شهردار منطقه دو رشت خبر داد:
اجرایی شدن طرح‌های افزایش فضای سبز از نیمه دوم سال جاری

بافت مرکزی رشت، یک روزپیش از افتتاح پروژه پیاده‌راه

رشت رویایی- منطقه دو شهرداری رشت از نیمه دوم سال جاری طرح‌های خود را برای افزایش فضای سبز شهر رشت اجرایی کرده است.

کمبود سرانه فضای سبز به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌‌های سلامت روانی زندگی شهری یکی از مهم‌ترین دغدغه های شهروندان در سطح شهر رشت بود که در طی یک سال اخیر با رفع نواقص گذشته رشد قابل توجهی به خود گرفته به طوری  که به قول شهردار رشت قرار است  امسال فضای سبز رشت  به اندازه نصف پارک‌های تاریخ رشت رسانده شود.

استفاده از ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه منابع طبیعی و فضاهای سبز شهری موجب شده که شهرداری  رشت در قالب‌‌ها و ساختارهای متنوع از قبیل پارک‌‌ها، بوستان ‌ها اقدام به طراحی پارک‌های جدید نماید. راهبرد استفاده از فضای سبز به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع موجب خواهد شد با اختصاص سرانه فضای سبز مطلوب به شهر رشت برای بهسازی و مناسب سازی محیط شهر اقدام شود.

در این راستا شهرداری منطقه ۲ رشت از نیمه دوم سال جاری طرح‌های خود را برای افزایش فضای سبز شهرداری منطقه اجرایی کرده است.

مرتضی عاطفی شهدار منطقه ۲ رشت اعتقاد دارد: سرانه فضای سبز یکی از فاکتورهای مهم و موجب افزایش سطح زندگی در شهرها است و امیدواریم با فراهم کردن زمینه‌های نشاط و تفریح مردم و زیبایی شهر به استانداردهای مشخصی که برای سرانه فضاهای سبز وجود دارد دست پیدا کنیم.

همایش نجات تالاب عینک - خرداد ۹۵ - مرتضی عاطفی

عاطفی در مورد طرح‌های فضای سبز شهرداری منطقه ۲ گفت: ایجاد پارک حاشیه خیابان آیت‌الله رودباری در ضلع شرقی بلوار آیت الله رودباری با مساحت ۱۸۴۰ متر مربع با برآورد اتمام سه ماهه از ۲۰ مهرماه آغاز شده است که به عنوان پارک بازی کودکان اجرایی خواهد شد که ست ورزشی نیز در آن پیش‌بینی شده است.

شهردار منطقه ۲ در ادامه گفت: پارک شهید گلستانی نیز در محله رودبارتان با مساحت تقریبی ۱۳۲۳ متر مربع با برآورد سه ماهه از ۱۵ مهرماه آغاز شده است که ضمن اجرای یک طراحی جذاب، فضای بازی کودکان و ست ورزشی به همراه یک سوم فضای سبز را در آن پیش‌بینی کرده‌ایم.

او در مورد احداث پارک های کودک توضیح داد: کاهش ترافیک، نشاط و شادابی کودکان و نوجوانان و حداکثر استفاده از فضای عمومی از جمله مباحثی است که به آن توجه کرده‌ایم، تجربه نشان داده که طراحی پارک‌های کودک موجب تقویت سرزندگی و اجتماعی شدن کودکان بوده و آن ها از محیط بسته خانه و فضای بازی‌های مجازی بیرون می‌کشد. یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود تلاش جهت همین کارکردهای اجتماعی در قالب طراحی‌های این پارک‌ها است، البته نکته‌ای که اهمیت خواهد داشت این است که ضمن ساخت این پارک ها در حفظ آن تلاش کنیم که اهمیتی بسیار بیشتر از ساخت آن ها خواهد داشت.

فضای سبز برای همه محلات

از جمله مباحثی که امروزه مورد توجه بیشتری باید قرار بگیرد اهمیت توازن و عدالت بین محلات برای ساخت پارک‌ها و فضای سبز است. در همین راستا شهرداری رشت در حال حاضر در نظر دارد با آزادسازی هرچه بیشتر حریم رودخانه ها نسبت به ایجاد فضای سبز بیشتر اقدام کند. توازن بین محلات از جمله مباحثی است که مرتضی عاطفی، شهردار منطقه دو رشت بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: از مهر ماه سال جاری  همچنین منطقه دو نسبت به طراحی و ایجاد ۵ فضای مکث در محله های صومعه بیجار، حاجی‌آباد، پل بوسار، نقره دشت و صندوق عدالت با توجه به محدودیت فضا به دلیل قرار گرفتن در بافت مرکزی و تراکم شدید سازه‌ای اقدام نموده است، همچنین  ایجاد فاز یک و فاز دو پارک در خیابان جوان، ایجاد پارک عزت پژوه، ایجاد فضای ورزشی در حاشیه رودخانه محله رودبارتان، بهسازی فضای سبز مقابل ناحیه سه منطقه دو در منظریه روبروی پارک بانوان و بهسازی پارک اندیشه از دیگر برنامه های آتی شهرداری منطقه دو است.

هرچند عدم استفاده از فضای سبز در سالیان گذشته موجب شده بود که شهروندان همچنان از سرانه فضای سبز مناسبی برخوردار نباشند اما به نظر می رسد اقدامات عملی‌تری اکنون در شهرداری رشت دیده می‌شود.  برنامه‌ریزی برای توسعه  پایدار و هدفمند فضای سبز شهری یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های راهبردی مدیریت شهری است که جا دارد جهت نیل به آن شهروندان نیز در رسیدن به آن مشارکت بیشتری داشته باشند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz