امام جمعه رشت:
از استان‌های هم‌جوار برای ثبت طلاق به گیلان می‌آیند

آیت‌الله زین العابدین قربانی

رشت رویایی- امام جمعه رشت با بیان اینکه مراجعه برخی از استان‌های همجوار به گیلان برای ثبت طلاق باعث رشد شاخص طلاق در استان گیلان شده است، گفت: نباید مردم گیلان را به افزایش طلاق متهم کنیم.

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی در خطبه‌های نماز جمعه شهر رشت، با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، به تبیین فائده و منفعت روزه داری از دیدگاه قرآن پرداخت و اظهار کرد: تقوا به معنی توقف و پروا داشتن در انجام کارهاست لذا انسان از رهگذر روزه به تقوا می‌رسد.

او با بیان اینکه چشم و گوش و زبان روزه دار نیز باید روزه باشد، افزود: روزه یک نوع تربیت الهی است. تفکر در انجام امور، توجه به اعمال شخصی و پروا داشتن از انجام کارهای مکروه و حرام با سی روز تمرین روزه داری، حالت معنوی را در انسان به وجود می‌آورد تا در طول سال تقوای خود را حفظ کند.

امام جمعه رشت ماه رمضان را فرصت خودسازی دانست و تصریح کرد: انسان روزه دار مالک اعضا و جوارح خود است و به هر جا نگاه نمی‌کند و هر چیزی را نمی‌شنود تا به مقام‌های والا دست پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به فرارسیدن ایام رحلت حضرت خدیجه (س)، عنوان کرد: حضرت خدیجه تمام دارایی و سرمایه خود را در راه ترویج دین اسلام هزینه کرد و یار و غمخوار پیامبر (ص) در مشکلات زندگی بود.

او ازدواج بر مبنای دین و تقوا را موجب آرامش انسان در زندگی دانست و گفت: متاسفانه امروز ازدواج‌ها مبنای دینی و الهی خود را از دست داده‌اند و با الگوگیری از فرهنگ غرب، فانتزی و اینترنتی شده‌اند که برای انسان آرامش بخش نیست.

آیت الله قربانی نسبت به موج غرب گرایی در کشورهای اسلامی هشدار داد و خاطرنشان کرد: مراجعه برخی از استان‌های همجوار به گیلان برای ثبت طلاق باعث رشد شاخص طلاق در استان گیلان شده است. نباید مردم گیلان را به افزایش طلاق متهم کنیم.

او با گرامیداشت سالروز صدور فرمان تشکیل جهاد سازندگی از سوی امام راحل، ادامه داد: جهاد سازندگی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بی بدیلی ایفا می‌کند، زیرا اقتصاد مقاومتی بزرگترین جهاد در افزایش تولید و آبادانی است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه ارکان‌های بزرگ بین المللی مسئولیت‌ها را به افراد متجاوز می‌دهند، متذکر شد: حقوق بشر را به عربستان داده‌اند که متجاوز و جنایتکار است. رئیس سازمان ملل اعلام کرد که عربستان و نیروهای ائتلاف در بمباران مردم یمن مرتکب جنایت جنگی شده‌اند و در لیست سیاه ناقض حقوق بشر قرار گرفته‌اند، اما پس از دو روز منکر این مسئله شدند. امیدواریم که دنیا به دست منجی عالم بشریت به عدالت برسد.

او با اشاره به گردشگرپذیر بودن گیلان، عنوان کرد: ۶۴ میلیون نفر مسافر طی سال گذشته از استان گیلان گذر کردند و حدود ۳۸ میلیون نفر در استان ماندگاری داشتند. این میزان مسافر فرهنگ‌های متفاوتی دارند و ممکن است برخی نسبت به موازین بی‌اعتنایی کنند لذا دستگاه‌های متولی مراقب باشند و اجازه تخریب چهره‌های ولایی استان را ندهند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz