رشت رویایی- استاندار گیلان موانع سرمایه‌گذاری در گیلان را گسترده عنوان کرد و گفت: کارشکنی در حوزه سرمایه‌گذاری درگیلان بسیار زیاد است و موانع اداری، تصمیم اشتباه و کارشکنی از عمده مشکلات موانع سرمایه‌گذاری در گیلان است.

مصطفی سالاری در بیست و هفتمین نشست تخصصی توسعه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در رشت، جذب سرمایه‌گذار در گیلان را نیازمند بازنگری جدی دانست و گفت: ایجاد موانع پیش‌روی سرمایه‌گذار از هیچ ارگانی در  گیلان پذیرفته نمی‌شود.

سالاری گفت: عمده عامل تهدید‌های موجود در استان گیلان به‌دلیل عدم استفاده از ظرفیت‌های مطلوب گیلان به وجود آمده است.

او ادامه داد: مسیر توسعه گیلان باید به‌طور مطلوب با همکاری مسئولان شناسایی و هدف‌گذاری شود.

استاندار گیلان همچنین گفت: اگر می‌خواهیم در مسیر توسعه درست حرکت کنیم باید طبق برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مشخص گام‌ برداریم زیرا تحقق اهداف توسعه در  گیلان نیازمند داشتن آمار دقیق از اطلاعات است.

سالاری شناسایی و بررسی وضعیت موجود در حوزه‌های مختلف از نخستین اقدامات حرکت به‌سوی توسعه دانست و گفت: باید با توجه به ظرفیت‌های استان، اهداف در چشم‌اندازی بلند‌مدت هدف‌گذاری شود.

او با بیان اینکه حرکت مطلوب در مسیر توسعه نیازمند فرهنگ‌سازی، مدیریت صحیح، تبیین و تدوین است  گفت: مسئولان، مردم و تشکل‌ها می‌توانند در راستای رسیدن به توسعه پایدار درگیلان همراه و یاور دولتمردان باشند.

استاندار گیلان شناسایی و بررسی تهدیدات و ظرفیت‌های گیلان را ضروری دانست و اضافه کرد: پیری جمعیت گیلان امروز یک تهدید بزرگ برای استان است که باید دلایل و ابعاد آن به‌طور علمی بررسی شود.

سالاری مهاجرت جوانان را از دیگر تهدید‌های استان است و این امر دلایل متعددی را دارد گفت: عمده عامل تهدید‌های موجود در گیلان به‌دلیل عدم استفاده از ظرفیت‌های مطلوب گیلان به وجود آمده است.

او با تاکید بر اینکه با وجود ظرفیت‌های گسترده طبیعی و میهمان‌نوازی در گیلان، این استان در صنعت گردشگری موفق نبوده است گفت: باید گردشگری را به‌سوی صنعتی شدن پیش برد و این امر نیازمند توجه و بررسی بیشتر است.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری تاثیر گسترده‌ای بر اشتغال و درآمد شهری شهروندان دارد گفت: به‌منظور تحقق هدف صنعتی شدن گیلان برنامه‌های گسترده‌ای در دستور کار است.

او همچنین گفت: در گیلان امکان توسعه افزایش سطح زیرکشت به‌دلیل محدودیت اراضی وجود ندارد و امروز مزرعه دیگر معیشت کشاورز را تامین نمی‌کند.

او ادامه داد: حوزه کشاورزی نیازمند راهکارهای افزایش بهره‌وری است.

سالاری همچنین به بهره‌وری از حوزه دریا اشاره کرد و گفت:  در حال حاضر اگر دریا را از گیلان حذف کنیم مشکل عمده‌ای در معیشت مردم ایجاد نمی‌شود.

او گفت: باید از ظرفیت‌‌های گسترده دریا در حوزه آبزی‌پروری، حمل و نقل دریایی و گردشگری به‌طور ویژه استفاده کرد.

سالاری با بیان اینکه گیلان به‌ویژه شهر رشت در گذشته از ۵ شهر مطرح صنعتی کشور و از صاحب برندهای تولیدی بوده است گفت: در حال حاضر تولید صنعتی در گیلان جایگاه مطلوبی در کشور ندارد.

سالاری با بیان اینکه ایجاد راهکارهای مناسب و همکاری با سرمایه‌گذار باید در اولویت اقدامات دستگاه‌ها قرارگیرد گفت: فرصت‌های موجود در گیلان در مقایسه با دیگر مناطق بی‌نظیر است و باید به‌درستی از آنها بهره برد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه هیچ طرح و برنامه‌ای نیست که طبیعت در گیلان مانع آن باشد گفت: چگونگی اقدامات، نیازمند بررسی، تحقیق بیشتر و کشف راهکارهای مناسب است.

سالاری با اشاره به اینکه مردم گیلان به حوزه علم و دانش توجه ویژه‌ای دارند گفت: در گیلان خانواده‌ها فراتر از درآمد خود برای تحصیل فرزندان خود هزینه می‌کنند.

او با بیان اینکه خیر و منفعت تمامی ظرفیت‌های موجود در گیلان باید به مردم برسد گفت: باید در راستای توسعه همه جانبه استان گیلان دست در دست یکدیگر با برنامه‌ریزی و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها گام برداریم.