاری مسیر گاز تا پل تالشان به نام شهید مهدی کوچک‌زاده و مسیر میدان گیل تا لشکر قدس به نام شهدای مدافع حرم شد.

عباس صابر اما گفت: نمی‌توانیم از لحاظ فنی دو نام بر یک بزرگراه بگذاریم.

محمود باقری در پاسخ عنوان داشت: سردار حق‌بین جانشین سپاه گیلان خواستار نام‌گذاری این بلوار به نام فاتحان نبل و الزهرا شده است و باید با این پیشنهاد موافقت کنیم.

امیرحسین علوی هم گفت: قرار است که دو یادمان در جلوی لشکر قدس به یاد شهدای مدافع حرم ساخته شود و همچنین میدان گیل تا لشکر قدس از حالت بزرگراه به بلوار تغییر پیدا کند.

در نهایت هر دو پیشنهاد کمیسیون فرهنگی مورد موافقت قرار گرفت.

در این جلسه همچنین دو فوریت طرح نام‌گذاری خیابانی به نام آیت‌الله حجتی، یک فوریت طرح اصلاحیه نرخ کرایه مینی‌بوس تحت نظارت سازمان اتوبوس‌رانی و کمک مالی به موسسه فرهنگی منادیان ظهور به طور عادی اعلام وصول شد.

در این جلسه اما پیشنهاد نام نشاط برای پارک تازه تأسیس محله رودبارتان تصویب نشد و پیشنهاد کمیسیون فرهنگی تصویب شد که نام شهیدان مهدی و محمود نهی قناد را برای این پارک ارائه کرده بود.