استفاده از پای مارمولک برای گردگیری

استفاده از پای مارمولک برای گردگیری

رشت رویایی- تقلید از پاهای مارمولک برای ساختن وسیله‌ای برای بالا رفتن از دیوار مناسب است اما می‌توان با تقلید از این ساختار طبیعی ماده‌ای برای تمیز کردن گرد و خاک تهیه کرد. محققان دانشگاه ییل دریافته‌اند که این ساختار میکروسکپی می‌تواند برای جمع‌آوری ذرات بسیار ریز گرد و خاک که به سختی به دام می‌افتند، استفاده شود.

با نگاه کردن به پای مارمولک زیر میکروسکوپ، هزاران ستون ظریف مشاهده می‌شود. این ستون‌ها به ایجاد بارهای الکترواستاتیک کمک می‌کند که مارمولک را قادر می‌سازد تا به راحتی از سطوح عمودی بالا رود.

اما بارهای الکترواستاتیکی را می‌توان برای جذب ذرات گرد و غبار نیز به کار برد. بنابراین محققان تصمیم گرفته‌اند تا با ساخت ماده‌ای جدید که ساختاری مشابه با پای مارمولک دارد، راه حلی برای جذب ذرات گرد و غبار ایجاد کنند. نتیجه پژوهش آنها ورقه‌ای پلیمری است که پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) نامیده می‌شود. ستون‌های روی سطح PDMS قطری برابر با ۲ تا ۵۰ میکرون دارند.

برخلاف پاهای مارمولک، بارهای الکترواستاتیکی که این ستون‌ها ایجاد می‌کنند برای چسبیدن ماده به سطح ضعیف هستند اما توان جذب ذرات ریز گرد و غبار را دارند. در تصویر زیر می‌توان مشاهده کرده که ذرات غبار به ستون‌های ۵۰ میکرونی چسبیده‌اند. نتیجه این تحقیق در ژورنال ACS Applied Materials and Interfaces به چاپ رسیده است.

تیم پژوهشی این ماده جدید را برای سطوح مختلفی مورد بررسی قرار داده است و مشخص شده است که هیچ آسیبی به این سطوح وارد نمی‌کند.

استفاده از پای مارمولک برای گردگیری

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz