اجرای طرح تعویض لامپ‌های کم‌مصرف سوخته با لامپ‌های تعمیری سالم

لامپ کم‌مصرف

رشت رویایی- سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در راستای ساماندهی و اجرای طرح تفکیک پسماندهای الکترونیکی نسبت به اجرای طرح تعویض لامپ‌های کم مصرف سوخته با لامپ‌های کم‌مصرف تعمیر شده اقدام خواهد نمود.

به گزارش روابط عمومی این سازمان، توسعه فناوری‌های نوین همراه با افزایش تولید و مصرف روز افزون کالاهای الکترونیکی از یک سو و تنوع‌طلبی مردم در کنار عمر کوتاه استفاده از این لوازم از سوی دیگر موجب شده است که پسماندهای الکترونیکی در حجم زیاد تولید و مشکلات ناشی از آن‌ها به چالش بزرگی در حوزه مدیریت پسماند تبدیل شود.

روش‌های کنونی مانند دفن پسماند علاوه بر ایجاد آلودگی محیط زیست، سبب هدر رفتن قسمت‌های ارزشمند این نوع قطعات نیز می‌شود که متاسفانه بخشی از این پسماندها دارای خواص بیماری‌زایی و سمیت بالایی می‌باشند که تنها یکی از عوامل ایجاد آلودگی‌های پایدار در محیط زیست می‌باشند.

بخش عمده‌ای از این قطعات شامل عناصر سنگین از قبیل: جیوه، آرسنیک، کادمیوم، مس، کبالت و نیکل می‌باشند که بعضی از این عناصر دارای ارزش بالا و قابل بازیافت هستند و می‌توان با بررسی و به کار بردن روش‌های مدیریت پسماندهای الکترونیکی در جلوگیری از آلودگی محیط زیست نسبت به بازیافت قطعات الکترونیکی و استحصال عناصر ارزشمند با تفکیک آن‌ها از پسماندهای خانگی اقدام نمود.

در این راستا سازمان مدیریت پسماند در طرح اولیه و تشویق مردم، نسبت به دریافت لامپ‌های کم‌مصرف و تعویض آن با لامپ‌های تعمیری اقدام کرده است لذا شهروندان می‌توانند با مراجعه به ایستگاه‌های تحویل پسماند خشک در سطح شهر و تحویل لامپ‌های سوخته نسبت به دریافت لامپ‌های تعمیری اقدام کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz