اصلاحیه بهارستانی‌ها بر قانون شوراها و انتخابات شهرداران

رشت رویایی- نمایندگان جهت تأمین نظر شورای نگهبان طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را اصلاح کردند.

مجلس شورا اسلامی

نمایندگان در جلسه امروز مجلس و در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اعاده شده از شورای نگهبان، ماده ۷۳ قانون را به این شرح اصلاح کردند که چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری به دلیل عدم انجام وظایف و ضعف مدیریت اعتراض داشته باشد ابتدا توسط رییس شورا موارد را به صورت صریح و مکتوب به شهردار تذکر می‌دهد. در صورت عدم رعایت و اصرار عضو معترض موضوع به صورت سؤال مطرح می‌شود و شهردار موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از ابلاغ در محل شورا حاضر شود.

پس از پاسخگویی شهردار بدون حضور وی نسبت به قانع‌کننده بودن پاسخ رأی گیری بشود و چنانچه پاسخ شهردار از نظر اکثریت قانع‌کننده نباشد موضوع توسط رییس شورا به شهردار ابلاغ می‌شود. چنانچه اعضای شورا دو بار از پاسخ شهردار قانع نشوند در صورت درخواست یک سوم اعضاء استیضاح شهرداری در دستور قرار می‌گیرد. تقاضای استیضاحی که باید صریح و دارای موضوع باشد و در اولین جلسه شورا به شهردار ابلاغ می‌شود و او موظف است با هماهنگی رییس شورا حداقل ظرف مدت ۱۵ روز در محل شورا حاضر شود و پس از پاسخ در مورد موضوع استیضاح در خصوص عدم اعتماد به او برای تداوم تصدی سمت شهرداری رأی گیری بشود و در صورتی که شهردار در جلسه استیضاح حاضر نشود نیز استیضاح‌کنندگان مطالب خود را بیان و نسبت به عدم اعتماد رأی گیری می‌کنند. چنانچه دو سوم اعضای شورا رأی عدم اعتماد بدهند شهردار برکنار می‌شود و در فاصله صدور رأی اعتماد به شهردار یا پذیرش استعفا و یا خاتمه خدمت تا انتخاب فرد جدید نباید بیش از سه ماه طول بکشد و یکی از معاونان شهردار یا کارکنان رسمی شهرداری طی این مدت با انتخاب شورای شهر عهده دار مسوولیت شهردار می‌شوند و چنانچه شورا نتواند ظرف سه ماه شهردار انتخاب کند مرجع صدور حکم شهردار راسا اقدام به معرفی شهردار می‌کند. و بالاخره با پیشنهاد حداقل دو سوم اعضای شورا درخواست رأی عدم اعتماد به شهردار به طور فوق‌العاده قابل طرح است و در صورتی که با رأی سه چهارم کل اعضاء در اولین جلسه به تصویب برسد شهردار برکنار می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz