دکتر هادی حق‌شناس
احیای تالاب انزلی، گیر اعتبار است

سنبل آبی

موضوع تالاب انزلی شاید فراتر از موضوعات دیگر در استان باشد، چای یا برنج را در صورت وجود مشکل می‌تواند با خرید یا ورود محصولات خارجی جایگزین کرد، ولی تالاب انزلی جایگزینی ندارد و هرگونه اتفاق در تالاب انزلی یک فاجعه ملی است، همانند اتفاقی که در دریاچه ارومیه افتاد. ولی متاسفانه ما عادت داریم که یک اتفاق در سطح ملی رخ بدهد و بعد به فکر درمان آن باشیم. اگر همین روند در تالاب انزلی ادامه یابد، ساکنین اطراف تالاب امکان زندگی را از دست خواهند داد.

براساس مطالعاتی که وجود دارد آب‌خور یا میزان آبی که در تالاب وجود داشته، ده متر بوده و رسوباتی که از رودخانه‌ها و سیستم‌های فاضلاب وارد تالاب شده، موجب شده که عمق تالاب روز به روز کمتر شود و این کم‌عمق شدن تالاب از یک طرف و کاهش دبی رودخانه‌های منتهی به تالاب از طرف دیگر، به حداقل رسیدن عمق تالاب منجر شده است. در سه دهه گذشته دستگاه‌های اجرایی متفاوتی چون محیط زیست و موسسه بین‌المللی جایکا برای احیای تالاب اقدام کرده‌اند ولی اساسی نبوده و تالاب به وضعیت فعلی تبدیل شده است.‌

از سویی رودخانه‌هایی که به تالاب منتهی می‌شدند امروز خشک شده‌اند و وقتی ورودی آب به تالاب انزلی مانند ورودی آب به دریاچه ارومیه کم شده، طبیعی است که عمق آب در تالاب انزلی هم کاهش یابد.همچنین رسوباتی که در سنوات گذشته وارد تالاب شده، هیچ‌وقت جمع‌آوری یا لایروبی نشده است.

سنبل آبی یا آزولا پدیده‌ای است که دو دهه گذشته ایجاد شده، ولی مشکل اصلی کمبود آب است. آزولا موجب شده که امکان زندگی برای موجودات آبزی در تالاب و پرندگان در تالاب محدود شود.

محیط زیست و جایکا ژاپن مطالعات وسیعی انجام داده‌اند، در بعضی نقاط تالاب لایروبی شده است، تجربه‌های مختلفی صورت گرفته، ولی به دلیل کمبود اعتبارات اقدامات وسیعی صورت نگرفته است.اگر اعتبار باشد تالاب انزلی سریع‌تر از دریاچه ارومیه قابل احیا شدن است.

نماینده سابق انزلی در مجلس و کارشناس اقتصادی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz