از هفته‌ای که گذشت چه خبر؟
از «سوگلی» هفته تا «رشتی اصیل» مقیم فرانسه

رشت رویایی، محمد غلامی پور- هر هفته لابه‌لای اخبار مختلف، چهره‌هایی هستند که به بهانه‌های مختلف به چهره‌های خبرساز یا به‌اصطلاح تیتر یک رسانه‌ها تبدیل می‌شوند. در این گزارش سعی داریم قصد با مرور هفته گذشته  چهره‌های خبرساز و پرتلاش هفته را معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا ببینیم کدام چهره‌ها، تیتر یک هفته گذشته گیلان بودند.

جبار کوچکی نژاد چهره «لطیف» هفته

جبار کوچکی‌نژاد

در هفته‌های گذشته عادت داشتیم جعفر زاده ایمن آبادی را به‌واسطه اظهارات جنجالی‌اش در تیتر داغ اخبار ببینیم اما در هفته گذشته، جبار کوچکی نژاد گوی سبقت را از جعفر زاده ربود و با اظهارنظری جالب به صدر اخبار رسید. در سخنان نماینده مجلس این بار نه از سیاست خبری بود، نه از حضور برادر رئیس‌جمهور در مقطع دکترا و نه شکایت از مطهری بلکه این بار کوچکی نژاد از یک رسم کهن گیلانی‌ها پرده برداشت و در ذم این سنت به لزوم تدوین قانون حمایت از حقوق حیوانات تأکید کرد.

ماجرای حیوان آزاری و مثله کردن یک قلاده روباه در پیرانشهر که دل آقای نماینده را بدجوری به درد آورده بود، او را وادار به واکنش کرد و به مصادیق دیگری از حیوان آزاری اشاره کرد. کوچکی نژاد گفت:«متأسفانه در رشت هنوز جنگ خروس‌ها و همچنین گاوها که در گویش محلی به آن ورزا جنگ می‌گویند وجود دارد در حالی که حیوان آزاری و شکنجه آنها از نظر شرعی ایراد داشته و مذموم شناخته می‌شود». او با اشاره به ورزاجنگ به مصداق بارزی از حیوان آزاری اشاره کرد که بسیاری آن را فراموش کرده بودند یا تصور می‌کردند این سنت ریشه‌کن شده‌است.

هرچند در روزهای گذشته و در پی ماجرای پیرانشهر بسیاری از چهره‌های حامی حقوق حیوانات و هنرمندان واکنش‌های زیادی داشتند اما اظهارات نایب‌رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی درباره ورزاجنگ به حدی جالب بود که خیلی زود او را به تیتر داغ اخبار استان و حتی اخبار کشور بدل کرد. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود بابیان اینکه آزار و اذیت حیوانات جرم تلقی می‌شود و باید به‌صورت قاطع و جدی با عاملان حیوان آزاری برخورد شود، تاکید کرد: «دولت می‌تواند این موضوع را در قالب لایحه‌ای به مجلس هر چه سریع‌تر ارائه کند؛ البته حیوان آزاری صرفاً با جرم انگاری و مجازات از بین نخواهد رفت بلکه در کنار آن باید به فرهنگ‌سازی مناسب هم توجه داشت». کوچکی نژاد با اشاره به موضوع ورزاجنگ و خروس جنگ خود را به عنوان یک حامی سرسخت حقوق حیوانات معرفی کرد تا نشان دهد که چه دل رئوف و روحیه لطیفی دارد و در این مورد بیش از موارد دیگر همراه و همگام مردم است تا هرچه زودتر خلاء قانونی کشور در برخورد و مجازات با عاملان حیوان آزاری برطرف شود.

محمود باقری خطیبانی، چهره «؟» هفته

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا

بعدازاینکه دریکی دو ماه اخیر، آرامش نسبی به پارلمان شهری و صحن علنی شورا حاکم شده بود و شهروندان پیگیر مسائل مدیریت شهری جنجال‌های معمول شورا را به فراموشی سپرده بودند، حضور خطیبانی بعد از یک غیبت دو ماهه بار دیگر جنجال‌ساز شد تا سکوت و آرامش جلسات قبل را یک‌جا باهم جبران کند. جلسه روز یکشنبه شورا از همان ابتدا با جنجال همراه بود و با تجمع هواداران سپیدرود و اعتراض به چند تن از اعضای شورا در خصوص مخالفت با لایحه خرید سپیدرود توسط شهرداری، پیش‌بینی می‌شد که این جلسه آبستن اتفاقات عجیبی باشد. هواداران سپیدرود در صحبت با رئیس شورا، پیکان انتقادات خود را به سمت خطیبانی گرفتند تا او شخصاً خودش وارد گود شود و با هواداران صحبت کند. هرچند صحبت‌های او بیش از اینکه به سپیدرود مربوط شود به شهردار رشت اختصاص داشت و وقتی با واکنش یک هواداران روبرو شد، گفت: «به تو ربط نداره. شهردار کیه، من شورا هستم و می‌تونم در موردش حرف بزنم».

هرچند به هر نحو ممکن قائله پشت درهای شورا و هواداران سپیدرود خوابید اما به نظر می‌رسید خطیبانی آمده تا قائله بزرگ‌تری را در صحن شورا به راه بیندازد. او همچون رسم گذشته پشت تریبون رفت و سعی کرد در نطق خود چهره سیاهی از شهردار و شورای شهر ارائه دهد. او نطق خود را این‌گونه شروع کرد: «دعا کنید که به اولین شهید شورا تبدیل شوم زیرابه واقع مردن بهتر از بودن در کنار برخی افراد در این فضا است». هرچند خطیبانی در نطق خود برای تخریب چهره ثابت‌قدم هیچ چیز کم نگذاشت اما این بار تمرکز او فقط به شخص شهردار معطوف نبود بلکه با اظهارات بحث‌برانگیز درباره دکتر رسولی حملات تندی به همکار خود در پارلمان شهری داشت و شورا را متهم به فساد کرد. اظهارات خطیبانی سریعاً با واکنش دیگر اعضای شورا همچون علوی و حاجی پور همراه بود و آنها در تقبیح رفتار خطیبانی تاکید کردند که هیچ‌کس حق ندارد از تریبون شورا برای توهین به دیگران استفاده کند. اظهارات خطیبانی به نوعی موجب شد نظم جلسه برهم بریزد و تنش بر فضای شورا حاکم شود. اما این پایان کار نبود و یک بار دیگر خطیبانی وارد گود شد تا یکی از تلخ‌ترین پایان‌بندی‌های سریال شورا در طول تاریخ رقم بخورد. در حالی که بسیاری از رسانه‌ها ناظر این جلسه بودند و سهم عمده‌ای از خبرنگاران را بانوان تشکیل می‌دادند اما این نکته موجب نشد این عضو عصبانی شورا خود را موظف به رعایت اخلاق کند و حداقل در توهین به شهردار از به‌کار بردن الفاظ زشت و ناشایست خودداری کند. اتفاق شرم‌آوری که بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت و یادداشتی تحت عنوان «وندالیسم واژگان در شورای شهر رشت» در بسیاری از رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. بی‌حرمت کردن شورا و بی‌حرمت کردن شهروندان با سوءاستفاده از نام مردم آن هم در آستانه انتخابات به‌خصوص در شهری که مردمانش مدعی فرهنگ و ادب هستند علامت سؤال و تعجبی بزرگ است که شاید جواب آن تا زمان انتخابات مشخص نشود، زمانی که شاید برای پاسخ کمی دیر باشد. هرچند خطیبانی علاقه وافری به تبدیل‌شدن به تیتر داغ رسانه‌ها دارد و در طول سه سال و اندی گذشته تلاش زیادی برای رسیدن به صدر اخبار داشته است، اما مدت‌ها بود که به نظر می‌رسید حربه او برای رسیدن به این هدف تا حدود زیادی کلیشه‌ای و خسته‌کننده شده است اما او نشان داد که گاهی مسیر میان‌بری هم برای تبدیل به تیتر داغ رسانه‌ها وجود دارد؛ هرچند راهی باشد که همگان از بیان آن شرم داشته باشند.

آزاده صمدی چهره «قاطع» هفته

آزاده صمدی

هرچند مهران مدیری در هر برنامه‌ای که بوده، به‌شدت موردتوجه قرارگرفته، اما بدون شک برنامه «دورهمی» او بیش از هر وقت دیگری موفق شده مخاطبان تلویزیون را همراه او دور هم جمع کند. تردیدی نیست که نشستن مقابل دوربین مهران مدیری به‌خصوص وقتی‌که او قرار است مجری و مصاحبه‌کننده باشد، یکی از دشوارترین کارهاست. او مجری بسیار رک، طناز و هوشمندی است که به راحتی می‌تواند مهمان خود را در هچل گیر بیاندازد و این را در دورهمی نشان داده است. آخرین مهمان «دورهمی» مدیری اما با اعتمادبه‌نفس مثال‌زدنی به این برنامه پا گذاشته بود. آزاده صمدی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر کشور مهمان مدیری بود و همان‌طور که از قبل می‌شد حدس زد، کنتراست این دو شخصیت، ترکیب جالب‌توجهی را برای مخاطبان به نمایش گذاشت. آزاده صمدی همان‌طور که در این برنامه هم اشاره کرد، اهل گیلان است. او متولد دی ماه ۱۳۵۷ در لاهیجان است و این هفته سالروز ۳۷ سالگی‌اش را جشن می‌گیرد. او پس از گذراندن دوره کارشناسی تئاتر در دانشگاه سوره، دوره کلاس‌های بازیگری کارنامه را (با مدیریت پرویز پرستویی) گذراند و پس از مدتی برای بازی در سریال تلویزیونی «راه بی‌پایان» با کارگردانی همایون اسعدیان انتخاب شد که مسیر شهرت و موفقیتش از همین سریال آغاز شد. صمدی یکی از چهره‌های دوست‌داشتنی و محبوب سینما و تلویزیون است که طی این سال‌ها همیشه با وسواس و هوشمندی دست به انتخاب زده و تلاش کرده خود را در ایفای نقش‌هایی محک بزند که کاراکترهای دیده‌شده یا سهل‌الوصولی نبودند. در کارنامه هنری صمدی آثار قابل‌ملاحظه‌ای وجود دارد که می‌توان آفریقا، سیزده، ۵۰ کیلو آلبالو در حوزه سینما، پشت‌بام تهران، حیرانی، راه بی‌پایان در تلویزیون و مشروطه بانو، روایت ناتمام یک فصل معلق، ملودی شهر بارانی، بی شیرو شکر در حوزه تئاتر اشاره کرد.

مهران مدیری در معرفی مهمان برنامه هفته گذشته خود گفت: «مهمان داریم، چه مهمانی؛ چه بازیگری، پرانرژی، پرکار، جدی و آرمان‌گرا». صمدی پس از اینکه وارد صحنه شد، دست پیش را گرفت تا حساب کار دست مدیری بیاید. او پس از سلام و علیک با بینندگان، بدون آنکه در انتظار پرسش مدیری بماند، گفت: «۳۶ سالم است» و این بار برخلاف قبل خنده مدیری بود که ترکید. صمدی از همان ابتدا تلاش کرد چهره قاطع، مصمم و بااراده خود را نشان دهد؛ هرچند در چالش بین این دو شخصیت، گاهی مدیری با حربه‌های معمول خود پیشی می‌گرفت اما صمدی خیلی زود سعی می‌کرد بر فضا مسلط شود و مدیری را وادار به عقب‌نشینی کند. مدیری از همان ابتدا سعی کرد وارد حاشیه شود و گفت شایعاتی وجود دارد که می‌گویند خیلی جدی و بداخلاق هستید اما صمدی زیر بار نرفت و خود را خیلی آدم خوش‌اخلاق و خوش‌خنده‌ای معرفی کرد. مهران مدیری در ادامه رو به تماشاگران گفت، آشپزی خانم صمدی خیلی بد است. صمدی که از شنیدن این حرف تعجب کرده بود، گفت: «آشپزی من فوق‌العاده است. من روی آشپزی حرف زیادی برای گفتن دارم. بهترین غذای شمالی‌ای که می‌توانید در زندگی‌تان خورده باشید را می‌توانم برایتان درست کنم». او در پاسخ به سؤال مدیری که آیا بازیگر خوبی هستید، گفت: «بسیار بازیگر خوبی هستم. چون رنج بسیاری برایش کشیدم و مسیر طولانی را برای رسیدن به این نقطه طی کردم». او همچنین در ادامه گفت، از لحاظ خصوصیات فردی بیش از اینکه به مادرش شباهت داشته باشد، به پدرش رفته و در کل آدم لجبازی  و  برون‌ریزی است. مهران مدیری در واکنش به او گفت: «مغرور نیستید، خوش هستید و آشپزی‌تان هم حرف ندارد. من برخلاف شما درون‌ریز هستم و تحمل برون‌ریزی شما را ندارم. هر وقت خسته شدید، بفرمایید تا مصاحبه را تمام کنیم. خیلی ممنون که آمدید»

شایان مصلح چهره «سوگلی» هفته

شایان مصلح

نیم فصل اول فوتبال لیگ برتر به پایان رسید تا با شروع تعطیلات نیم فصل یک بار دیگر اخبار بازار نقل و انتقالات، بمب‌های خبری را در رسانه‌ها به صدا درآورد. با توجه به اینکه پرسپولیس موفق شد قهرمانی نیم فصل را به دست آورد، سهم عمده‌ای از نگاه‌ها بر روی لیست برانکو متمرکز بود تا ببینند سرمربی سرخ‌پوشان به دنبال چه بازیکنی است. در میان گمانه‌زنی‌ها و مطرح شدن نام ستاره‌هایی چون سروش رفیعی و گادوین منشأ به ناگهان خبری بر روی خروجی خبرگزاری‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه برانکو به دنبال مدافع چپ تیم سپیدرود، شایان مصلح است. این خبر خیلی زود در فضای مجازی دست به دست شد و واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. طرفداران پرسپولیس نام شایان مصلح را در اینترنت جستجو کردند تا ببینند مدافع چپ کلاسیک مورد نظر برانکو کیست و چه کیفیتی دارد. خیلی زود صفحه شایان مصلح در اینستاگرام مورد هجوم پرسپولیسی‌ها قرار گرفت و هواداران این تیم پیش از اینکه این گمانه زنی به حقیقت پیوند بخورد او را فالو کردند و به او خوشامد و تبریک گفتند. اما این حرکت به مذاق هواداران سپیدرود خوش نیامد و آنها که بر روی بازیکن محبوبشان تعصب داشتند نسبت به هواداران پرسپولیس واکنش نشان دادند و این موضوع باعث شد بین هواداران دو تیم در صفحه شخصی مصلح درگیری ایجاد شود تا او چاره‌ای به جز بستن کامنت اینستاگرامش را نداشته باشد.

اما در حالیکه همه منتظر نتیجه پیشنهاد پرسپولیس و واکنش باشگاه سپیدرود بودند، شایان مصلح در اظهارنظری جالب که کمتر در فوتبال ما دیده می‌شود گفت: «من اختیارم را به علی آقا مربی‌ام سپرده‌ام. قطعاً نظرمحمدی از من با تجربه تر است و خیر و صلاح من را بهتر از خودم می‌داند». او گفت که پیشرفت خود را مدیون سپیدرود و هواداران این تیم است و قطعاً باید اتفاقی بیفتد که نه باشگاه ضرر کند نه او. علی نظرمحمدی هم در واکنش به این خبر گفت، پرسپولیس روی پدیده لیگ یک دست گذاشته و شایان مصلح می‌تواند جهانبخش دیگری شود.

به هر حال بدیهی است که حضور مصلح در پرسپولیس می‌تواند هم برای این بازیکن هم برای سپیدرود و هم برای فوتبال گیلان مفید باشد. بازی در پرسپولیس فرصتی است که توانایی این بازیکن در معرض دید قرار گیرد و به تدریج مسیر حضورش در تیم ملی هموار شود. اما آنچه که فعلاً از گفته او مشخص است، این بازیکن تمرکز خود را معطوف به سپیدرود و تمرینات این تیم کرده و نظرمحمدی باید این بین دوراهی دشوار بودن و رفتن مصلح دست به انتخاب بزند.

ارغوان رضایی چهره «رشتی اصیل» هفته

ارغوان رضایی

هفته گذشته سایت وارش اسپورت مصاحبه جالبی از ارغوان رضایی تنیسور ایرانی تبار مقیم فرانسه داشت که بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. شاید خیلی‌ها نمی‌دانستند که این تنیسور مشهور با وجود اینکه متولد فرانسه است اما اصالتی رشتی دارد و پدر و مادر او اهل رشت هستند. او که هم اکنون در رشت به سر می‌برد، چند سالی است که به دلیل مصدومیت شدید از مسابقات به دور است. اما دوباره تمرینات خود را از سر گرفته و در همین رشت مشغول تمرین است تا بار دیگر به مرز آمادگی برسد و بتواند به مسابقات برگردد. او صبح‌ها برای ورزش صبحگاهی و تمرین به پارک بانوان منظریه می‌رود تا با تمرینات فشرده بتواند خود را به شرایط مسابقه برساند.

ارغوان رضایی ملقب به ملکه تنیس ایران، سابقه شکست دادن تنیسورهای مطرحی مانند ژوستین انه، دینارا سافینا، ماریا شاراپووا، ویکتوریا آزارنکا، فرانچسکا اسکیاوونه، کارولین وزنیاکی، فلاویا پنتا، ماریون بارتولی، یلنا یانکوویچ و آی سوگی‌یاما را در کارنامه دارد. او در سال  ۲۰۱۰ موفق شد در رتبه‌بندی جهانی در رده ۱۵ دنیا قرار بگیرد. رضایی در اولین مسابقه قهرمانی خود در کاپ استانبول ۲۰۰۷ با شکست در مقابل النا دیمنتیوا نایب قهرمان شد. او با غلبه بر تنیس‌بازان سرشناسی چون ماریا شاراپوا و ونوس ویلیامز پدیده این مسابقات لقب گرفت اما در دیدار پایانی این مسابقات به دلیل آسیب دیدگی از ادامه دادن مسابقه خودداری کرد.

رضایی در ۸ نوامبر ۲۰۰۹ در فینال مسابقات قهرمانان انجمن تنیس زنان در مقابل ماریون بارتولی به پیروزی ارزشمندی دست یافت و کاپ قهرمانی را بالای سر برد. او در مسابقات آزاد مادرید در ۱۶ می ۲۰۱۰ توانست به مقام قهرمانی برسد، او در دیدار نهایی بر ونوس ویلیامز تنیس باز آمریکایی و قهرمان تنیس دونفره ویمبلدون، تنیس آزاد استرالیا و تنیس آزاد آمریکا و برنده ۳ مدال طلای المپیک و نفر شماره دو تنیس زنان غلبه کرد تا عنوان قهرمانی را به دست آورد. او همچنین رضایی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۰ به فینال مسابقات آزاد سوئد رسید و بر گیسلا دالکو شماره یک تنیس سال ۲۰۱۰ زنان غلبه کرد. رضایی در همین سال در سینسیناتی مسترز حضور پیدا کرد. رضایی در آخرین مسابقه خود در آزاد تگزاس نایب قهرمان شد.

ارغوان رضایی در این مصاحبه جالب به رشت اشاره کرد و گفت که اولین باری است که به زادگاه پدری‌اش سفر می‌کند. او همچنین گفت: «واقعاً رشت با خیلی از شهرهای ایران فرق می‌کند. مردم رشت خیلی روشن فکر هستند و آرامش خاصی دارند و بی استرس تر از مردم شهرهای دیگر ایران هستند. در این مدت برخورد مردم با من خیلی دلنواز بوده خیلی به من لطف داشته‌اند. فکر می‌کنم خوی مهربان و آرام بودن از مشخص‌ترین بارزه‌های مردم رشت است. افتخار می‌کنم که بگویم رشتی هستم و چنین همشهری‌های خوبی دارم». رضایی با وجود اینکه از کودکی در فرانسه بزرگ‌شده اما به خوبی فارسی صحبت می‌کند. او به تنوع غذایی گیلان هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در رژیم هستم و باید برای رسیدن به آمادگی جلوی خودم را بگیرم اما نمی‌توانم در مقابل غذاهای گیلان مقاومت کنم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz