رشت رویایی- شهردار رشت با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه همکاری با شهردار شهر شوابیش آلمان گفت: سرمایه‌گذاری در زمینه احداث زباله‌سوز، جمع‌آوری زباله و دفع آب‌های سطحی از اهداف مهم این تفاهم‌نامه است.

[su_frame align=”center”]شهردار شهر شوابیش هال آلمان در رشت[/su_frame]

تفاهم‌نامه همکاری بین هرمان جوزف پلگرایم شهردار شهر شوابیش هال کشور آلمان و محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت در محل شهرداری رشت به امضا رسید.

شهردار رشت، در حاشیه امضای تفاهم‌نامه مذکور سرمایه‌گذاری در زمینه احداث زباله‌سوز، جمع‌آوری زباله و دفع آب‌های سطحی را از اهداف مهم تفاهم‌نامه مذکور عنوان کرد.

ثابت‌قدم با بیان اینکه توسعه شهری از اهداف مهم این تفاهم‌نامه است، تصریح کرد: توافق انجام شده با شهردار شوابیش هال را با سرعت بیشتری ادامه می‌دهیم.

وی تعامل در زمینه پسماند و حوزه سلامت شهری را از دیگر اهداف تفاهم‌نامه مذکور خواند و گفت: ایجاد فضای فرهنگی و گردشگری به توسعه سلامت شهروندان کمک می‌کند.

امضاء تفاهم‌نامه خواهرخواندگی رشت و شوابیش هال آلمان
صبح امروز با حضور شهردار شوابیش هال آلمان در شهرداری رشت تفاهم‌نامه خواهرخواندگی رشت و شوابیش هال آلمان به امضاء رسید.

شهردار رشت در نشست با هرمان جوزف پلگری شهردار شوئبیش هال و هیئت همراه ضمن معرفی استان گیلان ظرفیت‌های شهر را بسیار زیاد برشمرد و افزود: شهر رشت مرکز استان گیلان است ۲ میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت در استان گیلان ساکن هستند که ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر از مردم این استان در شهر رشت زندگی می‌کنند و جمعیت شناور شهر رشت در طول روز بالغ بر هزار نفر است.

وی ادامه داد: شهر رشت دارای عقبه تاریخی است و به دروازه تمدن اروپا شهرت داشته است و اولین‌های بسیاری در این شهر رقم خورده است مثلاً اولین بانک رسمی کشور، اولین کتابخانه، اولین سالن تئاتر، اولین اتوبوس شهری، اولین ریل راه‌آهن، اولین داروخانه شبانه‌روزی، اولین مرکز نگهداری سالمندان و … در این شهر ایجاد شده است.

ثابت‌قدم اضافه کرد: ما اکنون به دنبال توسعه شهر رشت هستیم و در این راستا استراتژی توسعه شهری رشت به نوعی در حال بازخوانی هویتی این شهر است و طرح بازآفرینی شهر در دست اجرا می‌باشد که با ترمیم، احیا و بازسازی بافت کالبدی این شهر تاریخی اقتصاد این شهر بر پایه گردشگری شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به توانمندی‌های شهر رشت خاطرنشان کرد: توانمندی‌های امروز شهر مبنای توسعه آتی شهر قرار گرفته است و در بحث‌های مختلفی که در توسعه نقش دارد از وضع موجود تحلیلی انجام دادیم و توسعه شهری را بر اقتصاد شهری مبتنی بر آنها شکل داده‌ایم.

شهردار رشت همچنین به ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استان گیلان تأمین کننده بخش قابل ملاحظه‌ای از محصولات کشاورزی کشور است با استفاده از همین محصولات تازه بیش از ۱۷۰ نوع خوراک در شهر رشت طبخ می‌شود و بر این اساس در سالی که گذشت یونسکو شهر رشت را به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی ثبت کرد که بر این اساس شهر رشت جزء ۲۰ شهر برتر در زمینه خوراک در جهان شناخته شده است.

وی همچنین به افتتاح اولین پیاده راه فرهنگی کلان‌شهرهای کشور در بافت مرکزی اشاره کرد و گفت: در ابتدای سال شاهد افتتاح اولین پیاده راه فرهنگی شمال کشور در شهر رشت بوده‌ایم با اجرای کامل طرح بازآفرینی شهر رشت ۷ کیلومتر پیاده ایجاد می‌شود که این بزرگ‌ترین پیاده راه جهان خواهد بود.

ثابت‌قدم متذکر شد: میانگین نرخ جمعیتی کشور جوان است اما میانگین جمعیت شهر رشت پیر است و ما درصدد هستیم فرهنگ سلامت و پیاده روی را در این شهر ترویج دهیم.

شهردار رشت با اشاره به مراودات گذشته با آلمان و حضور بسیاری از معماران و مهندسان آلمانی در این شهر اضافه کرد: ما امیدواریم بتوانیم در مباحث فرهنگی همکاری‌های مشترکی را در حوزه گردشگری، رفع آلاینده‌های زیست‌محیطی شهر و حمل‌ونقل عمومی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، در این نشست در راستای همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی به جهت تحقق اهداف توسعه شهری و تفاهم‌نامه خواهرخواندگی شهر شوئبیش هال در آلمان و رشت در گیلان به امضاء دو شهردار این شهرها رسید.

[su_frame align=”center”]شهردار شهر شوابیش هال آلمان در رشت[/su_frame]