استاندار گیلان: برنج وارداتی در گیلان توزیع نمی‌شود

برنج

رشت رویایی- استاندار گیلان با بیان اینکه امسال ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای این استان زیر کشت برنج رفته است، گفت: امسال برنج وارداتی تا پایان فصل برداشت برنج در گیلان توزیع نمی‌شود.

محمدعلی نجفی صبح امروز در مراسم نخستین برداشت برنج از شالیزارهای گیلان در این شهرستان با اشاره به کشت برنج در شالیزارهای این استان، گفت: امسال ۲۳۸ هزار هکتار از مزارع گیلان زیر کشت برنج رفته است.

او ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک برنج از شالیزارهای گیلان برداشت شود.

استاندار گیلان به کیفیت برنج امسال اشاره کرد و و با ابراز رضایت از مطلوب بودن کیفیت برنج، گفت: امسال شرایط مطلوبی به لحاظ کمی و کیفی محصولات کشاورزی از جمله برنج در گیلان داریم.

او تولید شلتوک برنج در گیلان را با افزایش عنوان کرد و گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود ۹ درصد برداشت شلتوک با کیفیت برنج افزایش یابد.

نجفی با بیان اینکه حدود ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان از طریق سد سفیدرود آبیاری می‌شود، توضیح داد: در این مزارع مشکل آبیاری نداشتیم اما ۶۰ هزار هکتار شالیزارهای پایین‌دست نیاز به تقویت آبیاری دارند.

وی با اشاره به اینکه تجهیز و نوسازی شالیزارها پس از سفر رئیس جمهور به گیلان پیگیری شد، گفت: از سال گذشته تاکنون ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی گیلان تجهیز و نوسازی شده است.

استاندار گیلان یادآور شد: امسال در فصل برداشت برنج گشایش واردات برنج نداریم و برنج وارداتی در بازار توزیع نمی‌شود تا فصل برداشت برنج به اتمام برسد.

او با اشاره به اینکه اگر قیمت برنج برای کشاورز اقتصادی نباشد دولت وارد عرصه می‌شود و خرید توافقی انجام می‌شود، گفت: امسال ۹۰ هزار هکتار در شالیزارها گیلان کشت مکانیزه انجام شده است.

نجفی با بیان اینکه امسال ۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان توسط کمباین و دروگر برداشت انجام می‌شود، متذکر شد: از مکانیزاسیون شالیزارها حمایت می‌کنیم و تسهیلات مربوط به خرید ماشین‌آلات از طریق سیستم بانکی با یارانه پرداخت می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz