[su_frame align=”left”]آیت‌الله هاشمی رفسنجانی[/su_frame]

رشت رویایی- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از همکاری ۹ کشور بزرگ دنیا برای طرح «گداخت هسته‌ای» با دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در نشست با اعضای هیأت امنا و روسای دانشگاه‌های آزاد اسلامی گیلان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد این شهر، اظهار کرد: سفر بنده برای بازدید از منطقه آزاد انزلی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد وضعیت جدیدی پیدا کرده است، افزود: قرار بود به کیفیت در دانشگاه آزاد بپردازیم و پژوهش نیز مهم است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه به‌زودی تحول بزرگی در دانشگاه آزاد آغاز می‌شود، گفت: تعدادی از کشورهای اروپایی در گام نخست از ما خواستند دفتر دانشگاه آزاد اسلامی را در کشورهای آنها راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بین‌المللی شدن دانشگاه آزاد اسلامی دور از دسترس نیست، ادامه داد: مخالفانی در این زمینه داریم.

هاشمی‌رفسنجانی با تصریح بر اینکه از مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز برگزاری کنکور به صورت مستقل را داریم، خاطرنشان کرد: در وزارت علوم شیاطینی هستند اما جای نگرانی وجود ندارد.

وی درباره ایجاد کارخانه زباله‌سوز گفت: درباره ایجاد کارخانه زباله‌سوز در مرحله آزمایش هستیم و در تهران کارخانه زباله‌سوز پلاسمای یک مگاواتی و پس از آن نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی را راه‌اندازی می‌کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از همکاری ۹ کشور بزرگ دنیا برای طرح «گداخت هسته‌ای» با دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: از طریق گداخت هسته‌ای، استفاده از نور و حرارت جایگزین مصرف مواد فسیلی و اتمی می‌شود.

وی، گداخت هسته‌ای را عالی‌ترین تکنولوژی دانست و اظهار کرد: دنیا روی این تکنولوژی کار می‌کند و هیچ خطری ندارد زیرا جوش هسته‌ای است و این تکنولوژی اوج دانش بشری محسوب می‌شود.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه سه سال آینده نخستین نیروگاه گداخت هسته‌ای در فرانسه به بهره‌برداری می‌رسد، یادآور شد: دانشگاه آزاد باید خود را برای ورود به این عرصه آماده کند.

وی تالاب انزلی را بسیار ارزشمند خواند و خاطرنشان کرد: تالاب انزلی در حال از بین رفتن بوده و دانشگاه برای احیای تالاب انزلی باید با حفاظت محیط زیست همکاری داشته باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه آزاد از ابتدا تأسیس شد تا بماند، یادآور شد: اکنون دو هزار و ۵۰۰ واحد دانشگاهی در کشور وجود دارد.

وی با تصریح بر اینکه ۳۵۰ واحد دانشگاهی در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: وارد عملیات شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد شده‌ایم.

هاشمی‌رفسنجانی متذکر شد: باید بتوانیم گره‌های صنعت را برطرف کنیم و دانشگاه آزاد این ظرفیت را دارد.