[su_frame]صالح بیداری[/su_frame]

رشت رویایی- استاد صالح بیداری تنها بازمانده از نوازندگان تنبور تالشی بود که ۲۹ اسفند ۹۴ چشم از جهان فرو بست و بار دیگر خزان چهره خود را به بهار موسیقی گیلان نشان داد.

صالح بیداری معروف به اوستا صالح، نوازنده و سازنده تنبور تالشی بود که در سال ۱۳۰۲ در روستای ییلاقی چروده از توابع رضوانشهر به دنیا آمد.

وی که از دوره نوجوانی به موسیقی علاقمند بود، نخست نی نوازی را از نوازندگان محلی آموخت و سپس بر اثر یک اتفاق ساده به ساختن و نواختن تنبور پرداخت و دیری نپایید که در مقام استادی در ساخت تنبور و نوازنده چیره دست آن ساز قرار گرفت. با این حال استاد بیداری همواره به عنوان یک سازنده تنبور شهرت داشت و هنر نوازندگی‌اش سال‌های طولانی در سایه آن فن قرار گرفت.

وی تنها بازمانده از نسل قدیم نوازندگان تمبوره در منطقه تالش بود که عاشقانه این ساز را زمین نگذاشته و با دست‌های پیرش آخرین نواهای به یاد ماند تمبوره را اجرا و با صدای خسته و محزونش شنونده را غرق جذبه موسیقی کهن قوم تالش می‌کرد.

استاد بیداری از آخرین منابع برای باز سازی و احیا تمبوره تالش در تحقیقات به عمل آمده برای احیای این ساز بود و همچنین در کتاب دائره المعارف موسیقی ایران تألیف استاد محمدرضا درویشی به ایشان استناد شده است.

وی با وجود اینکه در سال‌های اخیر زندگی‌اش بینایی خود را به طور کامل از دست داده بود اما عشق به موسیقی تالشی و نواختن تنبوره تالشی را فراموش نکرد.

استاد بیداری که در سال‌های آخر عمر بینایی خود را به طور کامل از دست داده بود، در شرایط معیشتی خوبی به سر نمی‌برد و در اثر همین شرایط زندگی بود که به بیماری ریوی دچار شده و در نهایت چشم از جهان فروبست.