رشت رویایی- محمد خچان مخترع جوان لاهیجانی موفق به اختراع سامانه مداربسته لوله کشی آب گرم ساختمان با قابلیت مصرف بهینه آب و انرژی و کاهش هزینه شده است .

به گزارش ایرنا، این جوان مخترع و خلاق لاهیجانی موفق به ثبت جهانی اختراع خود در زمینه کاهش مصرف و مصرف بهینه آب درمصارف خانگی شده است و بخاطر این اختراع جالب از کشورهای مختلف نیز دعوت نامه دریافت کرده است .

محمد خچان تاکنون ۲۷ اختراع در موضوعات مختلف از جمله زمینه های محیط زیست در کارنامه خود دارد و به تازگی موفق به ثبت اختراعی جدید با عنوان سیستم مداربسته لوله کشی آب گرم ساختمان با قابلیت کاهش مصرف انرژی با روش کم هزینه شده است .

او اضافه کرد:استفاده بهینه از آب به نحوی که حتی یک قطره آب شرب بدون مصرف از این سیستم وارد فاضلاب نمی شود و این دستگاه هوشمند می تواند کاهش ۵۰ درصدی تولید فاضلاب و همچنین جمع آوری صددرصدی آبهای ورودی به فاضلاب را داشته باشد .

به گفته وی یکی دیگر از مزیت های این سامانه این است که با بازکردن شیر آب گرم و سرد تا زمانی که آب به درجه مورد نظر نرسد در شیرآب جاری نمی شود.

او ادامه داد: این اختراع در حال حاضر برای اولین بار به دنیا معرفی می شود که با اجرایی کردن آن در سیستم آب مصرفی توسط هر کشوری مصرف آب تا ۷۰ درصد کاهش می یابد و تقریبا ۱۳ مزیت برای مصرف کنندگان این سیستم نسبت به سیستم های قبلی لوله کشی آب دارد که این امر علاوه بر هزینه اندک آن، استقبال جهانی را می تواند به همراه داشته باشد.

خچان گفت: از مجموع اختراع هایم دو اختراع ثبت جهانی شده است و از ۱۴کشور جهانی دعوت نامه دارم ولی به دلیل عرق ملی و محلی حاضر نیستم برای دریافت پول بیشتر این دعوت ها را قبول کنم و دوست دارم که اختراعم برند ایرانی داشته باشد.

این جوان مخترع لاهیجانی که هنرجوی انجمن سینمای جوان لاهیجان نیز می باشد ، فارغ التحصیل دوره کارگردانی تکدرس این انجمن است و از اعضای فعال این دفتر و جزو مخترعان موفق استان گیلان به شمار می آیند . او یک جلدکتاب به نام ‘ مقصر کیست ؟ ‘ چاپ کرده است و یک کتاب دیگر به نام ‘ ایده ، اجرا و ثروت ‘ در دست تالیف دارد که معتقد است این دو جلد کتاب می تواند تحولی در نسل جوان ایجاد کند.