رشت رویایی- شهردار رشت با بیان اینکه اتاق شکوفایی شهر رشت با تکیه بر توان نخبگان و فعالین اجتماعی این شهر راه اندازی خواهد شد گفت: کارگروه های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است.

عضو شورای بین المللی شاخص شکوفایی شهری اضافه کرد: اتاق شکوفایی شهر رشت متشکل از کارگروه هایی خواهد بود که حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، محیط زیست، مهندسی، پزشکی، فرهنگی، ورزشی و … را پوشش دهد و به تخصص، تجربه و علم، نگاه توسعه گرایانه، تاثیرگذاری در استان و دغدغه مدار بودن برای پیشرفت شهر در انتخاب اعضای کارگروه پرداخته خواهد شد.

مسعود نصرتی با تاکید بر اینکه شهر باید در همه حوزه ها به شکوفایی و بالندگی دست یابد گفت: برنامه های شکوفایی شهری به منظور تحقق اهداف توسعه پایدار پیگیری می شود و از جمله عوامل موثر می توان به توسعه زیرساخت ‌ها، پایداری محیط زیست، ارتقای کیفیت زندگی، انسجام و عدالت اجتماعی و برابری، حکمروایی شهری و قانونگذاری و بهره‌وری برای شکوفایی شهرها اشاره کرد.

شهردار رشت در ادامه گفت: از روز انتخاب به عنوان شهردار رشت و حتی پیش از صدور رسمی حکم به دنبال شکوفایی و بالندگی هرچه بیشتر این شهر بودم و طی این مدت به رصد کردن و تحلیل شرایط و منابع طبیعی و انسانی و فرصت های موجود پرداختم.

او گفت: با توجه به افزایش مهاجرت به شهرها و رشد جمعیت باید تدابیر جدیدی در راستای مدیریت شهری اندیشیده شود تا ضمن توسعه زیرساخت های عمرانی، فضایی پرنشاط و توام با آرامش و رفاه برای شهروندان فراهم شود.

مسعود نصرتی در پایان گفت: مدیریت شهری رشت به دنبال ساختن شهری شکوفا در همه حوزه ها برای نسل امروز و فردا است و قصد دارد با راه اندازی اتاق شکوفایی شهری از ظرفیت های موجود برای تحقق این اهداف بهره مند شود.
اتاق شکوفایی شهر رشت آذر ماه افتتاح خواهد شد.

مسعود نصرتی: باید برای ارتقای زیرساخت ها وقت بگذاریم

همچنین مسعود نصرتی شهردار رشت، اسماعیل حاجی پور رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت، سرهنگ محمدرضا محمدی رئیس پلیس راهور  گیلان و سرهنگ رمضانی رییس پلیس راهور شهر رشت به همراه جمعی از مدیران شهرداری از روند اجرایی مرکز کنترل ترافیک شهر رشت بازدید کردند.

مسعود نصرتی شهردار رشت با بیان اینکه باید برای ارتقای زیرساخت ها وقت بگذاریم گفت: باید برای اتفاقات آینده نیز فکر کنیم.

شهردار رشت از آمادگی چند شرکت برای اجرای قیبر نوری خبر داد و گفت: پس از جمع بندی موارد، با یک شرکت برای ایجاد فیبر نوری تعامل خواهیم کرد.

دکتر نصرتی با تاکید بر تکمیل سریع مرکز کنترل ترافیک رشت گفت: کارهای مورد نیاز مرکز را در دستور کار قرار می دهیم.

او از آغاز اعمال قانون دوربین ها پس از نصب تابلو ها و پلاکاردها در تقاطع ها و راه اندازی سرور خبر داد و گفت: با راه اندازی این مرکز اگر حقی تضییع شود قابل برگشت است و از سوی دیگر اگر تخلفی صورت بگیرد اعمال قانون خواهد شد و منابع پایدار درآمدی به شمار می رود.

اسماعیل حاجی‌پور: سرلشکر اجرایی شهر شهردار است

اسماعیل حاجی پور رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت نیز ضمن تقدیر از فعالیت های عوامل مرکز کنترل ترافیک شهر رشت گفت: بیش از ۵ میلیارد تومان ثروت ما در اینجا خاک می خورد اما امروز همه مصمم هستند که این اتفاق رخ دهد و هیچ کس مخالف نیست.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت خطاب به شهردار رشت گفت: خوشبختانه من با کسی صحبت می کنم که بزرگترین مرکز کنترل ترافیک کشور را راه اندازی کرده است.

حاجی پور با بیان اینکه ما درشورا خط مشی تعیین می‌کنیم و سرلشکر اجرایی شهر شهردار است گفت: این شهر فرهنگی که در موارد فراوانی شهر اولین ها بود باید در راه اندازی مرکز کنترل ترافیک نیز اول می شد.مرکز کنترل ترافیک ضرورت و نیاز است و ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکل ترافیکی داخلی شهر با راه اندازی مرکز کنترل حل می شود.   

رئیس پلیس راهور گیلان : تجهیزات آماده و دپو شده در راهور گیلان آماده نصب است

سرهنگ محمدرضا محمدی رئیس پلیس راهور گیلان با اشاره به مخالفت فابای نیروی انتظامی استان مبنی بر اینکه مرکز کنترل داخل راهور استان تست می شود گفت: هرچه زمان را از دست بدهیم کیفیت منابع موجود هرز می رود و نیاز به تعویض پیدا می کند.

سرهنگ محمدی با تاکید بر اقدام جهادی، گفت: دستورالعمل از وزارت کشور ابلاغ و کارها انجام شده است و هزینه زیادی نداریم.

او اضافه کرد: مرکز کنترل ترافیک و سرور آن در راهور استان با انتقال داده ها به بستر اینترانت وانتقال تخلفات ثبت شده به راهور ناجا تایید الزام به اعمال قانون می نماید؛ ضمن اینکه دوربینهای نظارتی به صورت دستی اعمال قانون می شود و تخلفات ساده با گرفتن عکس در سرور ذخیره می شود.

رئیس پلیس راهورگیلان گفت: تجهیزات آماده و دپو شده در راهور گیلان آماده نصب است. 

ارائه گزارش عملکرد از سوی مدیرمرکز کنترل ترافیک پیمان پارسا

مدیرمرکز کنترل ترافیک ضمن ارائه گزارش عملکرد از ایجاد ۱۲ کیلومتر زیرساخت خبرداد و گفت: در فاز اول ۴ و در فاز دوم ۸ کیلومتر زیرساخت ایجاد شده است.وی با بیان اینکه ۷ دوربین در سطح شهر راه اندازی و اطلاعات در سرور ذخیره می شود، گفت:: زیرساخت های ایجاد شده شهرداری را به استانداری، مناطق ۱ و ۲ و ۵، و راهور استان، فابای استان و درنهایت به مدیریت بحران استان متصل کرده است.

پارسا با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با راهنمایی و رانندگی گفت: با راه اندازی زیرساخت ها و نصب نرم افزارها و دوربین ها، تنها موضوع اعمال قانون و جرائم از سوی راهنمایی و رانندگی و اخذ گذر واژه از راهور استان باقی می ماند که پس از جلسات متعدد با حضور رئیس کمیسیون حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت تفاهم نامه ای به امضا رسید. 

او گفت: براین اساس پس از اقدام شهرداری در بحث خرید، تجهیز، نصب و راه اندازی مرکز کنترل ترافیک راهور استان و اتصال ویژه براساس زیرساخت فیبرنوری، در مدت ۱۵ روز پلیس راهور گذرواژه را به شهرداری تحویل خواهد داد.

مدیرمرکز کنترل ترافیک با اشاره به قرارداد منعقدشده با اداره پست و شرکت مربوطه و پشتیبان ادامه داد: اعمال قانون از این طریق صورت خواهد گرفت.

پیمان پارسا در ادامه گفت: در بحث توسعه و نگهداشت زیرساخت مرکز کنترل ترافیک با محدودیت منابع مالی مواجهیم.مدیر مرکز کنترل ترافیک به استناد تبصره یک ماده ۲۴ اضافه کرد: با توجه به زیرساخت بسته آماده ۶۰کیلومتر و ثبت نظارت بر تخلف ۱۶۵دوربین آماده براساس بی او تی و فیبرنوری ۱۲کیلومتر بسته آماده با الزامات زیرساخت حداقل ۶۰کیلومتر شهرداری کف تراکنش را تضمین خواهد کرد، سرمایه گذار ذی‌نفع خواهد شد؛ راهور بهره برداری می کند و شهرداری زیرساخت خود را توسعه می دهد. 

پیمان پارسا تاکید کرد: شرکتها در بحث زیرساخت استقبال کردند که این موضوع از لحاظ مالی به نفع شهرداری است بویژه آنکه در سرمایه گذاری cpmزمانی بالا در نظر گرفته شده و سرمایه گذاری بی او تی لحاظ شده است.