پروژه زیرگذر شهید رجایی، معطل ساماندهی تاسیسات
آیا همت عالی معترضان همیشگی شورا نصیب شهروندان می‌شود؟

زیرگذر شهید رجایی

رشت رویایی- ره‌توشه دوست عزیزی که یک ماه و اندی پیش تسلیم وسوسه اردیبهشت شیراز شد و به این شهر سفر کرد، روایت جالبی از آن‌چه بود که در شیراز اتفاق افتاده. می‌گفت در شیراز آن‌قدر کار شده و آن‌قدر شهر پیشرفت کرده که حتا یک دشمن قسم‌خورده انقلاب هم که همه چیز را احتمالاً سیاه می‌بیند نمی‌تواند منکر کارهای سترگی شود که در شیراز انجام شده است.

دوست عزیز ما که از حاصل کار حیرت کرده بود، آن‌جا از رابطه شهردار و اعضای شورای شهر پرسید، این‌که آیا در آن‌جا هم اختلاف نظرات بین شورای شهر و مدیریت شهری به شهر خسارت وارد کرده یا نه. شنیده بود که اعضای شورای شهر شیراز از افراد با نفوذ جامعه هستند و از اعتبار خود برای شهر و کمک به شهردار خرج می‌کنند. مثلاً می‌روند و از باغداران بزرگ شیراز می‌خواهند به شهرداری باغ و زمین بدهند.

دوست عزیز ما به رشت که برگشته بود افسوس می‌خورد که چرا در رشت چنین فضایی حاکم نیست. چرا همه به جای کمک به همدیگر به دنبال مچ‌گیری هستند. مشخصاً چرا بعضی از اعضای شورای شهر که یاد گرفته‌اند در نطق هفتگی‌شان نام چند محله و چند پروژه را ببرند، خودشان یک گام در جهت توسعه شهر برنمی‌دارند.

روزهاست که شرکت گاز گیلان در ساماندهی تاسیسات خود در محدوده زیرگذر تأخیر دارد و این تأخیر، روند کُند ساخت زیرگذر را تشدید کرده است. آیا هیچ‌کدام از چند عضو شورا که هر هفته در دادگاهی کاملاً عادلانه (!) به شهردار اتهام وارد می‌کنند و برایش حکم صادر می‌کنند این احساس مسوولیت را نه در قبال شهردار، بلکه در برابر شهر و شهروندان احساس نمی‌کنند که با شرکت گاز یا هر ارگان دیگری رایزنی کنند و گرهی از گره شهرداری باز کنند؟ گیریم که با شهردار مخالفند، مردم که نباید تاوان رفتار ضدتوسعه آن‌ها را بپردازند.

فرضاً بعضی از اعضای شورای شهر یکی از وظایف خود را جستجو در اسناد مالی شهرداری به قصد پیدا کردن یکی دو میلیون تومان اختلاف حساب بدانند، اما قطعاً یکی از مهم‌ترین وظایف دیگرشان کمک به شهرداری در مسیر توسعه است. آیا هیچ‌کدام از این چند عضو شورا اصلاً خبر دارند که چنین مشکلاتی وجود دارد؟

ظریفی می‌گفت از آن‌ها چه انتظاری داری؟ اگر خبر داشته باشند، می‌گویند قربون دستت بیشتر کشش بده!

اما نه، گمان نمی‌کنم هیچ‌یک از اعضای شورای شهر ما چنین تنگ‌نظر باشند که توی کار شهرداری بگذارند. سقف خیرنخواهی آن چند نفر همان است که خبر نداشته باشند و به فکر جور کردن چند ورق کاغذ برای نطق هفتگی‌شان باشند.

باز هم ظریفی می‌گفت فرض محال که این افراد فکر می‌کنند وظیفه اول یک عضو شورای شهر، کنکاش در اسناد مالی شهرداری باشد، خب باید از آن‌ها پرسید برای این کار که چند نهاد نظارتی پیش‌بینی شده، دیگر چه نیازی به این‌که ۱۵ نفر به خرج مردم بنشینند و چنین حرف‌هایی بزنند؟ نتوانستم جوابش را بدهم، حرف حساب می‌زد.

خُب این چند عضو محترم شورا اصولاً گوش شنیدن ندارند و فقط از هنر حرف زدن برخوردارند. اما احتمالاً به جایی برنمی‌خورد اگر یک روز از تلاش برای مچ‌گیری دست بردارند و بروند به خاطر شهر و شهروندان هم که شده به یکی از اصلی‌ترین وظایف‌شان برسند: تلاش برای کمک به شهر و شهروندان!

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz