رشت رویایی- مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به وجود ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهرهای این استان اشاره کرد و گفت: مطالعه بازآفرینی ۱۰ شهر گیلان به اتمام رسیده است.

[su_frame align=”left”]765[/su_frame]

شعبان‌علی خاوری دیشب در جلسه راه و شهرسازی گیلان با اشاره به مفهوم بافت فرسوده در چهار سال گذشته اظهار کرد: سال‌های گذشته تنها به بافت فرسوده توجه می‌شد اما در مدت دو سال گذشته در سیاست‌های جدید به عنوان بازآفرینی مطرح است.

وی یکی از موضوع‌های بازآفرینی را بافت فرسوده عنوان کرد و افزود: در موضوع بازآفرینی به وضعیت کمی و کیفی زندگی توجه شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از اتمام مطالعه بازآفرینی ۱۰ شهر استان خبر داد و بیان کرد: ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهرهای استان داریم.

خاوری با بیان اینکه بازآفرینی به بافت‌های تاریخی در شهرها توجه دارد، تصریح کرد: در بازآفرینی شهری به سکونتگاه‌های غیر رسمی توجه شده است.

وی، سکونتگاه‌های غیر رسمی در شهر رشت را بسیار جدی خواند و گفت: آسیب‌های اجتماعی و کیفیت زندگی در سکونتگاه‌های غیر رسمی بسیار جدی است و بازآفرینی می‌خواهد به تمام موضوع‌ها توجه کند.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به ارائه تسهیلات برای اجرای بازآفرینی شهری توسط وزارت راه و شهرسازی، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها در تخفیف عوارض کمک می‌کنند و این امر از سال‌های گذشته آغاز شده و امسال نیز ادامه دارد.

خاوری از پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با تأمین منابع مالی به سازندگان بافت‌های فرسوده خبر داد و یادآور شد: سال گذشته یک‌هزار و ۵۰۰ واحد فرسوده سهمیه گیلان بود و اعتبارات را در تمام نقاط استان توزیع کردیم.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه در توزیع اعتبارات احیای بافت فرسوده نخستین استان کشور در سال گذشته بودیم، اظهار کرد: سال گذشته توانستیم سه هزار سهمیه جدید بگیریم.

وی ارائه تسهیلات برای احیای بافت فرسوده را از طریق بانک مسکن عنوان کرد و افزود: سود تسهیلات مذکور ۱۳ درصد و بدون سپرده‌گذاری است و فرصت خوبی برای اصلاح کیفی و کمی زندگی محسوب می‌شود.

خاوری با اشاره به ایجاد معابر جدید در بافت‌های فرسوده شهری، بیان کرد: آمادگی واگذاری تسهیلات مذکور از طریق مکانیسم‌های تعریف شده، را داریم.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان توجه به مکان‌های مذهبی و تاریخی را از موضوع‌های بافت فرسوده دانست و تصریح کرد: توسعه حرم آقا سید جلال‌الدین اشرف در آستانه‌اشرفیه به طور مشارکتی انجام می‌شود ضمن اینکه بازآفرینی شهری در مرقد خواهر امام رضا (ع) شهر رشت از دیگر برنامه‌ها است.