گفت‌وگو با شهرداران موفق جهان: جاب کوهن، شهردار آمستردام
«ارتباط» قلب استراتژی ما برای توسعه‌ی پایدار و پیشرفت پویا و فراگیر اقتصاد شهری است

رشت رویایی، ترجمه: تارا کیانفر- شهردار آمستردام، جاب کوهن، در سال ۲۰۰۶ به عنوان دومین شهردار موفق جهان انتخاب شد. او که از سال ۲۰۰۱ به عنوان شهردار آمستردام مشغول به کار شد، در سال ۲۰۰۵ نیز از سوی مجله‌ی «تایمز» یکی از «قهرمان اروپا» نام گرفت. پس از این موفقیت‌ها بود که مجله‌ی «شهردار جهان» پرسش و پاسخ با او را برگزار کرد. متن زیر گزیده‌ای از این پرسش‌ها و پاسخ‌هاست.
جاب کوهن، شهردار آمستردام

سوال یک شهروند از شهر لاهه، هلند: سال‌هاست که هلند به مدارا و تحمل نظرهای مختلف شهره است. هرچند که به نظرمی‌رسد این چهره‌ی هلند در دهه‌های گذشته رو به زوال بوده است. با این حال، آمستردام در حفاظت از تصویر یک شهر بسیار بردبار و آزادمنش موفق عمل کرده است: چند فرهنگی و ایمن. چطور به چنین موفقیتی دست یافته‌اید؟
چند هفته بعد از قتل تئودور ون گوگ[۱] که نشان‌دهنده‌ی برخورد هولناک فرهنگ‌های گوناگون بود، تقریبا همه‌ی سیاستمداران در آمستردام به خیابان‌ها آمدند تا با مردم سخن بگویند و در مناظره‌هایی که در سرتاسر آمستردام برگزار می‌شد، شرکت کنند. چنین رفتاری از همه نظر، برای مقابله با خشم به وجود آمده، ضروری بود.

در هفته‌های پس از این قتل، اتفاق‌های زیادی در هلند روی داد: چند مسجد و مدرسه‌ی ابتدایی مسلمانان به آتش کشیده شد. البته اتفاق‌هایی از این دست در آمستردام رخ نداد، شاید به این دلیل که ما سریعاً وارد عمل شدیم. هرچند که شاهد مناظره‌های خشن و زننده و بیانیه‌های توهین‌آمیز بودیم، اما ما در آمستردام به سیاست گفت‌وگو با همدیگر ادامه دادیم. حتی بهتر از این، آمستردام فورانی از انرژی مثبت و اراده برای مقابله با ترس و ناآرامی را به نمایش گذاشت.

پس از آن، به مدت دو سال ما قدم دیگری هم برداشتیم: به جای تحمل همدیگر، شهر آمستردام برنامه‌ها و پروژه‌هایی را کلید زد و حمایت کرد که تعامل میان آدم‌ها را تسهیل و مردم را تشویق کند تا به رابطه با یکدیگر بپردازند. ما قویاً درمقابل هرگونه تبعیض ـ علیه یهودیان، مسلمانان و… ـ ایستادیم. ما پروژه‌ی موفقی را آغاز کردیم که به مقابله با تبعیض در ورودی کلاب‌ها می‌پرداخت، مواردی بود که مردان مراکشی به طرز سیستماتیک از ورود به کلاب‌ها منع شده بودند.

این پروسه به درگیری میان گروه‌های مختلف انجامید، اما ما به خوبی از عهده‌ی آن برآمدیم. دوست دارم تاکید کنم که هرچیزی که ما انجام دادیم، تلاش مشترکی بود که از سوی همه‌ی اهالی شهر صورت گرفت ـ از سیاستمداران و کارمندان دولت گرفته تا شهروندان معمولی. اگرچه یک شبه به آن دست نیافتیم اما در نهایت موفقیت‌آمیز بود. این رویکرد شاید دلیل آوازه‌ی آمستردام به عنوان شهر مدارا باشد.

جاب کوهن، شهردار آمستردام

سوال شهروندی از دِن دولر، اوترخت، هلند: به عنوان شهردار هلندی، چه مشارکتی در روابط بین‌الملل دارید و چگونه تجربه‌هایتان را با شهرداران دیگر نقاط جهان به اشتراک می‌گذارید؟
درواقع، کار بسیار سختی برای یک شهردار است تا در روابط بین‌الملل مشارکت داشته باشد، چراکه همه‌ی تصمیم‌ها از سوی دولت ملی صورت می‌گیرد، یا در مورد ما، از سوی نهادهای اروپایی. اما به مدد طیف وسیعی از شبکه‌ها و تماس‌ها در سرتاسر جهان ـ که البته نقش اینترنت بی‌تاثیر نیست ـ روش‌های موثر و مفید مواجهه با مشکلات در یک شهر به سرعت معروف می‌شود. مواردی هست که سیاستمدارن و کارمندان دولت در آمستردام به محض شنیدن خبرهای موفقیت شهرهای دیگر، شخصاً به آن مکان‌ها سفر می‌کنند تا رمز موفقیت‌‌شان را دریابند. و البته خیلی از سیاستمدارن، کارمندان دولت و شهرداران دیگر مناطق جهان به اینجا سفر می‌کنند تا دریابند که ما چگونه با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنیم.

بگذارید یک مثال بزنم: چند هفته پیش، پادشاه اردن افتخار بازدید از آمستردام را به ما داد. او را به سالن شهر آمستردام بردیم، جایی که سخنرانی مهم خود درباره‌ی اهمیت زندگی مسالمت‌آمیز ملیت‌ها و مذاهب گوناگون را ایراد کرد. او از آمستردام به دلیل سیاست‌ها در قبال جامعه‌ی مسلمانان تقدیر کرد. بنابراین می‌توانم بگویم که از این نظر، آمستردام در روابط بین‌الملل مشارکت می‌کند.

سوال یک شهروند از آمستردام، هلند: به عنوان یک شهردار در هلند، شما از طرف شورای شهر معرفی می‌شوید و ملکه شما را منصوب می‌کند. آیا انتخاب مستقیم شما از سوی مردم تاثیری در اختیارات و نفوذ اداره‌ی شهرداری دارد؟
انتخاب شهردار از سوی شهروندان به او اختیارات و نفوذ بیشتری نمی‌دهد، اما توان او را بالا می‌برد چون از سوی اکثریت شهر تعهد و اختیاراتی را کسب می‌کند که به او در به اجرا درآوردن برنامه‌های سیاسی‌اش کمک می‌کند. توان و قدرت با اختیارات و نفوذ تفاوت دارد. قدرت رسمی و نفوذ غیررسمی است. شخصی که صاحب اختیارات می‌شود، کسی است که به او اعتماد شده، کسی که مردم او را شخص درست در جایگاه درست می‌پندارند، کسی که اغلب اوقات تصمیم درست را اتخاذ خواهد کرد.

سوال یک شهروند از آمستردام، هلند: چه برنامه‌هایی برای تبدیل آمستردام به شهر «مرتبط» با دنیا دارید؟ و تکنولوژی‌های جدید اینترنت را چگونه گسترش می‌دهید؟
«ارتباط» قلب استراتژی ما برای توسعه‌ی پایدار و پیشرفت پویا و فراگیر اقتصاد شهری است. آمستردام بزرگ‌ترین مرکز جهانی اینترنت محسوب می‌شود. تبادلات اینترنت آمستردام قابلیت توزیع ۲۰۰ گیگابایت در ثانیه، به معنای ۲۵۰ میلیون ایمیل در هر ثانیه، را دارد. از آنجا که تولید خدمات و محتوای دیجیتالی، یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت صنعت خلاق آمستردام محسوب می‌شود، صندوقی را به منظور تاسیس شرکت‌های نوپا در این زمینه در نظر گرفته‌ایم. آمستردام همچنین با «سیسکوسیستمز» همکاری می‌کند تا از فناوری اطلاعات و ارتباطات خلاق به منظور کاهش خروج گاز کربن‌دی اکسید بهره ببرد ـ به عنوان نمونه، از طریق مدیریت ترافیک. در آخر اینکه، آمستردام به منظور پشتیبانی و گسترش شبکه‌هایی با پهنای باند بسیار بالا، با نهادهای تحقیقاتی و دانشگاه‌ها همکاری می‌کند.

جاب کوهن، شهردار آمستردام

سوال یک شهروند از لیدن، هلند: کدام شهرداران جهان را ستایش می‌کنید و چرا؟
من همیشه شهردار پیشین آمستردام، ویم پولاک، را از میان تمام شهردارانی که می‌شناسم یا دیده‌ام، ستایش کرده‌ام. و این هیچ ارتباطی با این واقعیت که او هم شهردار آمستردام بود، ندارد. و البته که به عنوان شهردار آمستردام من در موقعیت بهتری برای قضاوت در این باره هستم. او ستایش‌برانگیز است به این دلیل که قادر بود در موقعیت‌های مشکل سرسختانه روی سیاست‌های خود پافشاری کند نه اینکه به استفاده از زور وسوسه شود، که راحت‌ترین مسیر برای راهکارهای کوتاه‌مدت می‌تواند باشد.

شهردار پیشین بارسلونا، جوآن کلاس، برای من تحسین‌برانگیز است. او نقش تاثیرگذاری در توسعه‌ی ادامه‌دار شهر زیبای بارسلونا داشت. او مبتکر نشست جهانی فرهنگ در سال ۲۰۰۴ بود، نشستی پنج ماهه که شهروندان جهان درباره‌ی مسایل مهمی چون گرمایش زمین، توسعه اقتصادی و مدارای مذهبی گفت‌وگو کردند. نشستی که رکورد سه میلیون بازدیدکننده را برجای گذاشت. کلاس و شورای شهر بارسلونا همچنین معرف «کد رفتار مدنی» جدید و جدی‌تری بودند که مرکز شهر را به مکانی امن‌تر، زیباتر و جذاب‌تر تبدیل کرد.

و در آخر اینکه، ویندی برندت، شهردار پیشین برلین در نخستین روزهای جدایی این شهر به دو قمست شرقی و غربی. من در آن زمان بچه بودم و به وضوح او را به یاد می‌آورم.

[۱] فیلمساز هلندی که در سال ۲۰۰۴ به دست محمد بویری کشته شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz