گزارش رشت رویایی از نشست شهردار رشت با اصحاب رسانه
اجرای طرح پایلوت آبی به طول هزار متر در یکی از رودخانه‌های رشت/ زیرگذر شهید رجایی تا مهرماه افتتاح می‌شود/ بزرگ‌ترین آب‌نمای موجود در کشور به زودی در پارک ملت افتتاح می‌شود

نشست خبری شهردار رشت با اصحاب رسانه - مهر ۱۳۹۵ - مختار جباری - محمدعلی ثابت‌قدم - فاطمه قدیمی

رشت رویایی- نشست شهردار رشت با اصحاب رسانه غروب یکشنبه ۱۱ مهر در تالار گفتمان شهرداری برگزار شد و دکتر ثابت‌قدم به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش رشت رویایی، نشست خبری شهرداری رشت غروب یکشنبه در سالن اجتماعی شهرداری برپا شد و دکتر ثابت‌قدم که به همراه مشاور عالی خود دکتر جباری و مدیر روابط عمومی، فاطمه قدیمی در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، پاسخگوی سوالات و انتقادات اصحاب رسانه شد.

در ابتدای این مراسم شهردار رشت گفت: بر حسب نگاهی تا امروز سعی کردیم داشته باشیم، نشست‌های دو ماهه شهرداری با اصحاب رسانه ادامه دارد و امروز در اینجا حاضر شدیم تا شنوده فرمایشات شما باشیم؛ چون می‌خواهیم خودمان را با شما همسو کنیم و مشارکت شما را به همراه داشته باشیم.

در این ادامه خبرنگاران تک‌به‌تک سوالات خود را مطرح کردند و مسائلی همچون روشنایی سبز میدان، وضعیت زیرگذر دانای علی، پروژه بی.آر.تی و خروجی آن، بحث آزادسازی حریم رودخانه‌ها، طرح بازآفرینی و انجام آن در سطح محلات رشت، ساماندهی حیوانات اهلی آزادزی، جمع‌آوری آب‌های سطحی، مشارکت بخش خصوصی و حضور سرمایه‌گذاران بزرگ در شهر و همچنین حقوق‌های معوقه مطرح شد.

شهردار رشت در ادامه گفت: خیلی خوشحالم از این بابت که امروز می‌توانیم با یک همکاری مشترک، مسائل شهری را به یک نتیجه مطلوب برسانیم و خیلی خوشحال‌ترم از این‌که جنس نگاه توسعه‌ای در همه عزیزان رسانه حاکم بوده و هست و ما می‌توانیم در یک فضای معقول توسعه‌ای و مدیریتی مؤثر و مشارکتی با شهروندان امور را به کمک هم پیش ببریم.

ثابت قدم در ادامه با بیان اینکه طرح جامع آرامستان به زودی انجام می‌شود، گفت: هم ظرفیت محدوده تازه آباد گسترش خواهد یافت و هم سعی می‌شود با ایجاد فضاهای خدماتی مثل پل عابر پیاده و یک سری تمهیدات دیگر مشکلات این محدوده را کم کنیم و در بهبود فضای محیطی و سیمامنظر آنجا کمک کنیم.

شهردار رشت در رابطه با بحث روشنایی سبزمیدان توضیح داد: روشنایی سبزمیدان تا چند روز آینده به پایان خواهد رسید و مشکل خاصی نیست. البته اگر فاصله‌ای افتاد به‌ خاطر هفته دولت و برنامه‌های مربوط به آن بود. اما این وعده را می‌دهم که تا چند روز آینده مشکل روشنایی سبزمیدان رفع شود.

زیرگذر شهید رجایی تا مهرماه افتتاح می‌شود

او با اشاره به مشکل زیرگذر دانای علی، افزود: زیرگذر دانای علی انشاءالله تا مهرماه افتتاح خواهیم کرد. البته در مورد این پروژه به خاطر عدم مطالعات درست در شروع کار با مشکلات زیرساختی زیادی روبرو شد که زمان‌بندی کار را عقب انداخت. البته اصالت این موضوع از لحاظ اجرا، موضوع خوبی بود و انشاءالله مشکل بخشی از مسیر حمل و نقلی و ترددی ما را حل خواهد کرد؛ نه صرفاً در همان محدوده، بلکه در یک محدوده گسترده‌تر. سعی می‌کنیم تا مهرماه این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

شهردار در رابطه با بحث خط ویژه با بیان اینکه نتایج این طرح گرفته شده است، گفت: هرچند ترافیک را در بخش حاشیه‌ای داریم اما خود خط ویژه معضلی ندارد. اما بیشتر در حاشیه‌های این خیابان ترافیک وجود دارد که با تمهیدات دیگری مثل احداث خیابان‌های دیگر و با احداث فضاهای جدید و همچنین با ایجاد مسیرهای ترافیکی جدیدتر با هماهنگی راهنمایی و رانندگی این مشکل حل خواهد شد.

او به بحث آزادسازی حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و توضیح داد: در سال ۹۵ تعداد ۱۵ پارک محله‌ای در مقیاس‌های مختلف راه‌اندازی شد و پیش‌بینی ما این است که به عدد ۲۲ پارک برسیم. این پارک‌ها عمدتاً در حاشیه رودخانه‌هاست و بدیهی است که این کار ناشی از آزادسازی حرایم و احداث فضاهای عمومی و فضاهایی است که قابلیت استفاده با توجه به طرح‌های ۱۲گانه‌ای را که در حاشیه رودخانه‌ها دیده شده دارد. قطعاً سعی ما بر این است که این فضاها بتواند هم استفاده محله‌ای داشته باشد و هم استفاده‌های فرامحله‌ای. برنامه ما این است که حداقل اگر امکان داشته باشد یک مقطع از یکی از رودخانه‌ها را در یک فاصله هزار متر طول بتوانیم به یک فضای تفریحی آبی تبدیل کنیم. اگر آب رودخانه را سالم‌سازی کنیم و همکاری‌های لازم از جانب حوزه‌های مرتبط وزارت نیرو اتفاق بیفتد، فکر می‌کنیم بتوانیم این برنامه را عملیاتی کنیم تا بحث آرمانی چند دهه رشت را که استفاده از آب رودخانه‌ها است به صورت طرح پایلوت شاهد باشیم.

ثابت‌قدم همچنین با اشاره به طرح بازآفرینی گفت: این مسیر قطعاً توسعه پیدا خواهد کرد و ما در محدوده خواهرامام عملیات را شروع کردیم. و یک بحث با میراث‌فرهنگی بر سر تصویب طرح‌ها داشتیم و داریم که به امیدخدا آغاز به کارش را به زودی خواهیم داشت. از سمت غربی تا محدوده عینک هم این طرح را آغاز خواهیم کرد و این دو مسیر به هم نزدیک خواهند شد. فکر می‌کنم در بحث اجرا مشکلی نداریم و منتظریم که محدوده خواهر امام به یک نقطه مطلوبی برسد تا بتوانیم به یک بهره‌برداری معقولی برسانیم.

نشست خبری شهردار رشت با اصحاب رسانه - مهر ۱۳۹۵

به روند دفن زباله، تفکیک و بحث‌های مربوط به جمع‌آوری حیوانات نقدهایی دارم

او در بحث ساماندهی حیوانات اهلی آزادزی با بیان اینکه خود نیز در بحث فرآیند دفن زباله، جمع‌آوری، تفکیک، مشارکت شهروندان، بحث‌های مربوط به جمع‌آوری حیوانات نقدهایی دارد، افزود: به نظر من کیفی‌سازی این فرهنگ‌ها از گذشته تا به امروز مطلوب نیست و فکر می‌کنیم باید بر روی بهینه‌سازی این مباحث کار شود. احساس می‌کنم در بقیه حوزه‌ها از لحاظ کمی یک روند نسبتاً رو به رشدی را در پیش گرفته‌ایم اما این موضوع از موضوعات کیفی است که خود من هم از منتقدانش هستم که این انتقادات بیشتر متوجه ساختار شهری است نه سازمان متولی آن. عرض کردم بحث فقط در خصوص جمع‌آوری حیوانات نیست بلکه از مشارکت شهروندان در جمع‌آوری هرگونه زباله آغاز می‌شود تا بحث‌های جمع‌آوری حیوانات و بحث‌های دیگر که باید بهینه شود.

ثابت‌قدم با بیان اینکه در بحث آب‌های سطحی ۸ نقطه در سال ۹۱ وجود داشت که بعد از آن به ۱۹ نقطه رسید، افزود: امسال با ۲۳ نقطه که تقریباً ۱۱ نقطه از آن شروع شده و مراحل پایانی‌اش را سپری می‌کند و با ۱۲ نقطه دیگر که به طور همزمان شروع خواهد شد، کل مناطق شهری را پوشش می‌دهیم. مستحضرید که شبکه آب‌های سطحی به هم متصل است. ممکن است بفرمایید که دو سال پیش مثلاً در خیابان پورسینا کار شد اما باز هم در یک سری نقاط آب جمع می‌شود؛ خب درست است چون این شبکه باید با هم دیده شود و الزاماً اجرای کار در یک نقطه به بهره‌برداری نهایی نخواهد رسید.

او به بحث جذب سرمایه‌گذار اشاره کرد و گفت: پکیج‌های مختلف سرمایه‌گذاری ما به امید خدا در شورای اسلامی شهر مصوب خواهد شد و انشاءالله در مقیاس‌های کوچک و بزرگ فراخوان آن اعلام خواهد شد. تعداد پروژه‌ها بالاست که شامل پارک‌ها و فضاهای عمومی می‌شود. پکیج‌های دیگر نیز در حال تهیه است و در کل بالغ بر ۳۰-۴۰ پروژه در مقیاس‌های مختلف می‌شود.

 بدهی‌های گذشته شهرداری تا پایان سال صفر خواهد شد

شهردار در خصوص معوقات حقوق پرسنل شهرداری توضیح داد: شهرداری با یک نظام تخصیص بدهی‌هایی که از قبل انبار شده بود و بیمه‌هایی که پرداخت نشده بود، روبرو بود. سعی کردیم خیلی از معوقاتی که خیلی کلیدی‌تر از حقوق هستند را بدهیم. مثلاً در نظر بگیرید آتش‌نشانی که بیمه نیست مشکلش خیلی بیشتر از حقوق نگرفتن است؛ چون کارش با خطرات جانی همراه است. آن معوقات و به روز کردن‌شان با یک برنامه زمان‌بندی شده براساس درآمدهای وصولی، سهم مالیات بر ارزش افزوده که باید ۷.۵ میلیارد باشد اما تا به امروز بیش از ۳.۵ میلیارد دریافت نکردیم، تدریجاً تا پایان سال صفر خواهد شد. یعنی هر بدهی عقب افتاده که از سال‌های قبل جمع شده بوده را به نقطه سر به سر نزدیک خواهیم کرد و به صفر خواهیم رساند.

او ادامه داد: در بحث واکسینه کردن کارتن‌خواب‌ها تا به امروز بالغ بر ۱۳۰ نفر واکسینه شده‌اند. خیلی از مراکز ما در ماه‌های گذشته با راه‌اندازی مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری در حوزه سلامت راه‌اندازی شده است. انشاءالله اتفاقات خوبی هم در حوزه بانوان هم در حوزه آقایان شاهد خواهیم بود. تعامل با کمیته امداد، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی در قالب سرای محله و همینطور در مراکز خدمات اجتماعی خواهیم داشت و به تدریج اخبارش را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

او همچنین در بحث پرداخت‌ها به پیمانکاران و طلب‌کاران توضیح داد: بحث پرداخت به طلبکاران بر اساس آن‌چه در بودجه شهرداری مصوب شده است پرداخت غیرنقد انجام می‌دهیم که در قالب تهاتر و توافق قابل انجام است. شهرداری یک آیینه و دستورالعملی در این مورد دارد که مصوبه شورای شهر است که در ضوابط بودجه این کار دارد انجام می‌شود و پیمانکاران براساس همین پیش می‌روند. اتفاقاً رویکرد بسیار خوب و معقولی بود که از اواسط سال ۹۴ شروع شد و همین امر باعث شد خیلی از جریاناتی را که در کشور به خاطر کمبود نقدینگی قابلیت اجرا ندارند ما بتوانیم در شهر انجام دهیم. خودتان مستحضرید که ما در سال‌های ۹۴-۹۵ در بدترین دوران رکود بودیم، ولی کارکرد شهرداری نمایش دیگری از موضوع دارد.

شهردار ادامه داد: در خصوص فراخوان عمومی به شدت موافق هستم که باید در مورد المان‌ها و اقدامات اموری فراخوان داده شود و از این پس با دقت بیشتری در این مورد عمل خواهیم کرد. ما به زودی در مسیر بازآفرینی و همچنین بافت مرکزی فراخوان این موضوع را خواهیم گذاشت. هرچند یکی دو مورد مثل مجسمه‌های چوبی این کار را انجام دادیم اما باز یک مقدار محدودیت تعداد داشت؛ درحالی‌که فراخوان باید کمی عمومی‌تر باشد و یک نظام مشارکت اجتماعی را بین شهروندان ایجاد کند.

او در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص تسریع در انجام پروژه‌ها، اظهار کرد: در این مورد حق با شما است اما در نظر داشته باشید که خیلی از موضوعات در حیطه وظایف شهرداری نیست که دارد انجام می‌دهد. اما ما وظیفه خود می‌دانیم چون احساس می‌کنیم که نسبت به شهروندان از صفر تا صد مسئول هستیم و باید پاسخ دهیم.

نشست خبری شهردار رشت با اصحاب رسانه - مهر ۱۳۹۵

بزرگ‌ترین آب‌نمای موجود در کشور به زودی در پارک ملت افتتاح می‌شود

دکتر ثابت‌قدم در مورد آبنمای پارک ملت نیز توضیح داد: این طرح با یک مشکل حقوقی مواجه بود. مراحل احداث این آبنما و شمع‌ریزی‌های آن انجام شده و با توجه به اینکه این آبنما بزرگ‌ترین آبنمای موجود در کشور از حیث مساحت خواهد بود، انشاءالله به زودی به نقطه مطلوب خواهد رسید.

شهردار رشت از بازگشایی سه مسیر در سال جاری خبر داد و گفت: میدان زرجوب به میدان جوان، خیابان انساندوست از محدوده معلم تا خیابان رشتیبان و خیابان امام علی از میدان فرزانه تا بلوار دیلمان تا پایان سال خبر بازگشایی می‌شود . با بازگشایی این سه مسیر، بخش زیادی از ترافیک محدوده شهر برداشته خواهد شد.

او همچنین با تاکید بر اینکه اختلاف نظری بین شهرداری با نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی وجود ندارد، تصریح کرد: به هرحال بخشی از موضوعات باید به لحاظ سخت‌افزاری حل شود. به نظر من تا زمانی که نتوانیم سیستم‌های هوشمند مدیریت ترافیک و دوربین‌های کنترل ترافیک را نصب کنیم، بعضی از موضوعات ما نمی‌تواند بازدارندگی لازم را برای مردم ما ایجاد کند. همانطور که ۷۰-۸۰ درصد از مسائل ترافیکی شهرهای بزرگ از جمله تهران با دوربین حل شده است. درست است که ما نیاز داریم حضور میدانی داشته باشیم اما وقتی دوربین باشد، نیروهای باقی مانده بهتر می‌توانند جاهایی که نیاز به نیروی انسانی است را مدیریت کنند.

دکتر ثابت‌قدم با بیان اینکه اعتمادسازی محلی، برندسازی و سرمایه‌گذاری ارکان توسعه شهری رشت برپایه گردشگری مبتنی برجشنواره‌ها، هنر و سلامت خواهد بود، تاکید کرد: در این حوزه سرکارخانم قدیمی و همکاران شان طی یک سال گذشته زحمات زیادی کشیدند تا جایی که بحث بین‌المللی شدن رشت به واقعیت پیوست. شهرها امروز به نوعی زیر سیطره دولت‌ها نیستند و ضمن اینکه قوانین حاکمه را باید رعایت کنند، امروزه خیلی از شهرها در دنیا به اصطلاح دولت‌شهرها هستند؛ یعنی می‌توانند شهرهایی باشند که مراودات بین‌المللی حتی بیشتر از دولت‌ها داشته باشند. قطعاً سعی ما بر این است که مردم ما بتوانند این امکان را که اقتصادی شدن فضا و استفاده از فرهنگ و هنرشان در راستای این اقتصادی شدن است، داشته باشند.

او با اشاره به اینکه برنامه‌های شهرخلاق خوراک و روابط بین‌المللی شهرداری رشت در حال تدوین نهایی است، گفت: قطعاً در جلسه بعد به یک نقطه مطلوب خواهد رسید و شما را در جریان امور قرار خواهیم داد و اگر موافق باشید تمرکز جلسه بعد را بر روی حوزه بین‌الملل خواهیم گذاشت. این حوزه قرار است با حوزه گردشگری به یک پکیج قابل قبول و قابل ارائه برسد. پکیجی که کاربردی است و رکن مهم آن اشتغال و افزایش درآمد مردم است. رکن دیگر آن ادغام با بحث بازآفرینی، هویت‌سازی و بحث تاریخی شهر است. همچنین مهم‌تر از این‌ها مشارکت ان.جی.اوها، زنان و مردم است. همچنین کاهش فقر و عبور از مناطق کم‌برخوردار از موارد دیگر است.

او همچنین با بیان اینکه این فرآیند در حال تدوین و تایید است، توضیح داد: انشاءالله بعد از تدوین چه در بحث آموزش شهروندان، آموزش مراکز گردشگری مختلف، استفاده از ظرفیت‌های اماکن برای گردشگر‌پذیری، بهینه‌سازی فضا، برگزاری تورهای مختلف گردشگری ملی و بین‌المللی‌، استفاده از ظرفیت‌های بومی و اقتصاد بین‌المللی گام‌های موثری برداشته خواهد شد که بخشی از تجربیات ما است و بخشی به ظرفیت‌های استان برمی‌گردد و قطعاً دولت هم مشارکت و همکاری‌هایی با ما خواهد داشت؛ به خاطر اینکه این یک پکیج است که به تمام استان سرویس می‌دهد و این‌طور نیست که فقط در محدوده شهر باشد.

محمدعلی ثابت‌قدم در پایان تصریح کرد: فرهنگ باز مردم گیلان این قابلیت را دارد که از فرهنگ پول بسازد و این پول برای درآمدهای خود شماست؛ این دورنما اغراق نیست، آرمانی هم نیست. قابلیتش هم موجود است. اگر کمی کمک کنیم و دست به دست هم بدهیم می‌توانیم این برند شهری را تبدیل به یک ظرفیت جهانی کنیم.

گزارش تصویری نشست خبری شهردار رشت با اصحاب رسانه

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz