جلسه استیضاح شهردار رشت - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - محمود باقری خطیبانی

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- انتخابات هیات رییسه شورا پس از چندین جلسه نافرجام و آبستراکسیون اعضا در نهایت همزمان با آغاز سال تحصیلی در جلسه فوق‌العاده به ریاست فرماندار رشت برگزار شد و با انتخاب مسعود کاظمی، تکلیف هیئت رییسه مشخص شد تا یک‌بار دیگر سرنوشت رشت و مدیریت شهری به انحلال شورا گره نخورد.

نکته جالب توجه این جلسه رقابت محمود باقری خطیبانی و مظفر نیکومنش برای کسب مقام نایب‌رییسی شورا بود که با شکست منشی سال سوم شورا همراه بود و نیکومنش توانست به عنوان نایب‌رییس شورا دست پیدا کند.

اما آنچه نام خطیبانی را در بین کاندیداها قابل‌ملاحظه می‌کند، اظهارات دو ماهِ پیش او است. منشی سابق شورا در جریان جلسه استیضاح شهردار رشت که مرداد گذشته برگزار شد، در سخنانی کوتاه و با انتشار نامه‌ای از عضویت در شورای اسلامی شهر رشت استعفا داد.

حال سوال اینجاست که با گذشت تنها یک ماه چه اتفاقی افتاد که استعفای خطیبانی که بسیار روی آن تاکید داشت و معتقد بود دیگر ادامه کار با وضع فعلی برای او امکان‌پذیر نیست به رقابت بر سر نایب‌رییسی شورا تبدیل شد. او که در زمان استیضاح شهردار صدای بلند شهروندان در حمایت از شهردار را به «خریداری جوهای گندم‌نما» نسبت داد و عده‌ای را متهم کرد به خاطر منافع شخصی از منافع شهری و مردم شهر می‌گذرند، چه منافعی را در خطر دید که از تصمیم قاطع خود منصرف شد؟ آیا باید این تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای را لابه‌لای منافع شهری جست یا دنبال گره‌ای در منافع شخصی بود؟ شاید اصلاً حافظه خطیبانی آنقدر ضعیف شده که به‌خاطر نمی‌آورد پیش از این گفته بود که بدترین سال‌های زندگی‌اش را در شورا می‌گذراند و در دور آینده امکان ندارد که دیگر کاندیدا شود. اما گویا این عضو شورا به دور آینده نرسیده طاقت نیاورد و در همین انتخابات هیئت رییسه دستانش به عنوان کاندیدای نایب رییسی شورا بالا رفت. هرچند برخی از تحلیل‌گران استعفای او را همچون سایر رفتارهای سیاسی‌اش به نمایش رقابتی و جوسازی رسانه‌ای نسبت می‌دهند؛ احتمالی که با کاندیدا شدن او قوت گرفته است.

اما تنها نکات ابهام‌برانگیز رفتار متناقض خطیبانی به تغییر موضع او برنمی‌گردد بلکه در پایان جلسه درست زمانی‌که همگان منتظر بودند یکی از معدود جلسات بی‌حاشیه شورا در کمال آرامش به پایان برسد، بازهم یک جلسه دیگر به جنجال کشیده شد که حضور خطیبانی در بطن آن جالب توجه بود. نکته جالب‌تر اما حضور نیکومنش در سمت دیگر درگیری بود؛ کسی که با کسب رأی اکثریت عنوان نایب‌رییسی را از آنِ خود کرد. هرچند با پادرمیانی دیگر اعضا این درگیری فیصله پیدا کرد اما خطیبانی یک‌بار دیگر از اهرم تهدیدآمیزش استفاده کرد و نیکومنش را با افشاگری در جلسه بعد تهدید کرد. حال باید منتظر شد و دید آیا سال چهارم شورا رنگ آرامش و تعامل را به خود می‌بیند یا اینکه سایه افشاگری بار دیگر متن شورا را به حاشیه تبدیل خواهد کرد.