از هفته‌ای که گذشت چه خبر؟
از چهره شجاع هفته در رشت تا گیلِ مردِ هفته در ایتالیا

رشت رویایی- هر هفته‌ای که پشت‌سر می‌گذاریم، آبستن اتفاقات ریز و درشت بسیاری است؛ حاشیه‌هایی که همیشه پای ثابت سفره رسانه‌ها هستند، چهره‌های مطرحی که به بهانه‌های مختلف خبرساز می‌شوند، رویدادهای فرهنگی و هنری‌ای که برگزار می‌شود، اتفاقات سیاسی و ابراز عقایدی که جنجال‌ آفرین می‌شود، اتفاقات ورزشی و همه و همه می‌تواند روزهای هفته را برای افراد پیگیر اخبار داغ کند. هر هفته لابه‌لای اخبار مختلف، چهره‌هایی هستند که می‌تواند به چهره‌های خبرساز یا به اصطلاح به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شوند. با ما همراه باشید تا با مرور هفته‌ای که گذشت، ببینیم کدام چهره‌ها، تیتر یک این هفته گیلان بودند.

چهره خوشتیپ هفته به نام سعید عزت‌اللهی

سعید عزت اللهی

سعید عزت‌اللهی لژیونر گیلانی تیم رستوف روسیه پس از موفقیت تیمش در لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا و یک تجربه رویایی از حضور مقابل تیم‌های بزرگی همچون بایرن‌مونیخ و اتتیکو مادرید راهی ایران شد تا تعطیلات سال نو میلادی را بگذراند. او پس از بازگشت به ایران مهمان روزنامه خبر ورزشی بود تا مصاحبه خواندنی‌اش روز دوشنبه تیتر یک این روزنامه پرطرفدار شود. او در این مصاحبه از تجربیات خوبش در سال گذشته به خصوص حضور در لیگ قهرمانان اروپا اشاره کرد و گفت که روس‌ها پشیمان شدند از اینکه با او قرارداد یکساله بستند. او همچنین گفت علیرضا جهانبخش از او خواسته به لیگ هلند برود چون سبک بازی‌اش با لیگ هلند جور است. عزت‌اللهی که پیش از لژیونر شدن بازیکن تیم ملوان بندرانزلی بود، دیروز به ورزشگاه تختی انزلی رفت تا از نزدیک شاهد دیدار تیم سابقش ملوان مقابل نفت مسجدسلیمان باشد. از دیگر خبرهای داغی که روزهای گذشته حول و حوش این بازیکن دوست‌داشتنی شنیده شد، ورود عزت‌اللهی به عرصه مدلینگ بود. پس از اینکه علیرضا جهانبخش دیگر لژیونر گیلانی  چندی پیش پا به عرصه مدلینگ گذاشت، حالا نوبت به عزت‌اللهی است تا به جز درخشش در مستطیل سبز، موفقیت در عرصه مد را هم تجربه کند.

چهره شجاع هفته به نام سید محمدعلی ثابت‌قدم

محمدعلی ثابت قدم

شهردار رشت دو هفته پیش در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم رشت، پرده از ویژه‌خواری عده‌ معدودی از سرمایه‌داران این شهر برداشت و خبر از طلب ۲۵۰ میلیاردی شهرداری از این افراد داد که سال‌هاست به هیچ شکلی حاضر به پرداخت این بدهی که حقوق مردم است و باید به‌واسطه آن جهت رفاه اجتماعی و رفع معضلات شهر هزینه شود، نشده‌اند. رسانه‌ای کردن نام مخفف این افراد همانطور که پیش‌بینی می‌شد با واکنش‌های بسیاری همراه بود و حتی به فاصله کوتاهی پس از انتشار آن، یک موج عظیم از انتقادات و حواشی بر علیه شهرداران مناطق بلند شد که آن‌گونه که از شواهد برمی‌آمد، بی‌ارتباط با این نامه نبود و به نظر می‌رسید انتقادات سیستماتیک در جهت این بدهی‌ها است.

شهردار رشت در کنفرانس مطبوعاتی که هفته گذشته با اصحاب رسانه داشت در پاسخ به سوالات خبرنگاران که بخش زیادی از آن به موضوع بدهکاران دانه‌درشت اشاره داشت، گفت:« قرار نیست پول شهروند کم برخوردار و متوسط در جیبیک اقلیتی باشد که لایق چینن ثروتی نیستند.برای شخص بنده مهم نیسا اگر به قیمت اعتماد محلی که قرار است در درازمدت حاصل شود، اعتماد مردم نسبت به شخص خودم در کوتاه مدت از بین برود.

من قطعاً این داروی تلخ را در آن لحظه می‌خورم تا این فواید دراز مدت به دست آید. مهم این است که جرات این برخورد در شهر وجود داشته باشد. اگر جرات برخورد نداریم و نمی‌خواهیم با آنها مقابله کنیم باید با این مسائل کنار بیاییم. همان‌طور که چند سال کنار آمدیم تا فقط ۵ درصد شهر مرفه شوند و باقی نداشته باشند».

اما روز گذشته باز هم بیانیه‌ دیگری از سوی شهردار منتشر شد تا همان‌طور که وعده داده بود نام ۲۰ نفر دیگر از این بدهکاران دانه درشت رسانه‌ای شود. ثابت‌قدم در این نامه با بیان اینکه قابل پیش‌بینی بود که تلاش برای احقاق حقوق شهروندان با هجمه مواجه خواهد شد، به نکات قابل توجهی اشاره کرد و گفت: «روزی نیست که مخالفان‌مان یک جنجال رسانه‌ای به راه نیندازند. نمی‌شود آب در خوابگه مورچگان ریخت و انتظار داشت متخلفان با چهره‌ای نادم حقوق مردم را پس دهند.

اما سوال اینجاست که که چطور سیستم مالی سال‌های ۹۱ تا ۹۳ از سیستم ذخیره داده‌های شهرداری حذف شده؟ چه کسی بانی این اتفاق بود، و حالا در این جنجال در چه جایگاهی قرار دارد؟ گفته شده که اگر این بدهی‌ها در دوره اخیر ایجاد شده، چرا در سه سال گذشته کاری برای وصول آن‌ها انجام نشده است. خیر، این بدهی‌ها محصول سه سال اخیر نیست، بلکه بعضی از آن‌ها مربوط به ده سال پیش است». او همچنین در جای دیگری تاکید کرد:«حداکثر ظرف ۲ ماه آینده گزارش تفصیلی شفاف مالی و درآمدی شهرداری را به اطلاع عموم می‌رسانیم. شهرداری و شورای شهر رشت می‌کوشند با توزیع نامتناسب ثروت مقابله کنند».

چهره فرهیخته هفته به نام دکتر محمد روشندکتر محمد روشن

یکی از اتفاقات خوب و ماندگار این هفته، برگزاری پاسداشت یکی از چهره‌های ماندگار و فرهیخته گیلان دکتر محمد روشن بود. اقدامی شایسته و به‌جا که امید می‌رود تبدیل به یک رسم شود و مداومت داشته باشد زین پس شاهد پاسداشت و قدردانی از این سرمایه‌ها در زمان حیات‌شان باشیم. دکتر محمد روشن، استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر یکی از برجسته ترین چهره‌های فرهنگی استان گیلان سال ۱۳۱۲ در شهر رشت متولد شده است، ابتدا در رشته حقوق درس می خواند و یک سال پس از تحصیل در این رشته به راهنمایی بزرگانی همچون مرحوم «فریدون نوزاد» و ادیبان برجسته در حوزه ادب فارسی به این رشته روی آورد.

او در  سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۸ به دبیری در دبیرستان های رشت اشتغال داشت و از سال ۱۳۵۰ به عضویت هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ ایران پیوست و در دوره های فوق لیسانس و دکترای زبان و ادبیات فارسی و دوره فوق لیسانس رشته تاریخ و زبان شناسی نیز سابقه تدریس دارد.آثار تالیفی استاد روشن از مهمترین منابع پژوهشی در حوزه ادبیات فارسی است که مسیر را برای تحقیق و پژوهش نسل جوان در این حوزه هموار کرده است. او در پژوهشکده فرهنگ ایران فعالیت‌های ارزنده‌ای داشت و با بزرگانی همچون مجتبی مینوی،پرویز ناتل خانلری و بدیع الزمان فروزانفر همکاری و همنشینی داشت.

دکتر روشن یکی از اولین نفراتی بود که با دکتر محمد معین در تدوین فرهنگ معینهمکاری داشت. از استاد محمد روشن بیش از ۵٠ اثر ارزشمند در حوزه زبان و ادب فارسی منتشر شده که تصحیح تاریخ طبری، جامع التواریخ رشیدی، حدیقه الحقیقه سنایی، دیوان سید حسن غزنوی و منشات خاقانی از آن جمله است. در این مراسم دکتر فیروز فاضلی، مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، فرهاد طاهری، استاد دانشگاه و پژوهشگر، استاد جعفر شجاع کیهانی، عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره استاد روشن و جایگاه او در تاریخ ادب و پژوهش ایران به سخنرانی پرداختند. همچنین در پایان مراسم از کتاب تازه منتشر شده «کتاب‌نامه روشن» نوشته احمد اداره چی گیلانی و دکتر طهورث سجادیرونمایی شد.

چهره غمگین هفته به نام علی نظرمحمدی

علی نظر محمدی

تیم سپیدرود هفته گذشته موفق شد با گل کاپیتان سهیل حق‌شناس از سد گل گهر سیرجان بگذرد و صدر جدول را از ملوان پس بگیرد. اما شادی صدرنشینی ارتش سرخ بیش از یک ساعت طول نکشید و انتشار خبری شوکه‌کننده کام علی نظرمحمدی و هواداران سپیدرود را تلخ کرد. بعد از کسب ۳ امتیاز شیرین بازی وقتی مجری شبکه باران داخل زمین می‌شود تا ازمرد شماره یک نیمکت سپیدرود مصاحبه بگیرد، نظرمحمدی نمی‌تواند جلوی اشکش را بگیرد و از بستری بودن مادرش در بیمارستان خبر می‌دهد تا همه نگران او شوند.

اما متاسفانه یک ساعت پس از بازی، خبر ناراحت‌کننده‌ای روی خروجی سایت‌های خبری قرار می‌گیرد تا همه سرخ‌پوشان رشت رخت مشکی به تن کنند و عزادار مادر سرمربی تیمشان شوند. مراسم سومین روز درگذشت مرحومه ثریا مجاوریمادر گرامی علی نظرمحمدی روز شنبه در حالی در مسجد سلیمان‌داراب برگزار شد که بسیاری از چهره‌های فوتبالی و غیرفوتبالی حضور داشتند. حضور محمد مایلی‌کهن سرمربی ملوان، سید محمد‌علی ثابت قدم شهردار رشت، عیسی مهدوی فرماندار رشت، اعضای شورای شهر و همچنین بسیاری از هواداران از نکات ویژه‌ آن بود.

چهره تمام‌کننده هفته به نام مسعود رهنما

مراسم تودیع و معارفه مدیرکل صداوسیمای مرکز گیلان - شهریور ۱۳۹۵ - مسعود رهنما

در شورای اسلامی شهر رشت اتفاق عجیب و غریب کم نیفتاده است. اما یکی از عجیب‌ترین اتفاقات سال چهارم شورا یکشنبه این هفته رخ داد؛ جایی که قرار بود در مورد سرنوشت تیم فوتبال سپیدرود تصمیم‌گیری شود و هزاران نفر از هوادارانی که چشم به راه خروجی این جلسه بودند، از نگرانی در بیایند. واگذاری سپیدرود به شهرداری یکی از موضوعات اصلی جلسه روز یکشنبه شورا بود. لایحه خرید سپیدرود توسط شهرداری در دستور کار قرار گرفت و نزدیک به دو ساعت مورد بحث مخالفان و موافقان این لایحه قرار گرفت.

اما نکته تامل برانگیز این جلسه در این بود که بعد از دو ساعت گفتگو و مباحثه در مورد لایحه خرید سپیدرود، لایحه کمک مالی به تیم به رای گذاشته شد. مسعود کاظمی در اقدامی عجیب و خلاف قانون بی‌آنکه لایحه‌ای که در دستور کار قرار گرفته، نتیجه‌گیری شود، ناگهان لایحه کمک مالی را به رای گذاشت تا یک بار دیگر سرنوشت سپیدرود در ابهام بماند و بازهم دست این تیم اصیل برای کمک مالی نهادها و افراد مختلف دراز شود.

اما دلایل مخالفت برخی از اعضا با واگذاری تیم سپیدود به شهرداری چه بود؟ مجید رجبی و محمدعلی رفیعی نوده از اصلی‌ترین مخالفان این لایحه بودند. رفیعی با اشاره به اینکه بیش از بیست سال سابقه کار حقوقی دارد دلیل اصلی مخالفت خود را ادعای حقوقی مالک سابق باشگاه دانست و از شورا خواست تا مشخص شدن این ادعا موضوع خرید به تعویق بیفتد.

مجید رجبی‌ویسرودی هم خرید سپیدرود را به چاله چوله‌های شهر تشبیه کرد و گفت: ما احساسات را در جریان تصمیم‌گیری این لایحه قبول نداریم و اگر تیم به دسته دو سقوط کند مردم مثل چاله‌ چوله‌های شهر به ما نفرین می‌فرستند. البته این لایحه یک مخالف دیگر هم به نام عباس صابر داشت که بیشتر حرف‌های دیگر اعضا را تکرار کرد و به ماجرای ادعای حقوقی مالک اسبق باشگاه اشاره کرد اما در گفتگویی که روز بعد با یکی از خبرگزاری‌ها انجام داد، مدعی شد که خرید سپیدرود توسط شهرداری یک اشتباه تاریخی است و با خرید آن این تیم تبدیل به ابزار سیاسی و انتخاباتی می‌شود.

اما مسعود رهنما مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان روز چهارشنبه با ارسال نامه‌ای به ریاست شورای اسلامی شهر رشت، حجت را بر شورا تمام کرد و به عمده دلیل اصلی مخالفت شورا (غیر از نگرانی‌های انتخاباتی) پاسخی قاطع داد. در این نامه اشاره شده است: «مالکیت و امتیاز باشگاه سپیدرود در اختیار اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان بوده که در حال حاضر تا مشخص شدن خریدار به هیات فوتبال استان بعنوان نماینده تام الاختیار واگذار گردیده است. از این رو هرگونه ادعای اشخاص حقیقی و حقوقی مبنی بر مالکیتیا در اختیار داشتن امتیاز باشگاه سپیدرود رشت از نظر این اداره کل فاقد ارزش قانونی می باشد». هرچند مخالفان لایحه خرید سپیدرود هم شایسته حضور در چهره‌های تیتر یک هفته بودند اما با وجود اینکه نمی‌شود از پاس گل آنها به مدیرکل اداره ورزش و جوان به راحتی گذشت اما درست یا غلط همیشه تمام‌کننده‌ها تیتر یک می‌شوند.

چهره گیلِ‌مردِ هفته به نام محمود فرضی‌نژاد

محمود فرضی نژاد

در این وانفسا که زبان گیلکی در حال نابودی است و به نوعی خانواده‌ها فارسی صحبت کردن فرزندانشان را فضیلت می‌دانند و گیلکی رو عار، هرگونه اقدام و عملی برای حفظ و صیانت از فرهنگ و زبان گیلان شایسته تقدیر است. بدون شک زبان بدون مرز موسیقی که می‌تواند بر فراز محدودیت‌های جغرافیایی به طنین درآید و به گوش فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف خوش بنشیند، ابزار مناسبی برای حفظ این فرهنگ، ایجاد رغبت در نسل جوان و همچنین معرفی آن به مردم دیگر شهرها و کشورها است؛ به خصوص وقتی کلام در مجاورت با موسیقی قرار می‌گیرد و قدرتش را به رخ می‌کشد.

بنابراین چهره گیلِ‌مردِ هفته، گیلِ‌مردِ اصیل هفته را باید به نام محمود فرضی‌نژاد زد که با گروه موسیقی و تئاتر «دیلمون» راهی ایتالیا شد تادر فستیوال جهانی ۲۰۱۶ ارتیجیانا میلان شرکتکند. گروه «دیلمون» این هفته دراین فستیوال به اجرای نمایش میدانی پرداخت و تور کنسرت موسیقی گیلکی را در شهرهای مختلف ایتالیا مثل تورین و میلان اجرا کرد تا صدای هنر و فرهنگ گیلان زمین در ایتالیا طنین‌انداز شود.این گروه توانست با اجرای گوشه هایی از موسیقی محلی گیلان و آیین های نمایشی از قبیل «شکرانه نعمت» و «عروس باران» پاویون ایران را با فرهنگ گیل و دیلم مزین و مخاطبان داخلی و خارجی را جذب نماید. گروه دیلمون به سرپرستی و خوانندگی فرضی‌نژاد و آهنگسازی آرش عشقی است. رضا فکوری، توماج مصفا، سجاد دقیق، سمیرا واحد و جلال رنجبر با سرپرستی محمود فرضی نژاد در این فستیوال گروه تئاتر و موسیقی دیلمون را همراهی کردند.

محمود فرضی نژاد

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz