رشت رویایی- استاندار گیلان با بیان اینکه ورود دستگاه زباله‌سوز استان امسال حتماً به نتیجه خواهد رسید، گفت: برجام و رفع تحریم‌ها باعث شد تا در بخش زباله‌سوز پیشرفت خوبی داشته باشیم.

[su_frame align=”left”]محمدعلی نجفی[/su_frame]

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، محمدعلی نجفی در کارگروه مدیریت پسماند استان افزود: در همه مباحث تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و تلاش برای بهبود اشتغال باید مسئله محیط زیست در نظر گرفته شود.

وی بر ضرورت توجه ویژه به ساماندهی پسماند استان از سوی مدیران استانی، فرمانداران، شهرداران و شوراهای شهر تأکید و بیان کرد: مدیریت پسماند یکی از مهمترین اقدامات استان در سال ۹۵ است.

نجفی با اشاره به اینکه مردم با فرهنگ و خانواده‌های اصیل گیلانی از دیرباز با رعایت نظافت زبانزد بوده‌اند، خاطرنشان کرد: در همه مباحث تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و حتی تلاش برای بهبود اشتغال باید مسئله محیط زیست در نظر گرفته شود.

استاندار گیلان به نبود تفکیک زباله در سال‌های گذشته در گیلان اشاره و تصریح کرد: اقدامات موثری در این خصوص شکل گرفته و استان رو به پیشرفت است، اما راضی کننده نیست.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با زباله سلیقه‌ای رفتار کرد، گفت: طبق ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماند، برخورد با متخلفان پیش بینی شده و دستگاه‌های قضایی و نظارتی در صورت مشاهده تخلف اقدام می‌کنند.

نجفی با قدردانی از همراهی بخش‌های مدیریتی، پزشکی، زیست محیطی و سمن‌ها افزود: در سال ۹۵ اقدام برای گسترش تفکیک زباله از مبدأ، آموزش و فرهنگ‌سازی در مردم، جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی را در این حوزه با جدیت کامل خواستارم.

استاندار گیلان ادامه داد: در خصوص مدیریت پسماند هر مدیر و یا شهرداری که همکاری کند، تشویق و در غیر این صورت برخورد خواهد شد.

وی به نقش مؤثر دهیاران در هدایت روستائیان به سمت تفکیک و ساماندهی زباله اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از اساسی‌ترین کارها که برای نسل آینده ماندگار می‌شود، همین اقدام است.

نجفی بر ضرورت قرار گرفتن پاکسازی شهر و روستا از زباله در اندیشه مدیران و مردم تأکید و تصریح کرد: مردم برای ترویج فرهنگ و نهادینه کردن بهداشت عمومی و زیباسازی محیط همکاری لازم را به خرج دهند.

بر اساس آمارهای اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، روزانه دو هزار تن زباله توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌های این استان جمع آوری و در مراکز دفع زباله رها می‌شوند و بخش زیادی هم در روند جمع‌آوری قرار ندارند.

یک هزار و ۴۰۰ تن از این زباله‌های جمع‌آوری شده، شهری و بقیه زباله‌های روستایی را تشکیل می‌دهند.

به دلیل نزدیکی آب‌های سطحی با آب‌های زیرزمینی در گیلان، شیرابه‌های ناشی از این زباله‌ها و آلاینده‌های ناشی از خودروها با هر بارندگی در کوتاه‌ترین زمان، وارد خاک و آب شده و به شدت رودخانه و زیستگاه‌ها و مراکز زیست و تکثیر آبزیان استان را تحت تأثیر قرار داده است.

یکی از مراکز مهم و پر سر و صدای دفن زباله گیلان که روزانه ۵۵۰ تا ۶۰۰ تن زباله از حوزه مرکزی شامل شهرهای رشت، فومن، صومعه‌سرا، لشت نشاء، سنگر، شفت، خشکبیجار و کوچصفهان و بیش از ۲۰ دهیاری و بخشی از واحدهای صنعتی در آن دفن می‌شوند، در سراوان واقع در ۲۰ کیلومتری رشت قرار دارد.