رشت رویایی – در صورتی که شرایط و مقدمات لازم برای واردکردن ایرباس ۳۸۰ فراهم نشود قرارداد خرید این هواپیما با یک هواپیمای دیگر تعویض می‌شود.

فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران در حاشیه فرود نمادین ایرباس ۳۵۰ در فرودگاه مهرآباد گفت: در طول روزهای گذشته متأسفانه انتقادات زیادی درباره‌ی چرایی خرید ایرباس ۳۸۰ مطرح شده است. این در شرایطی است که ایران در طول دوران طولانی تحریم‌ها نتوانست هواپیمای زیادی وارد کند و این موضوع شرایط ناوگان را با دشواری جدی مواجه کرده است.

او ادامه داد: از این‌رو ایران‌ایر در طول مدت طولانی که برای مطالعه و بررسی هواپیماهای جدید زمان داشته تمام جوانب بازار را در نظر گرفته است و اگر هواپیمایی در سبد خرید ما قرار گرفته قطعاً برای آن دلیلی منطقی وجود داشته است.

مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با بیان این‌که هنوز قرارداد خرید ایرباس ۳۸۰ قطعی و نهایی نیست، تاکید کرد: ما شرایطی را در این قرارداد پیش‌بینی کرده‌ایم که ورود هواپیماهای جدید منوط به شرایط ایران و فراهم آوردن مقدمات لازم باشد. در صورتی که تا سال میلادی مورد نظر این شرایط فراهم نشود ورود ۳۸۰ متوقف شده و به جای آن هواپیماهایی جایگزین مانند ایرباس ۳۵۰ وارد می‌شود.

پرورش همچنین درباره‌ی قرارداد ایران‌ایر با شرکت ایتالیایی ATR برای ورود هواپیماهای کوچک به کشور نیز گفت: با توجه به این‌که در کشور ما تعداد فرودگاه‌ها بالا بوده و تعداد هواپیماها پایین است، قطعاً باید طوری برنامه‌ریزی شود که بتوانیم از فرودگاه‌های کوچک نیز حداکثر استفاده را ببریم از این‌رو طرح خرید هواپیماهای کوچک شرط ATR مطرح شد که می‌تواند برای ما گزینه بسیار خوبی باشد.

مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران‌ایر ادامه داد: این هواپیماها که مانند قرارداد با ایرباس ۸۵ درصد از هزینه خود را از طریق فاینانس تأمین می‌کند نیاز چندانی به تجهیزات فرودگاهی نداشته و کاملاً مناسب فرودگاه‌های کوچک هستند. ایران‌ایر روی این هواپیماها برای تجهیز ناوگان خود حساب کرده و طبق توافق صورت گرفته سه فروند از این مدل تا پایان سال جاری میلادی به ایران تحویل خواهند شد.