رشت رویایی ـ محمدباقر نوبخت امشب در برنامه در مسیر توسعه گیلان بررسی اعتبارات در توسعه استان‌ها را هدف سفرهای خود عنوان و تاکید کرد: در طول هفته میزبان وزرا هستم و مشکلاتی که برای خوزستانی‌ها پیش آمده ایجاب می‌کند تا به این استان نیز سفر داشته باشیم.

[su_frame align=”center”]نوبخت[/su_frame]

به گزارش «فارس»، او شبکه برق گیلان را فرسوده خواند و ادامه داد: نباید با یک برف برق منطقه‌ای قطع شود. به همین دلیل موظف شدیم ۴۰ میلیارد تومان برای برق استان پرداخت کنیم و مبلغی نیز برای خرید ماشین‌آلات به رشت اختصاص می‌یابد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پروژه در گیلان در حال اجراست، افزود: در کوهپایه‌ها و بخش‌های مختلف پیشرفت‌هایی در حال انجام بوده و راه‌آهن رشت‌ـ‌قزوین در ماه‌های ابتدایی سال ۹۶ راه‌اندازی می‌شود.

۳۲۰۰ متر آزادراه رشت‌ـ‌قزوین امسال زیر بار ترافیک می‌رود

او خود را مسؤول توسعه ایران دانست و تاکید کرد: سیاست‌های سازمان برنامه و بودجه را باید به استان‌ها اعلام کنیم و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نوبخت با بیان اینکه قیمت نفت اکنون به بشکه‌ای بالای ۵۰ دلار رسیده است، اضافه کرد: منابع محدود و مطالبات گسترده بوده و نیازمند مدیریت ویژه است و با کمبود منابع باید کارهای بزرگ انجام شود.

او گفت: برای دو پروژه زیربنایی راه‌آهن و آزادراه رشت‌ـ قزوین تا پایان سال جاری یک‌هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود و سه هزار و ۲۰۰ متر این آزادراه تا پایان اسفند ماه سال جاری زیربار ترافیک می‌رود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش می‌کنیم قبل از پایان دولت یازدهم سوت قطار در گیلان شنیده شود، افزود: ۱۴۷ درصد اعتبارات برای پروژه راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت پرداخت شده است.

او با اشاره به اینکه برای ۱۱ سد لاستیکی گیلان ۱۴۸ درصد اعتبارات را پرداخت کردیم، ادامه داد: بین ۴۰ تا ۵۰ طرح بزرگ در گیلان در حال انجام است.

وجود ۱۸۰۰ میلیارد تومان طرح در گیلان

نوبخت افزود: یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح در سفر رئیس جمهور به گیلان مصوب شد که تاکنون ۱۰۲ درصد اعتبارات به این طرح‌ها اختصاص یافته و بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان برای رفع موانع تولید به واحدهای کشور پرداخت کردیم که گیلان از این تسهیلات استفاده و در تلاش هستیم با استفاده از منابع بانک اعتباراتی را به واحدهای این استان برای اشتغالزایی پرداخت شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه کشور را برای توسعه به ۹ منطقه تقسیم کردیم، گفت: استان‌های گیلان، گلستان و مازندران در یک منطقه هستند و گیلان را نسبت به دیگر استان‌ها باهوش و توسعه یافته می‌دانم.

او با بیان اینکه گیلان در جذب تسهیلات واحدهای تولیدی مقام دوم کشور را دارد، یادآور شد: راه‌های متعددی از فیروزکوه، آمل و کندوان برای رسیدن به شما در حال احداث بوده و یکی از بسترهای گردشگری است و ترغیب بخش‌خصوصی برای احداث هتل اهمیت دارد.

نوبخت به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و یادآور شد: در حال نهایی کردن برنامه ششم توسعه کشور از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ هستیم و این برنامه از منظر ملی و بخش بوده و منطقه‌ای نیست و از افرا صاحب‌نظر گیلان می‌خواهیم برای توسعه این استان کمک کنند.

او پهنه آبی خزر، جلگه حاصلخیز و کوهپایه‌های جنگلی گیلان را در توسعه موثر دانست و تاکید کرد: دستگاه‌های گیلان در حال آماده کردن برنامه توسعه استان هستند و یکی از اولویت‌های برنامه ششم ت.سعه کشور دریامحور است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه برنامه ویژه‌ای برای گیلان داریم، افزود: برنامه منطقه‌ای برای شمال ایران داریم و به جای اینکه صید ماهی را در خشکی پرورش کنیم اکنون روش‌هایی در این زمینه وجود دارد و پرورش ماهی در قفس را در گیلان پیگیری می‌کنیم.

رتبه هجدهم اقتصاد ایران در دنیا

او ایجاد زیرساخت‌ها را از مصوبات رئیس جمهور به گیلان عنوان کرد و گفت: یک هدف کلی وجود دارد و آن اینکه رشد اقتصادی ۸ درصدی ایران در سال ۱۴۰۴ مورد نظر بوده و اکنون بانک جهانی اقتصاد کشورمان را هجدهمین اقتصاد دنیا معرفی کرده است.

نوبخت با تصریح بر اینکه در رقابت‌های منطقه‌ای به دنبال رشد هشت درصدی هستیم، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا و برون‌گرا باشد و گیلان با کشورهای همسایه مراوده داشته باشد و در راستای واگذاری طرح‌های عمرانی تلاش می‌کنیم.

او عدالت‌محوری اقتصاد را مهم خواند و افزود: اقتصاد باید در دست مردم باشد و دانش‌بنیان از موضوع‌های مهم اقتصاد مقاومتی بوده و باید از این دانش در تولید استفاده کنیم و اکنون موسسه‌های مطالعاتی در استان وجود دارد که در راستای دانش‌بنیان تلاش می‌‌کنند.

معاون رئیس جمهور ۲۴ بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را تبدیل به ۱۲ برنامه ذکر کرد و گفت: این برنامه را تبدیل به ۲۰۰ پروژه کردیم که ۱۰۲ پروژه عملیاتی شده و گیلان در این زمینه سهم دارد و پروژه راه‌آهن یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است.

اتصال چهار شهر ایران به شبکه سراسری راه‌آهن تا سه ماه دیگر

او با بیان اینکه تا سه ماه آینده باید چهار مرکز استان را به شبکه راه‌آهن وصل کنیم، یادآور شد: این مراکز شامل شهر رشت، همدان، کرمانشاه و مراغه است و اردبیل نیز شرایطی دارد که می‌توانیم آن را به شهر میانه و شبکه سراسری وصل کنیم.

نوبخت از اختصاص دو میلیارد تومان برای تجهیز مرکز درمانی گیلان در پیوند کبد خبر داد و اظهار کرد: این مبلغ هفته آینده به مرکز پیوند کبد در گیلان پرداخت می‌شود و این استان می‌تواند قطب سلامت کشور شود.