از هر ۶ ایرانی یک نفر سکته می‌کند

رشت رویایی- دبیر علمی بیست وهفتمین کنگره علمی فیزیوتراپی ایران گفت: شایع‌ترین بیماری مغز و اعصاب که منجر به اختلال در حرکت می‌شود، سکته مغزی است که سومین عامل مرگ و میر در جوامع و از جمله ایران است به طوری که از هرشش ایرانی یک نفر در طول عمر خود دچار آن می‌شود.

دکتر ایرج عبدالهی افزود: سکته مغزی پس از بیماری‌های قلب و عروق و سرطان‌ها، سومین عامل مرگ و میر در جوامع به شمار می‌رود.

سکته مغزی

وی اظهار کرد: سکته مغزی علاوه بر آمار بالای مرگ و میر، یکی از مهم‌ترین علل بروز ناتوانی حرکتی به‌ویژه در افراد میان‌سال و سالمند است.

وی گفت: سکته مغزی منجر به ضعف یا فلج یک سمت بدن می‌شود و پس از درمان‌های اولیه و تثبیت علائم حیاتی، توان‌بخشی به منظور غلبه بر اختلال حرکتی جزء مهم‌ترین درمان ها است که هر چه سریع‌تر باید برای بیمار شروع شود و فیزیوتراپی در این میان جایگاه ویژه‌ای دارد.

دانشیار و مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی افزود: تاکید اصلی در فیزیوتراپی این بیماران بر تمرینات عملکردی مانند حفظ تعادل در وضعیت نشسته و ایستاده، راه رفتن و عملکرد دست با استفاده از سمت مبتلا است.

عبدالهی افزود: همچنین کنترل قوام عضلات و در صورت نیاز تقویت یا تسهیل عضلات مبتلا از مبانی درمان فیزیوتراپی این بیماران است که البته در مراحل اولیه می‌توان از برخی عوامل فیزیکی مانند عوامل گرمایی و تحریک الکتریکی عملکردی و بیوفیدبک استفاده کرد.

وی ادامه داد: تمرینات این بیماران باید در کلینیک آغاز و در منزل توسط بیمار و به کمک خانواده پیگیری شود چرا که اثر بخشی این تمرینات در گرو تکرار زیاد آنها است و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر، بریس و … در حد ضرورت و با تشخیص فیزیوتراپیست و نیز تغییرات لازم در محیط زندگی و کار از دیگر توصیه‌ها جهت کنترل مشکلات حرکتی این بیماران است.

وی با اشاره به شعار بیست و هفتمین کنگره علمی فیزیوتراپی ایران با عنوان ‘حرکت برای زندگی ‘افزود: محورهای مورد بحث در این کنگره شامل اختلالات کنترل حرکت، توان‌بخشی کودکان دارای مشکلات حرکتی، توان‌بخشی دست، فیزیوتراپی به دنبال سکته مغزی، درمان‌های دستی و عوامل فیزیکی است و جایگاه فیزیوتراپی در تیم توان‌بخشی و نظام سلامت از تاکیدات ویژه این کنگره خواهد بود.

عبدالهی اظهار کرد: با افزایش میانگین طول عمر در جوامع، بیماری‌ها از سمت بیماری‌های عفونی به سمت بیماری‌های ناتوان کننده متمایل شده است و در این میان فیزیوتراپی به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های مرتبط با حرکت و ناتوانی اهمیتی روزافزون پیدا کرده است و با توجه به گسترش حوزه‌های مرتبط با فیزیوتراپی در برخی کشورها، مقطع پایه فیزیوتراپی به دکترای حرفه‌ای ارتقا یافته است.

بیست و هفتمین کنگره علمی فیزیوتراپی ایران طی از ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. این کنگره که به همت انجمن فیزیوتراپی ایران و با همیاری دانشکده‌های توان‌بخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود تازه‌های فیزیوتراپی در قالب سخنرانی، پوستر، میزگرد و کارگاههای آموزشی توسط متخصصان فیزیوتراپی و رشته‌های مرتبط ارائه خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz