[su_frame align=”center”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵[/su_frame]

رشت رویایی، محمدعلی‌پور- یکصد و پنجاهمین جلسه شورا در روز یکشنبه درحالی که جلسه هفته گذشته به علت تأخیر اعضای شورا لغو شده بود باز هم با تأخیر تقریباً یک ساعته برگزار شد و درحالی که همه منتظر نتیجه تصمیم شورا مبنی بر استیضاح شهردار بودند، بدون اشاره به این موضوع شروع و به پایان رسید.

در ابتدای جلسه، رفیعی نوده رییس شورا شهر با ابراز امیدواری از اینکه اصحاب رسانه در انعکاس اخبار شورا دقیق باشند تا با ارائه اخبار صحیح در توسعه شهر مؤثر واقع شوند گفت: ابتدا شهادت آتش‌نشان علی قانعی را تسلیت و همچنین روز فرهنگ پهلوانی و روز ورزش زورخانه‌ای را گرامی داشت.

دکتر رسولی: رشت حتا یک رینگ هم ندارد
[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - رضا رسولی[/su_frame]
دکتر رسولی نیز با قدردانی از اصحاب رسانه که خبر شورا به سمع مردم می‌رسانند گفت: در حوزه ترافیک کارهایی با همت همکاران در حال اجراست، اما در مبحث مدیریت عرضه و تقاضا تا امروز کم‌کاری شده است.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک گفت: دوره‌ای که کارشناسان ترافیک به ایجاد پل جدید یا معابر عریض داشتند در دنیا به سر آمده است. اگرچه که در شهر ما از این لحاظ به شدت ضعیف هستیم و شبکه‌ی شهری به شدت ناپایدار بوده، ظرفیت آن بسیار پایین و پیوستگی شبکه نیز از نظر هندسی غیرقابل‌قبول است.

او با اشاره با اینکه شهر رشت یک رینگ هم ندارد و حتی رینگ تاریخی آن در مرکز شهر نیز کامل نشده است، گفت: این موضوع نیازمند اهتمام همه عزیزان در تقویت شبکه است و با اینکه تحقق آن در بودجه سال‌های ۹۳، ۹۴ و ٩۵ اندیشیده شده ولی به دلیل ضعف مالی و درآمدی شهرداری انجام نشده است.

دکتر رسولی ابراز امیدواری کرد تا با همفکری و همراهی منابع مالی مورد نیاز هرچه سریع‌تر رینگ‌هایی مانند امتداد بلوار آیت‌الله احسان‌بخش یا امتداد رینگ شماره ۲، حدفاصل میدان ولیعصر (عج) و میدان جهاد تکمیل شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت به مبحث عرضه و تقاضا اشاره کرد و گفت: ما در این حوزه کمترین کار را انجام داده‌ایم.

او همچنین گفت: در جلسه کمیسیون ترافیک گذشته مهندس کاظمی موضوع ساماندهی مشاغل مشرف به معابر و شبکه بزرگراهی را مطرح کردند که مهم و یکی از الویت‌های ماست و شهرداری از پیش در این زمینه گام‌هایی را برداشته است.

دکتر رسولی با اشاره به تعریف آیتم‌های مرتبط در بودجه، خواستار جدیت و سرعت بیشتر در این رابطه شد.

این عضو شورای شهر رشت توضیح داد: مبحث ساماندهی مشاغل مشرف به رینگ دو، یعنی بلوار شهید بهشتی و امتداد آن در سطح شهر به‌عنوان نامه در اختیار شورا قرارگرفته است و با مشورتی که در کمیسیون حمل و نقل داشتیم الویت به ساماندهی بنگاه‌های خرید و فروش اتومبیل داده شده است. ساماندهی مناسب این بنگاه‌ها و همچنین آهن‌فروشی‌ها و دیگر مشاغل به نفع خود صاحبان این مشاغل نیز است.

او با اشاره به اینکه بیست سال در حوزه ساخت و ساز فعالیت داشته، گفت: برای من توجیه‌پذیر نیست که در زمینی با قیمت متری ۱۰ یا ۱۵ میلیون تومانی یک انبار آهن داشته باشیم. قطعاً آن عزیزان هم راضی‌تر هستند که این اتفاق توسط شهرداری صورت پذیرد تا بهره‌برداری بهتری از املاک خود داشته باشند و از طرف دیگر شهرداری نیز با این نگاه می‌تواند سیاست‌های بهتری در صنعت ساخت و ساز اعمال کند.

دکتر رسولی همچنین با اشاره به اتفاقات هفته‌های اخیر رشت در حوزه هنر گفت: بر خودم واجب می‌دانم که از جوانان شهرمان تشکر کنم. خوش‌بختانه آنانی که علاقه‌مند کارهای هنری هستند در طول هفته‌های گذشته با موج بسیار مطلوبی از کارهای باکیفیت و ارزشمند هنری در شهر رشت مواجه شدند.

او با توجه به نمایش‌های متعدد ارائه شده گفت: خوش‌بختانه در این روزها هر شبی که تصمیم بگیریم ساعات بسیار خوبی را تجربه کنیم، جوانان شهرمان، شاید در خلاء عملکرد خود ما، کاری را ارائه داده‌اند. این بسیار با ارزش است و از همه‌ی جوانانی که با همه‌ی کمبودها و فقدان امکانات تلاش می‌کنند تا کار خوبی را ارائه کنند تشکر می‌کنم.

دکتر رسولی از همه کسانی در این حوزه تلاش و از جوانان حمایت می‌کنند از جمله اداره ارشاد، اعضای شورای شهر، شهرداری رشت و سازمان فرهنگی ورزشی این نهاد تشکر کرد و گفت: با این همه بنده معتقدم ما نیازمند یک اراده‌ی جدی برای سازماندهی و ساماندهی این فعالیت‌های خودجوش هستیم، چراکه این فعالیت‌ها می‌توانند یک چرخه‌ی بزرگ اقتصادی را در شهر رشت ایجاد کند که در راستای گردش‌گری و رخدادها است.

این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه این حوزه نیازمند کار جدی‌تری است، گفت: با همت اعضای شورای شهر در بودجه سال ۹۵ این مباحث لحاظ شده و پیگیری‌های جدی آقای نیکومنش، ریاست کمیسیون فرهنگی در این حوزه از جمله احیای تماشاخانه رشت به عنوان قدیمی‌ترین تماشاخانه کشور بسیار خوب بوده و امیدوارم زودتر به نتیجه برسد. چراکه فکر می‌کنم اگر به دنبال منابع پایدار اقتصادی، و استعدادیابی و شکوفایی استعدادهای جوانان این شهر هستیم، بدون همت، اراده جدی و پیگیری ما، نمایندگان مردم در شورای شهر رشت امکان‌پذیر نخواهد بود.

اگر محکوم شدم سند نخواهم گذاشت
[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - محمود باقری خطیبانی[/su_frame]
محمود باقری خطیبانی با اشاره به وعده‌ای که به مردم داده مبنی بر اینکه نه به خاطر شکایت شهردار عقب‌نشینی خواهد کرد نه زمانی که محکوم شد برای آزادی خود سند خواهد گذاشت، گفت: چون اعتقاد دارم که به مردم قول داده‌ام و مردم باید ناظر اعمال من باشند و مرا قضاوت کنند. امروز هم خیلی خوشحالم که شهردار از من شکایت کرد تا بتوانم به مردم بگویم که در این شهر چه می‌گذرد؟

او در ادامه با بیان اینکه بارها به اصحاب رسانه پیشنهاد داده‌ام، گفت: من نمی‌توانم از آقای ثابت‌قدم کارت هدیه بگیرم، ایشان به من باج نمی‌دهند. بنابراین اگر اصحاب رسانه شهرشان را دوست دارند هر زمان که تمایل داشتند کنفرانس خبری برگزار کنند زیرا بنده اسنادی در دست دارم که ثابت می‌کند در این شهر چه می‌گذرد.

بگیر، بگیر، دزده
خطیبانی با اشاره به نامه حمایت فرزندان شهدا و ایثارگران از شهردار رشت، گفت: عزیز فرزند شهید آیا اسم آرش امیرلو در آن بود؟ آیا تا به حال این جرات را به خودمان دادیم که بپرسیم چرا آرش امیرلو را از سازمان عمران حذف کردند؟ یک بار ایشان را آوردیم و از او پرسیدیم تویی که پدرت را از دست دادی؛ پدری که از بزرگ‌ترین سرداران جنگ بوده چرا تو را حذف کردند؟ یا وقتی بنده به آقای ثابت‌قدم گفتم که امیرلو هم نیروی باتجربه هم باسوادی است، با گزارش غلط گفتند که امروز قرار است او را دستگیر کنند، من یاد آن موضوعی افتادم که آقای ثابت‌قدم می‌خواهند در مورد من بیشتر مدارک داشته باشند تا برای پیگیری قضایی‌اش بیشتر موفق شود؛ «گفتند که: بگیر، بگیر، دزده». اگر ایشان مشکل مالی داشت و قصد دستگیری او را داشتند بعد از عزلش چه پستی به او دادیم؟ او را مسئول نظارت کلیه پروژه‌های عمرانی شهرداری رشت کردیم! ایشان که قرار بود دستگیر شوند پس چطور از مسئول پروژه‌های عمرانی شهرداری رشت سر درآوردند؟ ایشان باز عزل شدند؛ آیا یکبار به خودمان جرات دادیم بپرسیم چرا بازهم او را عزل کردند؟ آیا موضوع بر سر سنگفرش و آسفالت نبود؟ آیا بحث عدم درخواست به خواسته‌های مهندس ثابت‌قدم نبود؟

تا کنون در هیچ عروسی پایم را نگذاشتم
این عضو شورا در ادامه گفت: من تعجب می‌کنم که امروز به من خطیبانی برای دفاع از حق رزمنده می‌گویند که داری ریا می‌کنی، جنگ و انقلاب را به اسم خودت مصادره می‌کنی، شهید و خانواده شهید را به اسم خودت تمام می‌کنی. من امروز از همین‌جا به شما می‌گویم که من مخالف هیچ عروسی‌ای نیستم. عروسی باید عروسی باشد و عزا هم باید عزا باشد. ولی تا کنون پایم را در هیچ عروسی نگذاشتم. بنده هر شب اگر در رشت باشم نزد شهدا می‌روم و حلالیت می‌طلبم، کعبه خود می‌دانم. باور کنید هر شب طواف کعبه می‌کنم. خیلی از دوستان شاهدند. اما کسی که رستورانش به جرم مفاسد اجتماعی توسط فرماندهی سپاه این شهر دو بار بسته شد، حالا ایشان شده پاسدار خون شهدا و نامه فرزندان شهدا در دفاع از این شخص، اما محمود باقری خطیبانی که هنوز درد ناشی از تیر و ترکش و شیمیایی در بدنش دارد، به ضد ارزش‌ها تبدیل شده‌است.

من به آقای ثابت‌قدم می‌گویم خودتی!
خطیبانی با طرح این سؤال که من عوام‌فریبی می‌کنم یا شهردار، گفت: احتمالاً آقای کارگرنیا در جریان هستند که ایشان در هفته گذشته دو بار به خانه آقای نامدار رفتند تا برای انتخابات لیست ببندند. در حضور همین قرآن می‌گویم که با من صحبت کردند که فلانی من اعضای شورا را کار ندارم، تو بیا سر لیست من باش. آن وقت دیشب به آقای استاندار نامه زده است مبنی بر اینکه آقای استاندار شما شاهد باش که من به کارکنان خود گفتم که تو از برج ۶ استعفا بده. من به آقای ثابت‌قدم می‌گویم، خودتی! من فرهنگم، فرهنگ روستایی است، فرهنگ شهری نیست. من از همه بزرگان ملت عذرخواهی می‌کنم. تو بالاتر از قانونی؟ قانون برای کارکنان ادارات زمان گذاشته و می‌گوید زمان ثبت‌نام، دوم فروردین که اعلام شد، کارکنان ادارات و مدیران باید استعفاء بدهند و بروند. تو چه کاره مملکت هستی؟ حالا من دارم عوام‌فریبی می‌کنم یا تو داری بازی می‌دهی که تا حالا با بازی ماندی؟

آیا آقای استاندار در شهرداری نماینده دارد؟
او در ادامه متذکر شد: گفتند که محمود باقری با روز رشت مخالف است. آیا من با روز رشت مخالف هستم یا با سیصد میلیون تومان هزینه کردن برای روز رشت؟ منی که می‌گویم رفتگر شهرداری دو ماه حقوق نگرفته است. منی که می‌گویم بازرس خط ۶ ماه حقوق نگرفته است. منی که می‌گویم اتوبوس‌رانی این کار را کرده است و ۹ ماه است که وضعیت قراردادشان مشخص نیست. منی که دارم می‌گویم آقای ثابت‌قدم دولت مصوب کرده، در بودجه ۹۵ آمده شما حق جذب نیرو ندارید؛ شما کجای کار شورای شهر را به حساب می‌آورید؟ این لیست آقای ثابت‌قدم است که ۱۰۶ نفر هستند که من نام ۸۴ نفر از آنها را دارم. ایشان برای بستن قرارداد با این افراد نامه زده‌اند. بروید ببینید چه کسانی در این لیست هستند. بر اساس ارزش‌ها آوردند؟ بر اساس توانایی آوردند؟ یا پسر فلان آقا، پسر فلان نماینده، پسر فلان شخصیت، پسر فلان مسئول، پسر فلان فرماندار و …هستند. این‌ها را می‌خواهند از ما مجوز بگیرند؟ نه! این‌ها را یک سال است آورده‌اند و امسال پنجمین سال است که مشاور آقای ثابت‌قدم در اداره کار همین‌جا گزارش داد و گفت: ما دیگر نمی‌توانیم این‌ها را بیرون کنیم. من از همین‌جا از آقای استاندار سوال می‌کنم از آقای پناهی سوال می‌کنم که آیا این‌ها در شهرداری نماینده دارند؟ حراست هست، بازرسی هست، نظارت هست. ۱۰۶ کارمند می‌گیرند، می‌روند پشت میز اداری می‌نشینند، بدون اینکه هیچگونه تعهد خدمتی داشته باشند. فردا که سرشان درد به یاد، آتش‌سوزی شود، بمیرند چه کسی می‌خواهد جواب آنها را بدهد؟ نه، آقای ثابت‌قدم کارش را دارد درست انجام می‌دهد.

رسانه‌ای که من را هر روز می‌زند ۲.۵ میلیون پول می‌گیرد
عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه خدا شاهد است تاکنون پولی نداشتم تا به رسانه‌ها بدهم، گفت: آن‌هایی که از من انتقاد کردند، گفتم که حتماً حق من است، دارند مرا راهنمایی می‌کنند. اما با پول چه کسانی؟ با پول شهرداری. پست سازمانی منی که اینجا هستم مسئول حراست استانداری گیلان است. رسانه‌ای که دارد هر روز من را و مخالفین شهردار را می‌زند دارد نزدیک به ۲ تا ۲.۵ میلیون حقوق می‌گیرد. اگر این رسانه مرا نزد، پس کی مرا بزند؟ یعنی جرم من خطیبانی این است که می‌گویم انحراف بودجه پیاده‌راه فرهنگی ۳۰۰ درصد نیست بلکه ۷۰۰ درصد است.

پس من خیار سر دلارم؟
او در خصوص شرکت پلشیر که یک شرکت برند است و سطح بالایی دارد، گفت: این شرکت یک آب‌نما درست کردند اما نمی‌توانند آب بگیرند. معاون استاندار آقای شعبانپور می‌گوید ۴۰ درصد از کارها انجام نشده است؛ من می‌گویم ۳۰۰ درصد نه، ۷۰۰ درصد انحراف داشته است. یعنی حق من نیست بگویم این طرحی که دادید چرا انجام نشده است؟

خطیبانی در ادامه متذکر شد: وقتی پول نداریم که حقوق کارمند را بدهیم پس چرا در مورد ساختمان دانا آقای ثابت قدم اصرار دارد تخلف نکرده و من هنوز می‌گویم تخلف است و با بدهی ۴ میلیاردی را به دادگاه شکایت کرد و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان محکوم شد. شهردار چه کاره است که بیاید دسته‌بندی کند و چک بگیرد؟ تو چه‌کاره‌ای که رفتی ساختمان را گرفتی؟ پس من اینجا چه کاره‌ام؟ خیارِ سر دلارم؟ پس تو کارت را بکن، من ملا بنویست بشوم و فقط برایت امضا کنم.

برای کفن‌ودفن پدرم از شورا قرض گرفتم
عضو هیئت رئیسه شورا خطاب به شهردار گفت: آقای ثابت‌قدم تو سکه‌ها را کجا می‌آوری؟ کارت‌های هدیه را از کجا می‌دهی؟ مال پدرت است یا از پدر من ارث گرفتی؟ من که می‌دانم برای کفن‌ودفن پدرم از شورا قرض گرفتم؛ همکاران شورا هم شاهدند که قرض گرفتم و بردم. اما خدایی می‌دانم که تو هم نداری.

شهرداری دارد چابک‌سازی نمی‌کند، چابک‌سواری می‌کند
این عضو خطاب به عضو دیگر شورا، رضا رسولی، گفت: شما هفته گذشته در مصاحبه خود گفتید که شهرداری را دارند چابک‌سازی می‌کنند. برادر من چابک‌سازی نیست بلکه چابک سواری است. آقا رضا پسرخاله بازیه؟ آقا رضا دارند از حق مردم، آنها که در خانه هیچ‌کس را ندارند، بچه‌هایشان لیسانس و فوق‌لیسانس گرفتند، می‌گیریم و به خواهرخانم‌ها می‌دهیم. گفتند خطیبانی چرا فیش آن خانم را در آورد؟ اگر چنین کاری نمی‌کرد چنان نمی‌شد. اگر آمریکا فلان کار را نمی‌کرد آمریکا نمی‌شد. ببینید شماره ۹ این لیست چه کسی است؟ ببینید شماره ۳ این لیست همان دوست عزیز از سایتی است که هر روز دارد بر علیه خطیبانی می‌نویسد و همین‌جا می‌گویم که حق دارد. اما فقط این سایت نیست، خیلی از سایت‌هایی که دارند می‌گیرند لیستش را دارم.

پلشیر به رشت نیامده، شیت هم با او آمده
او با اشاره به موضوع بومی‌سازی گفت: تنها شرکت پلشیر به رشت نیامده است بلکه شیت هم با او آمده است. چندتا پلشیر آمده است؟ پلشیر بیاید برای ما کار تحقیق و پژوهش بکند، آخرین صورت‌وضعیتش ۹۷۰ میلیون تومان باشد، ما به آنها پول بدهیم، بعد ۳۳ تا کارمند هم برایش بگیریم و بگوییم پول این کارمندها را هم ما به شما پرداخت می‌کنیم. آنقدر هم این شرکت در کشور خوب و قوی است، خواهرخانم شهردار را بر اساس ارزش و لیاقت‌هایش جذب می‌کند، اما خطیبانی برادر بیکار و فوتبالیستش را می‌برد شرکت امینان شب که شش ماه است حقوق نگرفته است.

تو از در بفرستی خاله پسر را، عمه‌جان پسر را از پنجره می‌آوری
خطیبانی با اشاره به بحث دانشگاه شریف، اضافه کرد: ما یک سال است که موضوع دانشگاه شریف رامطرح کردیم؛ گفتند با دانشگاه شریف قطع همکاری کردند و دیگر با ما همکاری ندارد. دانشگاه شریف قطع شد حالا یک چیز دیگر آمد به اسم داریک نوین. آقای ثابت‌قدم! تو از در بفرستی خاله پسر را، عمه‌جان پسر را از پنجره می‌آوری. کار و تخصص شما همین است. ما پول نداریم، چرا برای ما تعهد ایجاد می‌کند؟ برای آسفالت مناقصه می‌گذارند و تنها یک پاکت بازمی شود.

بروید قبر پدرتان را یکسان‌سازی کنید
او ادامه داد: ما می‌گوییم به کوچه‌ها برسید. کار کوچه‌های دخانیات باقی است، صف‌سر مانده است، آج‌بیشه مانده است پس تو آمدی قبر مردگان ما را یکسان‌سازی کنی؟ نمی‌خواهیم! بروید قبر پدرتان را یکسان‌سازی کنید، کافی است.

محمود خطیبانی در پایان گفت: آقای استاندار، آقای پناهی رئیس بازرسی استانداری، آقای ثابت قدم حرف ما اعضای شورا را نمی‌خواند، ما را تحویل نمی‌گیرد. هیچ‌کدام از پروژه‌های این شهر بر اساس نظر اعضای شورا نبوده و برای خودش انجام داده است.

در این هنگام صحبت‌های خطیبانی با اعتراض کارگرنیا و نیکومنش مواجه شد. آن‌ها گفتند که سخنان او نظر شخصی ایشان است و نباید از جانب بقیه اعضا حرف بزنند. همچنین مهندس حاجی پور توهین به پدر شهردار را خلاف اخلاق دانستند و رفیعی نوده نیز اعتراض‌ها را وارد دانست.

باقری خطیبانی با اشاره به عدم تمایل امضای نفر پنجم جهت استیضاح شهردار گفت: نفر پنجم حاضر به امضا نشده است چون معتقد بوده نیروهای ما را می‌زنند، امضا نکرده است و از این بابت من به شما حق می‌دهم امضا نکنید.

محدودیت برای خبرنگاران از هفته آینده
[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - فرهاد شوقی[/su_frame]
در ادامه فرهاد شوقی، منشی دوم شورا با اشاره به محدودیتی که در صحن شورا جهت حضور اصحاب رسانه وجود دارد گفت: حضور افراد از مدعو و خبرنگار با اجازه رییس شورا پذیرفته است و قرار شد از تعدادی از رسانه‌ها با مجوز رسمی دارند دعوت به عمل آید و عزیزانی که از ابتدای سال تشکیل شورا با این نهاد همکاری داشتند به صورت رندومی دعوت به عمل می‌آید.

او همچنین گفت: از هفته آینده محدودیت‌هایی برای خبرنگاران ایجاد خواهد شد که البته قصد داشتیم که از این هفته این مساله شکل بگیرد که عده‌ای آمدند و به هفته بعد موکول می‌کنیم.

شوقی همچنین با اشاره به این که چندین بار انتقاد شخصی خود را به صورت شفاهی تقدیم ریاست شورا کرده‌ام اما فایده نداشت امروز در صحن اعلام می‌کنم، گفت: آقای رفیعی به عنوان رییس شورا به اندازه کافی در ساختمان شورا حضور ندارند و اینکه فقط به عنوان هیئت رییسه در صحن شورا تشریف بیاورند باعث می‌شود خیلی از مباحثی که توسط شورا پیگیری می‌شود ابطر بماند.

او همچنین با تأیید انتقاد باقری خطیبانی در خصوص پروژه‌های اجرایی در سال ۹۵ گفت: ما درآمدهای محدودی را در شهرداری رشت داریم و با توجه به این که پروژه‌های متعددی در شهرداری رشت دیده شده، ولی صد در صد پروژه‌ها عملی نخواهد شد و تعدادی از آنها انجام خواهد شد.

منشی دوم شورا با اشاره به اینکه همسان‌سازی تازه‌آباد و آرامستان‌ها با توجه به وجود خیابان‌هایی که باید بازگشایی شوند تا مشکل ترافیک حل شود، گفت: امیدواریم شهردار در الویت اجرای پروژه‌ها با شورای شهر هماهنگی بیشتر داشته باشند.

شوقی با تسلیت شهادت علی قانع آتش نشان تهرانی گفت: یکی دغدغه من در این مدت در شورا وضعیت آتش‌نشانان بوده است که وقتی صدمه جسمی یا جانی می‌بینند حمایت لازم به عمل نمی‌آید و درخواست من از کمیسیون بهداشت این است که در قالب طرحی این عزیزان از امکانات خانواده شهیدان و جانبازان در پرسنل شهرداری برخوردار رشوند.

او همچنین به برداشته شدن سریع فیلم «ایستاده در غبار» اعتراض کرد و گفت: باور ندارم به خاطر عدم جذب مخاطب این کار صورت گرفته و باید این بررسی شود و امیدوارم شاهد چنین اتفاقاتی در شهر نباشیم.

مجید رجبی: باید به سکونت‌گاه‌های غیررسمی پروانه بدهیم
[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - مجید رجبی ویسرودی[/su_frame]
رجبی با ارائه شیوه‌نامه در خصوص حل مشکلاتی که در خصوص زمین‌های نسقی و عدم صدور پروانه توسط شهرداری به این زمین‌ها گفت: در گذشته پرونده‌هایی که برای بررسی به کمیسیون ماده ۱۰۰ در سکونت‌گاه‌های غیررسمی موارد فنی بهداشتی و شهرسازی رعایت نمی‌شود و ۹۵ درصد آنها منجر به تخریب مکان می‌شود و در این شیوه‌نامه تصمیم گرفته می‌شود که به آنها طبق شرایط در نظر گرفته شده می‌توان به مالکین قبل از رفتن به کمیسیون ماده ۱۰۰ پروانه داده شود.

او گفت: درخواست من از ریاست شورا ابلاغ این شیوه‌نامه به شهرداری است تا شهرداری براساس شرایط آن به مردم پروانه بدهد.

او با اشاره به اینکه زمین در هرنقطه از جهان دارای مالکیت است گفت: درخواست من از شما و شهرداری، دادگاه، نظام مهندسی، فرمانداری و کسانی که اهل فن هستند این است که شعبه‌ای را مشخص کنند که در دادگاه کارشناسان رسمی دادگستری بتوانند احراز مالکیت کنند.

رجبی گفت: مشکل سکونت‌گاه‌های رسمی هیچ موقع حل نمی‌شود، مگر این‌که به آنها پروانه بدهیم. شهرداری یک نهاد خدمت‌رسان است و اگر هیچ سودی از دادن پروانه به زمین‌های نسقی نبرد، لااقل با این کار معماری و شهرسازی شهر را رعایت کرده است و در حوادث غیرمترقبه می‌توانیم به مردم بهترین خدمات را ارائه دهیم.

رجبی در پایان گفت: مردم حاشیه شهر در زمینه انتخابات مشارکت جامع دارند و مردم بسیار فقیری هستند و از شورای چهارم می‌خواهم حداقل اگر هیچ کاری برای این قشر انجام نداده‌ایم لااقل بتوانیم بابت زمینه‌های نسقی به آنها پروانه کسب بدهیم.

در ادامه محمدعلی رفیعی نوده در نظر داشت در جواب سخنان فرهاد شوقی موضوعی را بگوید که چند عضو شورا با تکرار «نگو نگو» از او خواستند حرفش را ادامه ندهد. اما او گفت: در بدو ورود دیدم که به یک خانمی که خبرنگار سایتی است که از مخالفان من است و هر شب من را نقد می‌کند اجازه نداده‌اند در صحن شورا حاضر شود و من به دلیل اینکه فردا نگویند چون مخالف من است او را راه نداده‌ام، به ایشان اجازه ورود داده‌ام. هیچ‌کس که از ما دفاع نمی‌کند!

پس از آن دستور جلسه قرائت شد و بودجه‌های پیشنهادی شهرداری برای ۸‌ سازمان مورد بررسی قرار گرفت.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تأخیر در ارائه لایحه بودجه سازمان به صحن شورا گفت: این تأخیر توامان با برنامه‌ریزی‌های جدیدی که شهردار در ادغام و انحلال سازمان‌ها انجام داده، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - امیرحسسین علوی[/su_frame]

علوی همچنین گفت: در جلسه مشترک کمیسیون‌های برنامه و بودجه و حمل و نقل ترافیک، اشاره شد که چون وضعیت سازمان‌ها مشخص نیست و بودجه مشخص ندارند و تعیین تکلیف نشده‌اند، هرگونه عملیات مالی در این سازمان‌ها بدون تصویب در شورا عملاً خلاف قانون است.

در پاسخ شوقی در خصوص سازمان آرامستان گفت: بسیاری از مناقصه‌ها امروزه برگزار می‌شود برخی خارج از عدد تصویبی بودجه است و این خطری است که شورا باید آن را بررسی کند.

علوی گفت: بودجه بهسازی آرامستان در ردیف بودجه‌های آرامستان نیست و ردیف بودجه‌های عمرانی شهرداری مرکز است که مصوبه دارد که در سال ۹۵ جاری ۷ میلیارد تومان است و تتمه آن در سال ۹۶ به مبلغ ۱۶ میلیارد تومان دیده شده است، اما با چه مجوزی مناقصه به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان برگزار شده است؟

علوی همچنین گفت: سازمان آرامستان واحد تقاضاکننده است و حوزه حقوقی و برنامه و بودجه مناقصه خارج از عدد مصوبه شورا آلارم می‌داده است و این اتفاق نیفتاده که در خصوص اصلاح آن تذکر داده شده و بدون مجوز شورای اسلامی برگزاری مناقصه و اخذ قرار داد قطعاً تخلف است.

بودجه پیشنهادی سازمان عمران ۳۷ میلیارد تومان که ۲۷ میلیارد تومان آن یارانه شهرداری برای کارهای عمرانی است مورد تصویب قرار گرفت.

بودجه سازمان پسماند و بودجه ۷٫۵ میلیارد تومان سازمان زیباسازی، سازمان پارک‌ها و فضای سبز ۳ میلیارد تومان نیز مورد تصویب قرار گرفت.

بودجه پارک‌ها و فضای سبز ۳۰ میلیارد تومان است که قرار است طراحی باغ گل را در رشت انجام دهند.

رفیعی نوده با اشاره به بودجه روابط عمومی شهرداری رشت گفت: با توجه به این که در آن زمان این بخش آیتم‌های زیادی را برای اجرا عنوان کردند از جمله زندگی‌نامه شعرا، نشر کتاب و غیره، بودجه ۴ میلیاردی به آن اختصاص داده شد حال ایشان به سایت‌ها و رسانه خبری بایت نشر مطلب مبالغ میلیونی پرداخت می‌کند می‌خواهم بپرسم که آیا در بودجه اعلام شده است که ایشان به فلان سایت موافق شهردار بدهند و به سایت مخالف شهردار ندهند؟ در حالی که قرار بود کتاب نشر کنند و کارهای دیگر انجام بدهند. ما باید نامه‌ای به روابط عمومی بزنیم که لیست پرداختی‌های خود به رسانه‌ها را ارائه دهند تا ببینیم ایشان به سایت‌هایی که هرروز شورا را می‌زنند چه مبالغی پرداخت می‌کند؟

او ادعا کرد که روابط عمومی بابت هرمقاله‌ای که این سایت‌ها علیه شورا می‌زنند یک میلیون تومان می‌دهد و چنین فردی در ماه ده‌ها میلیون تومان دریافت می‌کند.

رفیعی نوده: شهردار سپیدرود را بخرد، اعضا شورا می‌توانند عضو هیات مدیره شوند
۱[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - محمدعلی رفیعی نوده[/su_frame]
بودجه سازمان فرهنگی ورزشی ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و تصویب خرید درصدی از سهام باشگاه سپیدرود توسط شورای شهر با بودجه مشخص دیگر موضوعی بود که در شورا مطرح شد.

علوی در توضیح این بودجه گفت: ما برای این بودجه اعتباری برای خرید تیمی را در نظر گرفته بودیم و قرار بود سهام بخشی از تیم سپیدرود نیز در آن گنجانده شود و پیشنهاد تصویب آن را داریم.

رفیعی نوده خطاب به اعضای شورا گفت: در صورتی که این سهام خریداری شود اعضای شورا می‌توانند عضو هیات مدیره سپیدرود شوند.

پیشگر گفت: مهم نیست که اعضای شورا حتماً عضو هیات مدیره شوند یا نه، فقط باید از لحاظ قانونی این بررسی شود که آیا این از نظر قانونی امکان‌پذیر است یا نه؟

رفیعی نوده در جواب گفت: از لحاظ قانونی اعضای شورا در تیم خودی نمی‌توانند هیئت مدیره باشند، ولی اگر شهرداری سهام را بخرد می‌تواند هیئت مدیره انتخاب کند.

علوی با اشاره به اینکه سپیدرود برند شهر رشت و متعلق به مردم این شهر است گفت: پیشنهاد اعضای شورا و اعضای هیات مدیره سپیدرود ۳۰ درصد بوده است.

نیکومنش با تاکید براینکه باید اکثریت سهم از آن شهرداری باشد، گفت: اگر قرار باشد سهام خریده شود باید بیش از ۵۰ درصد باشد.

او با ابراز خوشحالی از اینکه کسانی که قبلاً با خرید تیم مخالف بودند، حالا موافق هستند، ادامه داد: البته مجوز وزارت کشور هم گرفته شد و بحث زیر ۵۰ درصد غلط است.

خطیبانی مخالفت خود را با خرید سپیدرود اعلام کرد.

کارگرنیا با رد غیرقانونی بودن عضویت شورا در هیئت مدیره باشگاه سپیدرود گفت: چون اعضای شورا در هیات مدیره ذینفع نیستند، حضور اعضای شورا در هیات مدیره غیرقانونی نیست، اما بحث دوم یعنی خرید سهم زیر ۵۰ درصد موجب می‌شود که دستورالعمل وزارت کشور را هم رعایت کنیم. از طرفی خرید درصد بالاتر به معنای تیم‌داری است و یعنی ما تیم را خریده‌ایم.

نیکومنش گفت: ۱۸ درصد شهرداری‌های کشور اکنون تیم دارند و وزارت کشور هم نگفته است که تیمداری نکنید، بلکه جوانب احتیاط را رعایت کنید.

رسولی: رشت دو تیم دارد
دکتر رسولی گفت: برای داماش نیز باید مکانیزمی در نظر گرفته شود.

رضا رسولی همچنین گفت: ما در بودجه باید رقمی بگوییم و اکنون نمی‌دانیم ارزش‌گذاری تیم چقدر است و نمی‌توانیم روی درصد بحث کنیم. بحث دیگر که وجود دارد این است که من همیشه در خدمت سپیدرود بوده‌ام و اکنون اگر انتقال سهام سپیدرود اتفاق بیفتد، من از هیات مدیره سپیدرود استعفاء خواهم داد. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که رشت دو تیم فوتبال دارد و ما باید مسئولانه به هر دو تیم ریشه‌دار و مردمی نگاه کنیم. من با خرید بخشی از سهام سپیدرود موافقم، ولی باید مکانیزمی برای داماش نیز در نظر گرفته شود.

علوی در پایان گفت: ما یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان برای خرید سهام تیم گذاشته‌ایم که همین را باید مصوبه کنیم که با اختیار به کمیسیون فرهنگی اجازه داده شود شهرداری برود مذاکره کند. پیشنهاد وی مورد موافقت شورا قرار گرفت.

فرانک پیشگر نیز خواستار آن شد که به تیم بانوان احرار رشت نیز بودجه‌ای اختصاص داده شود که به این تیم نیز مانند بانوان شهرداری کمک مالی شود.

گزارش تصویری یکصد و پنجاهمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت