[su_frame align=”center”]قلیان‌[/su_frame]

رشت رویایی- کارشناس مسوول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از آغاز اجرای برنامه حذف قلیان‌ها در این استان خبر داد.

محمدصادق اسلامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: برنامه حذف قلیان با همکاری دستگاه‌هایی از جمله تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی و دادگستری در استان گیلان در حال اجراست.

این کارشناس اظهار داشت: در اجرای این برنامه قلیان‌ها از اماکن تهیه و توزیع مواد خوراکی و اماکن عمومی شامل سفره خانه‌ها، رستوران‌ها و چایخانه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

او خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه از ۱۰ روز گذشته تاکنون، ۹۵ درصد قلیان‌ها در رستوران‌ها، سفره خانه‌ها و چایخانه‌های شهرستان فومن جمع‌آوری شده و در سایر شهرستان‌ها نیز در حال جمع آوری است.

کارشناس مسوول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان پیش‌بینی کرد تا پایان شهریور امسال همه قلیان‌ها در اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی در شهرستان‌های مختلف استان جمع آوری شود.

وی از برگزاری برنامه‌ای با عنوان قلیان‌ها را گلدان کنیم خبر داد و تصریح کرد: در این برنامه که به‌زودی در مرکز بهداشت استان گیلان برگزار می‌شود، ۲۰۰ قلیان را پر از گل خواهیم کرد.

وی به مضرات استفاده از قلیان اشاره و یادآور شد: سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ۲۰۰ بازرس بهداشت محیط دارد.