آیا نزدن عینک آفتابی ناخنک چشمی می‌آورد؟

ناخنک چشمی

رشت رویایی- چشم‌پزشکان، استفاده از عینک آفتابی را تا حدود زیادی در پیشگیری از ایجاد ناخنک چشم مؤثر دانسته و می‌گویند: تابش آفتاب و گردوغبار از عوامل اصلی ایجاد ناخنک چشم به شمار می‌رود.

ناخنک به طور معمول به شکل ضایعه‌ای گوشتی در قسمت داخلی ملتحمه چشم ایجاد می‌شود. ناخنک چشم تا قبل از اینکه به بافت قرنیه ورود پیدا کند پنیکولا نامیده می‌شود که به صورت ضایعه پرخون و قرمز در قسمت داخلی چشم ظاهر می‌شود.

ممانعت از برخورد با عوامل به وجود آورنده ناخنک چشم یکی از عوامل توقف رشد آن است و تا زمانی که ضایعه ایجاد شده قرنیه چشم را درگیر نکرده مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی‌شود، اما از زمان درگیر شدن قرنیه ضایعه پنیکولا تبدیل به ناخنک می‌شود.

چنانچه ناخنک چشم بزرگ نباشد و پیشروی به سمت قرنیه نداشته باشد، می‌توان با استفاده از درمان‌های دارویی آن را کنترل کرد. عمل جراحی به منظوربرداشتن ناخنک تنها زمانی انجام می‌شود که پیش روی ناخنک بر روی قرنیه چشم مشکلاتی را برای بینایی فرد ایجاد کرده باشد. کشاورزان و دامداران به دلیل شرایط محیطی بیش از دیگران در معرض ابتلا به ناخنک هستند، استفاده از عینک آفتابی تا حد زیادی می‌تواند مانع از ایجاد ناخنک شود.

ایسنا

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz