دکتر فرانک پیشگر، نایب رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر رشت در گفت‌وگو با رشت رویایی:
احیای بافت‌های تاریخی باعث رونق صنعت گردشگری می‌شود

مراسم افتتاح پروژه بازآفرینی و بهسازی سبزه‌میدان رشت - شهریور ۱۳۹۵ - فرانک پیشگر

رشت رویایی- نایب رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر رشت گفت: احیای بافت‌های تاریخی وحفاظت از آن‌ها باعث رونق بخشیدن به صنعت گردشگری می‌شود

در مراسم افتتاح فاز دوم سند ملی بازآفرینی بافت تاریخی سبزه‌میدان رشت فرانک پیشگر با اشاره به ضرورت بازآفرینی بافت تاریخی سبزه‌میدان و سایر بافت‌های تاریخی شهر رشت گفت: رشت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و بزرگ‌ترین کلان‌شهر شمال کشور در تمام طول سال مسافران زیادی را در خود جای می‌دهد و درزمینه توسعه گردشگری در کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند. نقشی که این روزها شاید به سبب کم‌توجهی به مدیریت شهری پایدار، تا حدودی مغفول مانده است.

او افزود: احیای بافت‌های تاریخی و حفاظت از آن‌ها باعث رونق بخشیدن به صنعت گردشگری می‌شود که یکی از مهم‌ترین اقدامات برای باززنده سازی شهرها به شمار می‌رود و می‌تواند از ارزش‌ها و جاذبه‌های نهفته شهر برای جذب و ماندگاری گردشگران استفاده کرد.

این عضو شورای شهر رشت ضمن اینکه گردشگری را به عنوان یکی از مقوله‌های مهم اقتصادی برای شهرها دانست افزود: اشتغال‌زایی، توسعه فرهنگی و اجتماعی از جمله دستاوردهای توسعه گردشگری است. اما متاسفانه با وجود جاذبه‌های فراوان فرهنگی و تاریخی، رشت همواره به چشم یک شهر عبوری دیده می‌شود و نیازمند تمهیداتی است تا بتوانیم انگیزه گردشگران را برای طولانی کردن مدت اقامتشان در رشت بیشتر کنیم.

نایب‌رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر رشت در ادامه گفت: سبزه‌میدان با توجه به موقعیت استراتژیک خود و قرار گرفتن در بافت مرکزی رشت یکی از مهم‌ترین سرمایه‌ها و نقاط قوت شهر است و احترام به هویت تاریخی و فرهنگی، بازآفرینی و احیای آن علاوه بر توسعه گردشگری شهری و حفاظت و صیانت از بافت‌های ارزشمند شهرمان، نویدبخش فرصت‌های نو برای ثبت خاطرات گردشگران و شهروندان خواهد بود.

فرانک پیشگر خاطر نشان کرد: تجارب باز زنده سازی و مرمت فضاهای تاریخی در شهرها نشان داده است که تغییرات با حفظ اصالت و هویت فضاهای تاریخی شهر، باعث ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و افزایش رضایتمندی آن‌ها از زندگی و البته جذب گردشگر در این شهرها داشته است و شهر رشت به‌عنوان شهری پیشرو که در مسیر بازسازی و بازآفرینی سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی گام برداشته است؛ سعی بر این دارد تا با احیای بافت‌های تاریخی نظیر سبزه‌میدان که با زندگی شهروندان آن گره خورده است و بخش جدانشدنی از تاریخ مردم رشت است اصالت و هویت تاریخی شهر را زنده نگاه دارد.

این عضو شورای شهر رشت در پایان گفت: امید است با برنامه‌ریزی مدون و مدیریت و اجرای صحیح در جهت احیای بافت‌های تاریخی شهر رشت موجبات رضایتمندی شهروندان و گردشگران را فراهم آوریم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz