اتوبوس‌های خودران بنز

رشت رویایی- این خودرو مسیر ۲۰ کیلومتری را به صورت کاملاً خودکار با سرعت تقریبی ۷۰ کیلومتر در ساعت طی کرد و در هر ایستگاه توقف کرد.

گروه خودروسازی مرسدس بنز اتوبوس‌های آینده خود را که مجهز به فناوری خودران‌های هماهنگ با محیط شهری هستند، در شهر آمستردام هلند آزمایش کرد. از این اتوبوس‌ها در بلندترین خط حمل و نقل اتوبوس‌های سریع (BRT) در اروپا ارزیابی شد. این خودرو مسیر ۲۰ کیلومتری را به صورت کاملاً خودکار با سرعت تقریبی ۷۰ کیلومتر در ساعت طی کرد و در هر ایستگاه توقف کرد. درها در ایستگاه‌های اتوبوس باز و بسته شدند و ارتباط با چراغ‌های راهنمایی و رانندگی کاملاً حفظ شد. اتوبوس‌ها به خوبی موانع و حرکت عابرین را تشخیص داده و از برخورد با آنها اجتناب کردند.

دایلمر که اولین تولیدکننده جهان در زمینه اتوبوس‌های شهری شناخته شده، اتوبوس‌های شهری خودرانش را با حضور یک راننده و سامانه اتوپایلت شهری ارزیابی کرد. راننده از طریق نمایشگرها به نظارت عملکرد اتوپایلت‌ها می‌پرداخت. در صورت بروز مشکل راننده می‌توانست با فشار یک دکمه به افزایش یا کاهش شتاب خودرو کمک کرده یا کنترل آن را به طور کامل در دست بگیرد.

این سامانه از رادارهای برد کوتاه و بلند، سامانه ناوبری GPS با قابلیت کنترل ماهواره‌ای، دوربین‌های بزرگ و حسگرهای ویژه بهره می‌برد. اکثر این تجهیزات از مدل مفهومی تراک‌های آینده سال ۲۰۲۵ گرفته شده است. علاوه بر این، خودرو از طریق سامانه ارتباطی Wi-Fi با زیرساخت‌های مسیر مانند چراغ‌های راهنمایی و رانندگی ارتباط برقرار می‌کند.

عضو ارشد مدیریت دایلمر در بخش اتوبوس‌ها و کامیون‌ها در این خصوص گفت: این سامانه در اصل توسعه آینده پایلوت زرگراهی محسوب می‌شود. این قابلیت به ما اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار و بدون نیاز راننده اتوبوس‌ها را بین خطوط برانیم و امنیت آنها را حفظ کنیم. از طرفی این سامانه امنیت حمل و نقل عمومی را افزایش داده و آن را به روندی موثرتر و کارآمدتر تبدیل می‌کند. مردم بیشتری می‌توانند با این اتوبوس‌ها با راحتی زیاد جابه‌جا شوند. دایلمر اعلام می‌کند که این فناوری کار رانندگان اتوبوس را نمی‌دزدد، بلکه آنها باید به عنوان ناظران رانندگی پشت سامانه‌های اتوپایلوت قرار گیرند. شاید در برخی مواقع اتوپایلوت‌ها با توجه به برنامه‌های همیشگی و ذخیره شده‌شان مسیر مناسبی را برای حرکت پیدا نکنند در این مواقع دخالت دستی موثر شده و حضور رانندگان ضروری است. برای توسعه این اتوبوس‌ها و حمل و نقل گسترده به این روش نیاز به خطوطی جداگانه برای BRTهای خودران احساس می‌شود.

اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز

اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز اتوبوس‌های خودران بنز