رشت رویایی – در پی انتشار خبر درگذشت “حسنین هیکل” نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته جهان عرب، شایعاتی درباره خودکشی او با خودداری از خوردن داروهای پزشکی در رسانه‌های عربی مطرح شده است.

گفته‌های دو روزنامه‌نگار نزدیک به محمد حسنین هیکل در خصوص خودداری او از خوردن دارو که باعث تسریع در مرگ او در چهارشنبه گذشته شد، این سؤال را مطرح می‌کند که چه دلایلی باعث شد تا هیکل چنین اقدامی انجام دهد؟

به نوشته این سایت، عبدالله السناوی روزنامه‌نگار و دوست نزدیک هیکل روز شنبه در مقاله‌ای در روزنامه الشروق تحت عنوان “آخرین روز طولانی” سؤالی بزرگ را درباره علت واقعی مرگ هیکل مطرح کرد زیرا وی فاش کرد بیماری که باعث مرگ هیکل شد، کمتر از ۴۰ روز طول کشید و “آخرین سفر این بیمار” را “کوتاه و پرشتاب” توصیف کرد.

این روزنامه‌نگار گفت: این بیماری هفته دوم ژانویه با ابتلا به سرماخوردگی هنگام رفتن به مزرعه‌اش در منطقه برقاش در اطراف استان الجیزه مصر شروع شد اما عُود کرد و باعث مشکل حاد ریوی شد. هر سه بار (ابتلا به سرماخوردگی و مشکل حاد ریوی و سپس نارسایی کلیوی)، هیکل از باقی ماندن در بیمارستان خودداری کرد و خواستار بازگشت سریع به خانه‌اش شد.

السناوی گفت: “هیکل (به خواست خودش) مصرف دارو و دیالیز را متوقف کرد. می‌خواست با تقدیر خود بدون استفاده از تجهیزات پزشکی برای زنده ماندن مواجه شود”.

او گفت: هیکل نمی‌خواست که پایانش به خاطر کهولت سن و بیماری‌هایش ترحم‌آمیز باشد. هیکل بیشتر به تفکر دوستش فرانسوا میتران رییس جمهوری سوسیالیست فرانسه نزدیک شد که چهارده سال پیاپی در کشورش حکومت کرد… مردی که وقتی ناتوان شد؛ تصمیم به رفتن گرفت.

السناوی تصریح کرد: بر اساس روایت‌های منقول از دبیر کل دفتر ریاست جمهوری دوره حسنی مبارک رئیس‌جمهوری اسبق مصر، میتران در آخرین سفرش به آسوان – که در جشن های سال نو به طور معمول به آنجا می‌آمد- سوار خودروی خود شد و تا جایی که افق و صحرا به هم تلاقی می‌کنند، رفت و به افق پیش روی خود به مدت زیادی نگریست و سپس برگشت و از خوردن هرگونه دارویی خودداری کرد.

السناوی هم چنین گفت: هیکل معتقد بود که ” دنیا یه روزه ” و روزش طولانی بود.

جمال فهمی دیگر روزنامه‌نگار و از نزدیکان هیکل بود که در سخنانی مطبوعاتی گفت و چندین بار تکرار کرد که “هیکل از خوردن دارو و درمان در آخرین روزهایش خودداری کرد. به خانواده و نزدیکانش گفت “سفر تمام شد”.

فهمی به خبرنگاران به‌ویژه در حاشیه شرکت در تشییع جنازه هیکل گفت: هیکل در روزهای آخر– بعد از وخامت حالش- به دیدار پروردگارش شتافت و به پزشکانش گفت “با تقدیر نجنگید”. هیکل خواست که برای نجاتش بیشتر تلاش نکنند.

بر پایه این گزارش، فهمی به خودداری هیکل از خوردن دارو در آخرین روزهای زندگی‌اش دربی نارسایی کلیوی – که امکان درمانش بود- خودداری کرد، اما گزارش پزشکان درباره آنچه بر سر هیکل آمد، به یک معما تبدیل شده است.