[su_frame align=”left”]تیم فوتبال داماش[/su_frame]

رشت رویایی، سید احمد ساداتی ـ وضعیت تیم داماش گیلان در جدول رده‌بندی لیگ دسته اول فوتبال ایران به اندازه‌ای اسفناک است که باید اعتراف کرد تنها یک معجزه می‌تواند پسران آبی‌پوش شهر باران را از سقوط در لیگ یک امسال رهایی ببخشد. داماشی‌ها که هفته گذشته و در کمال ناباوری شکست تلخی را مقابل تیم آلومینیوم اراک متحمل شدند، در هفته سی و هفتم و ماقبل پایانی رقابت‌های لیگ یک امروز به مصاف تیم نفت آبادان خواهند رفت. این دیدار از ساعت ۱۷ امروز و به میزبانی آبی پوشان داماش برگزار می‌شود.

داماش در دیدار امروز، بازی سختی را پیش رو خواهد داشت. چرا که نفتی‌های آبادان در حال حاضر در جایگاه سوم جدول قرار دارند و با کسب ۳ امتیاز این بازی حداقل می‌توانند همین رتبه را حفظ کرده و با پیروزی در آخرین بازی‌شان، صعودی مستقیم به لیگ برتر داشته باشند. به این ترتیب، انگیزه نفتی‌ها در این بازی نسبت به تیم داماش بیشتر است و مسلماً این تیم از هیچ تلاشی برای رسیدن به هر سه امتیاز بازی دریغ نخواهد کرد.

اما حتی اگر قرار باشد همین فردا سقوط داماش به رقابت‌های لیگ دسته دو قطعی شود، مسلماً هواداران داماش از بازیکنان تیم خود انتظار دارند در بازی امروز که آخرین دیدار خانگی آن‌ها در این فصل محسوب می‌شود، بازی شرافتمندانه‌ای را از خود به نمایش بگذارند. اگر واقع بین باشیم باید احتمال بقای داماش در لیگ امسال را بسیار ناچیز بدانیم. چرا که اینک سرنوشت داماش به هیچ‌وجه در دستان خودش نیست و به قولی ابر و باد و مه و خورشید و فلک باید دست در دست هم بگذارند تا این تیم در لیگ یک ماندنی شود. تیمی که ۲ فصل پیش در ۱۴ بازی پایانی خود تنها به یک پیروزی برای بقا در لیگ برتر نیاز داشت و به آن دست پیدا نکرد تا سقوطی تلخ به لیگ یک داشته باشد و شاید امروز، روز سقوط داماش به لیگ دسته دوم لقب بگیرد.

در دیگر بازی‌های مهم تیم‌های قعر جدولی، تکلیف تیم از پیش سقوط کرده آلومینیوم هرمزگان معلوم است و این تیم سال آینده در رقابت‌های لیگ ۲ حضور خواهد داشت. اما از بین تیم‌های داماش گیلان، پاس، فولاد یزد، شهرداری اردبیل، گیتی پسند و پارسه تهران نیز ۴ تیم دیگر راهی رقابت‌های لیگ ۲ می‌شوند و شانس بقای داماش در بین این تیم‌ها از همه کمتر است. چرا که داماشی‌ها در حال حاضر با تنها ۳۵ امتیاز در رده نوزدهم جدول قرار دارند. در دیدارهای همزمان گیتی پسند رده پانزدهمی با پاس رده هجدهمی بازی خواهد کرد و تیم پارسه تهران نیز میزبان گل گهر سیرجان خواهد بود. در دیگر دیدارها نیز شهرداری اردبیل میزبان تیم خونه به خونه مازندران است و فولاد یزد باید در بوشهر به مصاف تیم ایرانجوان برود. هرچند توقف تیم‌های اردبیل و فولاد یزد، ۲ رقیب مستقیم داماش در انتهای جدول در بازی‌های فردا محتمل به نظر می‌رسد، اما تیم‌های گیتی پسند و پارسه تهران که اتفاقاً هر دو هم میزبان هستند، با پیروزی در بازی‌های فردا، سند سقوط تیم داماش را یک هفته مانده به پایان بازی‌ها امضا خواهند کرد. حتی اگر کار تیم داماش به هفته آخر بکشد و این تیم با تیم‌های قعر جدولی دیگر هم امتیاز شود، باز هم تفاضل گل بسیار اسفبار این تیم، داماش را به سمت لیگ ۲ هدایت خواهد کرد. اما چیزی که امروز هواداران داماش را به ورزشگاه عضدی خواهد کشاند، این آمار و ارقام و احتمالات نیست. آن‌ها می‌آیند چون تیم خود را دوست دارند؛ هرچند که امیدی در کار نباشد.

افشین ناظمی سرمربی تیم داماش گیلان درباره بازی امروز مقابل نفت آبادان به رشت رؤیایی گفت: تیم نفت آبادان تیمی منسجم و قابل احترام است که در حال حاضر با حضور در رتبه سوم جدول برای صعود به لیگ برتر می‌جنگد. اما ما هم داماش هستیم و در این بازی از حیثیت خودمان دفاع می‌کنیم و همه سعی‌مان را برای یک نمایش شرافتمندانه به کار خواهیم گرفت.

ناظمی اضافه کرد: در این بازی نیم نگاهی هم به ترمیم جایگاه خودمان در جدول بازی‌ها داریم و امیدواریم با شکست رقبای مستقیممان در قعر جدول، این فرصت را به دست بیاوریم. هدف ما در بازی امروز این است که هم بازی زیبایی را به نمایش بگذاریم و هم ۳ امتیاز بازی را کسب کنیم. می‌دانیم که کار سختی پیش رو داریم، اما تا لحظه آخر خواهیم جنگید.