اولین پس‌لرزه‌های رأی شوکه‌کننده انگلیسی‌ها:
استعفای دیوید کامرون و کاهش ارزش پوند

همه‌پرسی انگلیس

رشت رویایی- رأی شوک‌آور مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی تاریخی روز پنجشنبه گذشته، علاوه بر استعفا دیوید کامرون از مقام نخست‌وزیری باعث سقوط آزاد ارزش پوند و به هم ریختن بازارهای سهام در روز جمعه شد.

پوند انگلیس روز جمعه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با ۱۰.۵۲ درصد کاهش، در مقابل ۱.۳۳۰۵ دلار و همچنین با ۷.۶۵ درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل ۱.۲۰۹ یورو معامله شد.

این برای اولین بار از سال ۱۹۸۵ میلادی است که نرخ برابری پوند در برابر دلار تا این حد سقوط می‌کند.

اواسط روز پنجشنبه گذشته به دلیل احتمال پیروزی حامیان حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، نرخ برابری پوند در برابر دلار به شدت افزایش یافته بود.

به گفته تحلیل گران انتظار می‌رود که ارزش شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن که در آن در هرروز کاری سهام ۱۰۰ شرکت مهم و بزرگ انگلیس ازنظر ارزش بازاری سهام ثبت‌شده در بورس، ارزش‌گذاری و خریدوفروش می‌شود، در شروع معاملات در روز جمعه با کاهش هفت درصدی مواجه شود.

براساس گزارش‌های منتشر شده، رأی مردم انگلیس به برگزیت سبب شد که بازار سهام در ژاپن کار خود را در روز جمعه با سقوط چشمگیر آغاز کند.

گزارش‌ها حاکی از سقوط هشت درصدی ارزش سهام نیکی و متوقف شدن موقت معاملات در بازار سهام ژاپن است.

علاوه بر کامرون نخست‌وزیر و جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس، تاکنون شمار زیادی از مدیران شرکت‌های بزرگ انگلیسی و اقتصاددانان ضمن اشاره به آثار منفی برگزیت هشدار داده بودند که خروج این کشور از اتحادیه اروپا، اقتصاد انگلیس را با خطرات مختلف ازجمله رکود، سقوط پوند روبرو می‌کند.

دیوید کامرون نیز از مقام نخست‌وزیری استعفا داد و ماه اکتبر از قدرت کنار خواهد رفت.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz