مشروح گزارش یکصد و هفتادمین جلسه شورای شهر رشت
از تفسیر شعر توسط خطیبانی تا مناقشه‌ای به نام اساسنامه سازمان‌های وابسته به شهرداری / شوقی هم در سومین هفته متوالی با طرح سوال از شهردار آمد

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا

رشت رویایی، رویا محمدعلی­ پور- یکصد و هفتادمین جلسه شورای شهر رشت صبح امروز با حضور اعضا در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تشکر و قدردانی از حضور چشمگیر مردم در حماسه ۸ دی، گفت: در روز جمعه شاهد پاکسازی حاشیه رودخانه پارک توحید بودیم که این اقدام مشترک شهرداری به همراه سازمان مردم نهاد سرزمین ایده‌آل ما جای تقدیر دارد. ضمن اینکه این اقدام می‌طلبد  زین پس توجه زیادی در مورد عدم دپوی زباله در حاشیه رودخانه‌ها صورت بپذیرد.

مسعود کاظمی افزود: اولویت اول شورای چهارم، ساماندهی لندفیل سراوان است.هرچند اقدامات خوبی تاکنون در خصوص لندفیل سراوان و جمع‌آوری بهداشتی زباله انجام شده است اما این اقدامات کافی نیست و شهروندان رشت مستحق بهترین‌ها هستند.

او در رابطه تعیین تکلیف تیم سپیدرود، گفت: کارگروه سپیدرود هرچه زودتر تشکیلشود تا اقدامات لازم در یک مدت زمان مشخص برای رفع موانع و مسایل مربوط به این لایحهصورت بگیرد. زیرا شورا به شهروندان در خصوص تعیین تکلیف تیم سپیدرود وعده داده است.

تقدیر از دو دانش‌آموز نخبه رشتی

جلسه امروز شورا مهمانان ویژه‌ای داشت؛ علی پورغلامی و مهدی قاسمعلی‌پور دانش‌آموزان دبیرستان استعدادهای درخشان ناحیه دو رشت از مهمانان جلسه امروز بودند.

در ادامه مراسم  از دو نخبه دبیرستانمیرزا کوچک که موفق به ثبت جهانی دستگاه زاویه سنج نجومیشده بودند، دعوت شد تا در صحن شورا حضور یابند.

مدیر استعدادهای درخشان ناحیه دو رشت که همراه این دو نخبه گیلانی بود، در سخنانی کوتاه گفت: ناحیه دو و دبیرستان میرزا کوچک خان در سال۹۵ موفق شد بهترین رتبه‌های کنکور سراسری راکسب کند.

وارسته افزود: اولین مرکز علوم و اعصاب دانش‌آموزی در منطقه دو راه‌اندازیشده است.

او همچنین گفت: دانش‌آموزان این منطقه علاوه بر موفقیت در کنکور در المپیادهای علمی نیز موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌اند که نیازمند توجه بیشتر است.

وارسته در پایان از شورا خواست که در اعزام این دو دانش‌آموز نخبه بهنمایشگاه جهانی اختراعات سوئیس و ارائه توانایی خود امکانات لازم را فراهم کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت ضمن تقدیر ازافتخارآفرینی دانش‌آموزان رشتی، گفت :اختراع انجام شده مایه مباهات است و اعضای شورای رشت از این موضوع حمایت می‌کنند.

مسعود کاظمی افزود: حمایت از چنین مواردی یقیناًتداوم افتخارات را به همراه خواهد داشت.

فرانک پیشگرنیز موفقیت این دو جوان را تبریک گفت و افزود: این جوانان جزو نخبگان جامعه و شهر ما محسوب می‌شوند و جذب نخبگان در شکوفایی و بالندگی شهر تاثیر بسزایی دارد.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - فرانک پیشگر

او همچنین گفت: دانشگاه‌های کارآفرین درتوسعه اقتصادیو کاربردی علوم تاثیر دارند. این دو جوان عزیز توانستند دانش خود را با پژوهش به کارآفرینی تبدیلکنند و با کمترین امکانات توجه جهان را به خود جلب کنند.

او با بیان اینکه توجه مسئولین به این عزیزان به عنوان پشتیبان می‌تواند نقش‌آفرین باشد، گفت: این نخبگان نباید دغدغه‌های مالیدر کارداشته باشند. این‌ها نمایندگان علمی شهر رشت در عرصه های بین المللی هستند و باید مورد حمایت مسئولین قرار بگیرند.

این عضو شورا ادامه داد: سفر این دو عزیز حدود ۵۰ میلیون هزینه دارد و پیشنهاد من این است که اعضای شورا ۲۵ میلیون هزینه سفر عزیزان را تامین کنند.

محمدعلی رفیعی نوده نیز با بیان اینکه کمک به علم ودانش سبب پیشرفت شهر و کشور می‌شود، گفت:پیشنهاد من این است که تمام مبلغ هزینه سفر این دانش‌آموزان که ۵۰میلیون تومان است توسط شورا پرداخت شود.

آیا دانه درشت‌تر از ساختمان دانا داشتیم؟

خطیبانی

محمود باقری خطیبانی طبق روال گذشته در مقام ناطق جلسه قرار گرفت و با اشاره به اینکه در هفته گذشته برخی‌ها گفتند که باقری مخالف قرارداد شما است، گفت: دردوره‌ای که شهرداری با مشکل پرداخت حقوق و ازدیاد نیرو روبه­رو بود و شهردار محترم در اکثر جلسات از ازدحام نیرو سخن می‌گفت، در حدود ۱۲۰ نیرو وارد شهرداری کرد. سال ۹۵ به دلیل ورود استانداری و پیگیری اعضای شورا تاکنون نتوانست قرارداد ببندد. با پیگیری‌هایی که داشتم، متوجه شدم که شهردار اخیراً دارد با این افراد قرارداد می‌بندد. از همین تریبون از آقای حسینی مدیرکل رسیدگی به شکایات استانداری، آقای پناهی، آقای استاندار و آقای مسرور می‌گویم که به فکر این قراردادها باشید. جوانان تحصیل‌کرده‌ای در این شهر هستند که لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا هستند و آرزوی یک روز کارمند شدن دارند؛ این ۱۲۰ نفر چطور وارد اداره می‌شوند که امروز بنشینیم برایشان قرارداد ببندیم. من می‌دانم دارم ۱۲۰ مخالف برای خودم می‌تراشم. اما آن پشت کوهی، آن روستایی که با هزار گرفتاری در دانشگاه پیام نور که هزار مکافات دارد، تحصیل کرده، آزمون داده‌ و با نمرات بالا قبول شده اما نمی‌تواند در آزمون استخدامی شرکت کند و وارد شهرداری شود. امروزه دارد این کار در شهرداری رشت انجام می‌شود و تا جایی‌که من اطلاع دارم، قراردادش بسته شده است.

او با بیان اینکه ما نمایندگان مردم هستیم، گفت: من اعتقاد دارم اگر قرار باشد حکمی جاری شود، در مورد من خطیبانی به عنوان عضو شورا، آن روحانی، آن بسیجی، آن پاسدار اگر اجرا شود، در جامعه خلاف نخواهیم داشت.

او افزود: گفته می‌شود در شهرداری چک‌هایی از گذشته در شهرداری باقی مانده و اجرا نشده است. دوران ما نبوده و گفته‌اند از دوران گذشته بوده است. دوران ما نبوده زیرا ما همیشه سر این موضوع دعوا داشتیم و اعتقاد ما بر وصول مطالبات شهرداری بود. سوال من این است که چه کسی باید این کار را می‌کرد؟ یعنی اعضای شورا باید می‌رفت مطالبات شهرداری را وصول می‌کرد؟ شما که دارید حقوق می‌گیرید و به عنوان ناظر و بازوی اجرایی شورا هستید، چه کار کردید که یک روز می‌روید درب خانه مردم بنر می‌زنید، یک روز درب خانه مردم سنگ می‌گذارید که بعید می‌دانم در غزه جلوی در فلسطینی‌ها چنین سنگی بگذارند و یک روز هم دانه درشت‌ها را معرفی می‌کنید.

خطیبانی با خطاب قرار دادن شهردار، گفت: آیا دانه درشت‌تر از ساختمان دانا هم داشتیم که بدون مجوز و غیرقانونی قرارداد بستید؟ آقای شهردار! دانه درشت‌تر از آن بانکی که یک میلیارد و خرده‌ای وام گرفتی و تا­کنون اقساطش را ندادی، داشتیم؟ من آماده شکایت هستم زیرا ایشان دست به شکایتش خوب است.

اظهارات خطیبانی با اعتراض اعضای شورا روبه­رو شد و حاجی‌پور در اعتراض به خطیبانی گفت: اگر وام شخصی گرفته است، شما حق ندارید در اینجا صحبت وام شخصی ایشان را بکنید.

خطیبانی با فریاد بر سر حاجی‌پور گفت، بگذارید حرفم را بزنم و افزود: آیا اسم این‌ها را در دانه درشت‌ها آوردید؟ ­این اختیارات را چه کسی به شما داده است؟

در ولنگاری به یاد پاریس می‌افتیم/ تو اصلاً محشری!

او اضافه کرد: برخی دوستان به من خرده گرفتند که چرا او را با شاه مقایسه کرده‌ام. باز هم دارم می‌گویم، شب‌ها سریال معمای شاه را از تلوزیون تماشا کنید، ببینید چقدر شاه متینگ داشت و چقدر ایشان میتینگ دارد. ببینید ما شورای شهر رشت چقدر جلسه داریم، چه برنامه‌هایی داریم. انحراف پیاده‌راه را که دیگر تاکید کردند. حالا یک روز داریو ارجمند، یک برزوی ارجمند، یک روز مهتاب کرامتی، یک روز خانم علیدوست، امروز حافظ ناظری… بعد دو جوان نخبه این شهر برای ۵۰ میلیون تومان بیایند دست به دامن شورا شوند اما ما یکی را بیاوریم تا بگوید با دیدن پیاده‌راه به یاد پاریس افتادم. من به همه این‌ها ارادت دارم اما واقعاً در ولنگاری به یاد پاریس می‌افتیم.

او با اشاره به اینکه یک سایت تیتر می‌زند، «رشت، شهر بی روز»، گفت: اتفاقاً رشت شهر با روز است. ۵۸۰ میلیون تومان شما مصوب نشده است، عزیز من. کجا رشت شهر بی روز است. اصلاً پول نداشتیم و برنامه‌ها و میتینگ‌هایی که داشتید را نتوانستیم. دیدار از خانواده شهدا را کسی جلوی شما را گرفت؟ دیدار با مدافعین حرم و دیدار از مزار شهدا را چرا برگزار نکردید؟ مگر صورتجلسه سال گذشته روز رشت را ندیدید که آقای قانع هیچ نقش و مسئولیتی نداشت اما به زندان رفت. بعد امسال می‌آیند و می‌گویند، ما به دلیل عدم توانایی فلان سازمان می‌خواهیم این فرد را برداریم. بحث توانایی نیست بلکه استخوان در گلو شده است. این را هم بردارید.

خطیبانی تصریح کرد: از این همه ولنگاری و بی نظمی خسته شدیم. مهتاب کرامتی نمی‌خواهیم. کرامتی گفته پیاده راه خوب است، من هم می‌گویم خوب است. دوستان شاید پاریس نرفته باشند اما من پاریس رفته‌ام، میتینگ‌ها را رفته‌ام، برج ایفل را دیده‌ام اما چنین چیزی ندیده‌ام. تو اصلاً محشری، این کارش خیلی خوب است.

او ادامه داد: اخیراً شب شعر در شهرداری برگزار کردند، فکر کردند گوش ما بسته است. ما اجازه نمی‌دهیم اینجا سوریه شود. ما نمی‌گذاریم اینجا عراق شود. ما اجازه نمی‌دهیم هرکس جلوی نظام و انقلاب بماند. یک روز بگویند حلب آزاد شده، رشت هم آزاد شده است.

خطیبانی در ادامه نطق خود شعری را خواند که در همایش منطقه دو خوانده شده بود و در پایان  ترجیع‌بند شعر با جملات معترضه گفت: چشمتان کور! ما نمردیم. فکر کردید ما می‌گذاریم اینجا حلب شود؟

او با اشاره به بندی از شعر «همه به دنبال نان شادی‌اند»، گفت: بله…آنهایی که تکه تکه دارند می‌خورند، شکم گنده‌های سایتی که تا دیروز می‌زدند و کتاب انحراف را به سوژه می‌نوشتند، امروز می‌نویسند ما بخاطر حمایت از جریانات اصولگرایی شورا از شهردار حمایت می‌کنیم. تا دیروز آنها منحرف بودند، شهردار هم بد بود. امروز نمی‌دانم پشت پرده نان‌ها چقدر چرب شده است.

خطیبانی تصریح کرد: بنده رهبرم اطلاح‌طلب است، من اصلاح‌طلبم، دینم اصلاح‌طلب است. نه ولنگار نه ضد انقلاب نه آن ضدانقلابی که پشت بچه‌ها پنهان شده‌اند و می‌خواهند به انقلاب بزنند.

با وجود اینکه زمان نطق خطیبانی به پایان رسیده بود و با تذکر رئیس شورا و دیگر اعضا روبرو شد، اما خطیبانی با اصرار و صدای بلند به شعرخوانی ادامه داد و گفت: بیا، بیا وسط میدان شهرداری، بسیجی را با قمه بگیر، بزن، ولنگاری بکن. تو را نگیرند و بگویند دستت درد نکند.

او در تفسیر شعر وقتی به کلمه «لطفعلی‌خان» رسید، گفت: لطفعلی‌خان جد و آبادت است. لطفعلی‌خان آن‌کسی است که گفتگوی تمدن‌ها را سر داد اما تو تحمل انتقاد من را نداری.

خطیبانی تصریح کرد: آقای رئیس شورا، دیگر میتینگ بس است. دیگر پذیرایی بس است. مال پدرمان است مگر. مال مردم است و این کارها بس است دیگر. الان آقای حاجی‌پور به ما گیر می‌دهد چرا به پدر ما حرف زدید. او در پایان با لحنی تمسخرآمیز به گیلکی گفت: دو تا جوان آمده‌اند، خانم پیشگر می‌گوید، ۲۰ تومان بهشان بدهید، بروند. چرا ۲۰ تومان؟ ۵۰ تومان بدهید، بروند. پس کسی که میلیارد میلیارد دارد اینجا کار می‌کند، پس آن چی؟ وقتی لوله ما را از قزوین می‌آورید، شمایی که می‌گویید، بومی بومی، پس چی؟

کمک یک میلیاردی به سپیدرود پیگیری شود

جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رییسه شورای شهر رشت - مهر ۱۳۹۵ - محمدعلی رفیعی نوده

محمدعلی رفیعی نوده ناطق دوم شورا با بیان اینکه قبل از این‌که دیگران به حساب ما برسند، هر عضو شورا خودش به حساب خودش برسد، گفت:بیایید ببینیم چه کار کردیم و چه کارهایی نکردیم. و در فرصت باقی مانده تلاش کنیم کارهایی که باید انجام می‌دادیم اما ندادیم را عملی کنیم.

او افزود: وضعیت ترافیک شهر ما واقعاً وحشتناک است. موقع تصویب بودجه از شهردار درخواست کردیم که اولویت بودجه را اعلام کنند.قرار بودپیچ سعدی به میدان سرگل، میدان ولیعصر را داخل شهرک امام علی افتتاح شود؟ مگر قرار نبود رینگ شهر افتتاح شود؟

او ادامه داد: من می گویم پیاده‌رو خوب است و همه هم به پیاده‌رو اعتقاد دارند. اما آیا نباید به فکر ترافیک این شهر باشیم. ماشین ها برای فرار از ترافیک به کوچه و پس کوچه‌ها پناه برده‌اند و امنیت کوچه‌ها از بین رفته است. دیگر از هل هله بچه‌ها در کوچه خبری نیست چون دیگر کوچه‌های ما ماشین‌رو شده است.

این عضو شورا اضافه کرد: بیایید تا پایان دوره چهارم یک خیابان در جایی که ترافیک شهر را می‌شکند، افتتاح کنیم. بیاید از شورای چهارم یکیادگاری برجا بگذاریم و معضل ترافیک این شهر را حل کنیم. همانطور که دوستان بلوار آیت‌الله ضیابری فاز اول و دوم، قلی‌پور و جاهای دیگر افتتاح شد. بیایید برای رینگ شهر فکری بکنیم.

او همچنین گفت: دوستان برای یک بار هم شده، بودجه مصوب شده را پیگیری کنند. تا کی باید از مردم حرف بخوریم؟ اول باید به فکر آسفالت خیابان‌های شهر باشیم.

او با اشاره به مناقصه‌هایی که انحام می شود، گفت: پاکات هم باز می‌شود، برنده هم مشخص می‌شود. پروژه بزرگ‌ترین آبنمای خاورمیانه، افتتاح شده است؟ خیر. پروژه‌اش را به مناقصه گذاشته‌اند و برنده‌اش هم مشخص شده است. آبنمای میدان شهرداری چه شد؟ قرار بود خیلی کارها انجام شود اما نشد. قرار بود پارک بانوان دو و سه افتتاح شود. قرار بود پارک‌هایی در محله هایکم برخوردار افتتاح شود، اما انجام نشد. خواهش من این است که در فکر اجرای بودجه‌هایی که مصوب کردیم، باشیم.

رفیعی در پایان تصریح کرد: قرار بود یک میلیارد تومان به تیم سپیدرود کمک شود.همه تیم‌ها برای خرید بازیکنان سپیدرود هجوم آوردند. حتی پرسپولیس به دنبال شایان مصلح است. این تیم و کادر فنی‌اش نیاز به جذب بازیکن دارد. چرا لایحه کمک به این تیم تا به امروز به صحن شورا نیامده است؟ اگر پول نیست پس چرا هربار صحبت از خرید تیم می‌شود. اگر پول هست، یک میلیارد تومان را به سپیدرود بدهند تا تیم برای شروع نیم فصل دوم انگیزه داشته باشد.

حرف ثابت شوقی، طرح سوال از شهردار

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - فرهاد شوقی

شوقی طبق روال چندین جلسه گذشته یک‌بار دیگر به طرح سوال از شهردار اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هرجلسه به دلیل دعوا و قهر طرح سوال از شهردار اعلام وصول نمی‌شود در این جلسه تقاضا دارم که طرح سوال از شهردار اعلام وصول شود.

او با اشاره به اینکه در جلسه سه هفته قبل، شهردار جهت پاسخگویی به طرح سوال در صحن حاضر شد اما بنا به دلایلی جلسه کنسل شد، گفت: از ریاست شورای رشت تقاضا دارم تا هفته آینده شهردار جهت پاسخگویی به طرح سوال اعضای شورا در صحن حضور یابد.

کاظمی درپاسخ گفت: طرح سوال از شهردار اعلام وصول شده است

کمک مالی به یکی از شهروندان و لایحه بازگشایی مسیرهای شهری

در ادامه جلسه درخواست کمک مالیبه یکی از شهروندانبرای عمل قرنیه چشم فرزندش که عقب ماندگی ذهنی و جسمی دارد.

رسولی به عنوان موافق گفت: او دست‌فروش است و دختر ۳۵ ساله ای دارد که مشکل قرنیه چشمی دارد و باید جراحی شود در غیر این صورت نابینا خواهد شد.

این طرح به صورت دو فوریتی تصویب شد.

با پرداخت ۵ میلیون تومان به این فرد موافقت شد

لایحه باز گشایی مسیرهای شهری(حدفاصل میدان گیل تا جاده گیلان احداث خیابان ژ ۵ و امتداد بلوار اصفهان به فاز دوم خ معلم) در دستور کار جلسه قرار گرفت.این لایحه به صورت یک فوریتی مطرح شد .

صابر به عنوان موافق گفت:حدفاصل میدان گیل تا  خیابان ژ ۵ همان بحث سازمان آب است و چون حاشیه ژ ۵ متعلق به سازمان آب است و تفاهم نامه‌ای با شهرداری دارد که شهرداری این ناحیه را احیا و به عنوان کمربندی استفاده کند.حتی اگر این طرح به صورت دوفوریتی مطرح می شد، بهتر بود.

او ادامه داد: یکی از صحبت‌ها و دغدغه‌هایی که در ترافیک شهر مطرح شد، حدفاصل میدان گیل تا خیابان ژ ۵ مربوط به آب و فاضلاب است. خیابان ژ۵ بیست متر است واین پروژه پتانسیلبهره‌برداری در فاصله زمانی کوتاه رادارد و می‌تواند مشکل ترافیک شهر را تاحدودی بهبود ببخشد.

این لایحه به صورت یک فوریت وارد کمیسیون شد.

اساسنامه سازمان‌های وابسته به شهرداری رشت

بخش عمده‌ای از جلسه دیروز شورا مربوط به بحث اساسنامه سازمان‌های شهرداری‌ها با ابلاغیه وزارت کشور بود که مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

امیر حسین علویدر این رابطه گفت: اساسنامه سازمان‌های شهرداری با توجه به تغییرات پیشنهادی شهرداری مدتی است در شورا و کمیسیون تخصصی در حال برررسی است. اساسنامه مدتی است در شورا و کمیسیون های اختصاصی مورد بررسی قرار گرفته است و سازمان‌هایی مانند حمل بار و مسافر ، زیباسازی فضا منظر شهر ی و… از جمله سازمان‌هاییهستند که در ادغام چند سازمان هستندو همچنینیک سری تغییرات ساختاری در سازمان‌ها اعمال شده است.

او ادامه داد: یک سری اصلاحات ساختاری مشخصاً در حوزه شورای سازمان‌ها پیشنهاد داده شده بود که پیشنهاد شهرداری رشت هم نبوده است بلکه توسط وزارت کشور در تیپ اساسنامه‌های طراحی شده به شهرداری ارسال شده است وشهرداری آن را به شورا ارائه کرده است.

رییس کمیسیون برنامه بودجه همچنین گفت: ما یک سری تغییرات را مورد بررسی قرار دادیم و از اعضای شورا می‌خواهیم در این مورد سریعا تصمیم گیری کنند؛ زیرا بازرسانی که از وزارت کشور آمده بودند، نسبت به تاخیر در تصویب این اساسنامه‌ها گله‌مند بودند و این اساسنامه باید تایید وزارت کشور را نیز بگیرد.

صابر در ادامه گفت: گمان می‌کنم این لایحه تقدم و تاخری دارد و اگر اختیار با ما است، سازمان را به این شکل حفظ کنیم و یا اینکه به پیشنهاد شهرداری و اعضای شورا عملکرد و اسم سازمان‌ها را عوض کنیم. پیشنهاد من این است قبل بررسی، این لایحه را مسکوت بگذاریم تا هفته آینده توضیحاتی را از استانداری و وزارت کشور بخواهیم و سپس بر اساس آن تصمیم بگیریم.

جذب گفت:یک سری سازمان‌ها ابطال و سازمان‌های جدیدی ایجاد شده است. آیا این ابطال و تجمیع قانونی بوده است؟

صابر با استناد به نامه‌ای که در خصوص اساسنامه سازمان توسط علوی خوانده شد، گفت:در متن نامه آمده،  الگوی پیشنهادی شهرداری؛یعنی ابتدا باید الگوی پیشنهادی شهرداری به صحن شورا می‌آمد و امروز این سوالات و ذهنیت برای اعضای شورا پیش نمی‌آمد.

او ادامه داد: به دلیل عدم اطلاع شورا از این تغییرات این سوال پیش می‌آید که در ادغام این سازمان‌ها و ابطال آن، اعضای شورا دخیل هستندیا خیر؟ و چون این الگو در صحن شورا مطرح نشده است باید ابتدا الگو در صحن به رای گذاشته شود و در صورت پذیرش در مورد اساسنامه و تغییرات آن صحبت شود.

خطیبانی گفت:من از آقای ثابت قدم پرسیدم که با چه مجوزی انحلال سازمان را ارائه کردید. گفت انحلال نیست و ادغام است. اساسنامه ای که ما نوشتیم، اول باید این اساسنامه به شورا ارائه می شد و بعد توسط شهرداری به وزارت کشور ارائه می شد. من سوالم به خاطر جایگاه اعضا شورا است. ما چقدر جایگاه خودمان را پائین می آوریم. اگر میتوانست این ها را وزیر کشور تصویب کند پس چرا از ما اجازه می‌گرفت. این‌ها را بدون درخواست ما ارائه داده‌اند و به صورت خلاف  می‌خواهند از ما مجوز بگیرند. اگر این از اختیارات وزیر کشور است  قطعاً شهردار از ما اجازه هم نمی‌گرفت.

مظفر نیکومنش گفت: سیاست وزارت کشور این است که شهرداری‌ها از نظر سازمان و ستادی کوچک شوند وسازمان‌هایی که هم عرض هم کار می‌کنند، ادغام شوند. چارت سازمانی که آقای علوی مطرح کرده است  به تصویب سازمان همیاری‌های کشور رسیده و آقای خندان‌دل معاونت وزارت کشور امضا وبه شهرداری‌های کشور ابلاغ کرده است و تنها شهرداری رشت این ابلاغ را ندارد. شورا باید فراخور حال کلان‌شهر رشت این اساسنامه را تصویب کند و برای اجرا به سازمان‌های مربوط ابلاغ شود.

موسوی روزان با طرح این سوال که آیا سازمان همیاری کشور مافوق سازمان شهرداری‌ها است و آیا خندان‌دل مافوق شهرداری‌های کشور استیا نه، گفت: اگر خندان دل مافوق نیست پس امضای ایشان در اجرای طرح تفضلیلی اعتباری ندارد و اگر استانداری هم مقام مافوق نیست پس امضای آنها نیز اعتباری ندارد که به نظر من این طور نیست. آقای خندان‌دل می توانست این موضوع را تصویب کند ولیآن را امضا کرده است. اگر پیشنهاد شهردار خلاف قانون است، خندان دل می‌توانست امضا نکند و می‌گفت باید مصوب شورا ضمیمه آن باشد.

صلاحیت خطیبانی برای حضور در جلسه بررسی شود

علوی  با تذکر به نحوه اداره جلسه توسط رییس شورا گفت: به دلیل احترامی که به رای مردم برای حضور در شورا قایل هستم، درخواست بررسی  صلاحیت حضور خطیبانی در صحن شورا را دارم. زیرا ما به دلیل همهمه در شورا توان بررسی هیچ لایحه ای را نداریم.

کاظمی گفت: طبق مقررات و آیین‌نامه مطرح شود، حتماً بررسی خواهم کرد.

امیرحسین علوی  گفت:سازمان شهرداری و دهیاری‌ها سازمان بالادستی شهرداری است و چارت تفضیلی شهرداری رشت را سازمان شهرداری ودهیاری مورد تصویب قرار داده است و سازمان‌هایی که نام برده شده را مورد تایید قرار داده است. سازمان‌های قبلی شهرداری در حال حاضر با ترکیب من درآوردیادغام مدیران مشغول به کارهستند ولی به صورت غیر رسمی با الگوی جدید کار می‌کنند.

او ادامه داد: این الگوی پیشنهادی توسط شهرداری صورت گرفته که پیش از این هم این طور بوده که شهرداری الگوی پیشنهادی خود را به سازمان شهرداری‌ها و وزارت کشور ارائه می‌کرد و تایید الگو می گرفت و بعد از آن تغییرات مورد نظر را مورد تصویب شورا قرار می‌داد.اگر شهرداری کوتاهی کرده ونظر مشورتی شورا را نگرفته، من به دوستان حق می‌دهم

او اضافه کرد: در حال حاضر بنا به اظهار معاونت توسعه و برنامه ریزی، کد اقتصادی بعضی از سازمان‌ها باطل شده و هر گونه  تاخیر در بررسی و تصویب این اساسنامه به نفع مدیریت شهری نخواهد بود و امید وارم در تصویب آن تعجیل کنید.

نقش اعضای شورا در اساسنامه جدید بسیار کمرنگ است

فرانک پیشگردر ادامه بحث گفت: یکی از مهم ترین کارهای شورا پس از انتخاب شهردار تصویب بودجه، ادغام سازمان‌ها است و نیاز به فرصت زمانی بیشتری جهت بررسی آن دارد. بسیاری از سازمان‌ها به حوزه کمیسیون بهداشت مربوط می‌شوند که ما بررسی کاملی انجام نداده‌ایم.

او افزود: دو مورد شفاف که در این اساسنامه‌ها آمده است، نقش اعضای شورا در این سازمان‌ها با توجه به اساسنامه جدید بسیار کم رنگ شده است و باید مورد توجه قرار گیرد. اعضای شورا به عنوان نماینده مردم حتماً باید در این سازمان‌ها حضور داشته باشند.

رئیس کمیسیون بهداشت گفت: در تبصره‌ای از این اساسنامه،مواردی که جز وظایف سازمان‌ها دیده شده است، به هیچ وجه نباید واحدها، ستادها و مناطق شهرداری آن را انجام بدهند که این با نظام برنامه ریزی وبودجه ریزی در شهرداری در تناقض است.

پیشگر افزود: سال گذشته شهرداری با کوچک کردن سازمان‌ها کاری کرد که جنبه نظارتی داشته باشند و کارهای اجرایی از آنها گرفته شد و به مناطق داده شد. در اساسنامه برای سازمان‌ها کار اجرایی دیده شده است و نمی‌توان گفت که با کوچک کردن آن از مسولیتشان کاسته شده است بلکه با این اساسنامه پررنگ تر شده است.

صابرگفت: اساسنامه‌ها کاملا بررسی شده و تلاش شده است تا منافع شهرداری و گام نظارتی شورا در سازمان‌ها دیده شود اما همچنان سوال من این است که آیا ما اختیار این کار را داریم و در صورت جواب مثبت در مورد آن تصمیم گیری کنیم.

رفیعی نوده گفت: اساسنامه را شهرداری تهیه کرده است ووزارت کشورهم فکر کرده است، شورا آن را ارائه داده است.

فاطمه شیرزاد گفت: اساسنامه‌ها تیپ‌های پیشنهادی از سوی وزارت کشور هستند که به استان‌ها ابلاغ شده است و در چندین جلسه در کمیسیون‌های برنامه و بودجه بررسی شده است. ابلاغیه این موضوع در سال ۹۴ به شهرداری‌ها صورت گرفته است.

مظفر نیکومنش گفت: وقتی ما موضوعات را به کمیسیون‌های تخصصی می‌دهیمتا بررسی کنند باید به نظر آنها احترام بگذاریم و بر اساس آن رای گیری کنیم.

حاجی پور نیز گفت: اگر سوال آقای صابر جواب داده شود، مشکل حل می‌شود. آیا این چارت را شهرداری به سازمان همیاری داده است یا به قول خانم شیرزاد این به صورت تیپ سازمانی از سوی وزارت کشور به شهرداری داده شده است؟ اکنون در این لایحه عضو شورا به عنوان ناظر معرفی شده است و شهردار که زیرمجموعه شهرداری است به عنوان رئیس که این مغایر قانون است.

رفیعی گفت: شهرداری اساسنامه را خودش تهیه کرده استو آنها فکر کرده‌اند که شورا آن را تنظیم کرده است.

مجید رجبی از کارشناس حقوقی شورا پرسید: تیپ ارائه شده از سوی سازمان همیاری و شهرداری‌ها از سوی اعضای شورا قابل تغییر است؟

کارشناس حقوقی شورا گفت:  بله. اینکه در تیپ سازمانییک سری چیزها مشخص شده است از جمله که شهردار رییس سازمان است و من خود، آن را در تیپ سازمانی دیده­ام.

رجبی تکرار کرد: آیا اعضای شورا می‌توانند در کلیات و جزییات تغییراتی ایجاد کنند؟ کارشناس حقوقی گفت: بله

مجید رجبی همچنین از کارشناس حقوقی شورا سوال کرد که آیا با توجه بهدرخواست آقای علوی،یک عضو شورا می‌تواند صلاحیت دیگر عضو شورا را سلب کند؟ کارشناس حقوقی در جواب گفت: خیر.

عباس صابر در ادامه بررسی لایحه گفت­: ما در مقام رد این لایحه به جهت الزام آن نیستیم. ولی اشکال از آن است که سازمان‌ها را ادغام کردید و مصوبه اش را از ما نگرفتید. من  از رییس شورا تقاضای مسکوت ماندن آن را دارم که بتوانیم از وزارت کشور استعلامات لازم گرفته شود و اگر تایید کرد در صحن شورا در رابطه با آن بحث کنیم. ما نمی‌توانیم اساسنامه‌ای که مصوبه سازمان‌ها را دارد، رد کنیم.

مسعود کاظمی گفت: پیشنهاد خوبی است ولی باید این موارد بررسی شود. لذا تقاضا دارم که جلسه تلفیقی تشکیل شود و این لایحه نه به مدت شش ماه که ظرف مدت کوتاهی مثلا یک هفته مسکوت بماند.

محمود باقری گفت: مساله این است که ما اصلاً مصوبه‌ای برای ادغام و انحلال نداشتیم.

کاظمی گفت: مشکل شوراست که نظارت ندارد و موجب می‌شود پیاده راه ساخته شود و بعداً در صحن شورا مطرح شود ومجوز به بانک شهر داده شود و بعد در صحن مطرح شود.

امیرحسین علوی گفت: شهردار نامه‌ای زدند که این موضوع با حسب اطلاع انجمن شهر انجام گرفته است. شهردار اگر اسنادی مبنی بر اطلاع  اعضای شورا برای انجام این موضوع دارد را ارائه کند، در غیر این صورت برحسب ماده ۵۴ قانون شهرداری‌ها تخلف کرده است.

او اضافه کرد: در نامه وزیر کشور به استانداران طی ابلاغیه چابک‌سازی نهاد اداری الگوی نمودار ابلاغ شده به شهرداری رشت ارائه گردیده است و تشکیکی بر ضرورت تصویب این اساسنامه‌ها اضافه است.

مسعود کاظمی گفت: من برای عدم مخدوش بودن، تقاضای مسکوت ماندن آن را دارم که این  را بررسی کنیم.

نیکومنش گفت: در لایحه مصوب شده که کمیسیون‌ها موافقت کردند. اگر موافقت کردند پس چرا دفاع نمی کنید؟ اگر بررسی نشده پس چرا در دستور کار آمده است؟

اعضای شورا به مسکوت ماندن این لایحه رای موافق دادند.

ادامه دستور جلسه

لایحه کمک چهل میلیون تومانی برای تکمیل پروژه یادمان دو تن از شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس از محل سازمان زیباسازی تصویب شد..

کمک مالی به حامد منوچهریبا پیشنهاد شهرداری تا سقف ۲ میلیون تومان موافقت شد.

فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای شش بسته سرمایه‌گذاری در پارک شهر به روش B.O.L.T تصویب شد.

فاطمه شیرزاد در انتهای جلسه گفت:به جهت حفظ و صیانت اعضای محترم در لوایح مختلف تقاضا دارمآرا به صورت الکترونیکی ثبت شود  و رئیس شورا این برنامه ریزی را انجام دهد.

مسعود کاظمی گفت: در ساختمان جدید این موارد پیش بینی شده است. ولی به خاطر پرهیز از هزینه­های موازی دیگراز تهیه آن در این مکان خودداری شده است ولی ما اکنون عکس، تصویر و صوت داریم و نمی­توانیم ثابت کنیم دست یکی از اعضا در هنگام رای بالا بوده است یا خیر­.

فاطمه شیرزاد البته در جواب گفت: ساختمان مورد نظر مورد تایید اعضای شورا نیست.

در پایان جلسه علنی به پایان رسید و جلسه غیرعلنی بعد از آن تشکیل شد.

در جلسه آینده شهردار رشت جهت پاسخ به سوالات  در صحن شورا حضور می­ یابد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz