آیا آدامس تریدنت باعث نازایی می‌شود؟

رشت رویایی – آدامس تولید شده توسط یک شرکت آمریکایی چند وقتی است سر و صدایی صدایی در فضای مجازی ایجاد کرده که موضوع را از سازمان غذا و دارو جویا شدیم.

آدامس تریدنت

چندی پیش شایعه‌ای در فضای مجازی تحت عنوان ” آدامس‌هایی که با قیمتی به نسبت مناسب در کشور به فروش می‌رسند و در آمریکا مجوز فروش ندارد، بروز اختلالات هورمونی و نازایی را به همراه دارد.” دست‌به‌دست شد.

در پی انتشار این خبر، دکتر رستگار رییس آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: هیچ گزارشی مبنی بر مضر بودن آدامس با برند تجاری “تریدنت” ارائه نشده و موارد اختلالات هورمونی و نازایی در اثر مصرف این آدامس‌ها شایعه‌ای بیش نیست.

با سر زدن به مغازه‌های متعدد و زیر و رو کردن نوشته‌های روی جلد این آدامس‌ها متوجه شدیم در برخی موارد روی جلد آدامس عبارت “غیرقابل فروش در آمریکا” قید شده و در برخی موارد اثری از این عبارت نیست.

از طرفی سازمان غذا و دارو نسبت به انتشار این خبر واکنش نشان داده است و جوابیه‌ای از سوی رییس اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی با منشاء گیاهی سازمان غذا و دارو منتشر کرده است.

بر اساس این جوابیه، نسترن محمدی رییس اداره نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی، در پی تکذیب این شایعات گفت: شرکت مربوطه مجوز خود را از سازمان غذا و دارو اخذ و تمدید کرده و این سازمان ضوابط لازم را در خصوص این فرآورده اعمال کرده است.

محمدی همچنین گفت: عموماً تمدید مجوز شرکت‌ها پس از بررسی سابقه شرکت، محصول و مستندات و مدارکی که از طرف کارخانه تولید کننده ارائه می‌شود، صورت پذیرفته و پس از انجام آنالیزهای لازم در خصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود.

او گفت: آدامسی که صحبت آن در فضای مجازی وجود دارد، به‌صورت رسمی از کشور ترکیه وارد می‌شود و حسابش از آدامس‌های قاچاقی که هم از نظر بهداشتی زیر سؤال است و هم ممکن است مشکل حلیت داشته باشد، جداست.

محمدی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بجاست که مصرف‌کنندگان فراورده‌های غذایی هنگام خرید این قبیل محصولات به شماره پروانه ورود بهداشتی که بر بسته بندی آن درج شده، توجه کرده و از پذیرفتن محصولات فاقد مجوز جدا خوداری کنند.

او امکان وجود آدامس‌های قاچاق در بازار را غیرممکن ندانسته و از عموم مردم خواست در صورت مشاهده محصولاتی مغایر با ضوابط، موضوع را به روابط عمومی سازمان غذا و دارو یا معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور اطلاع دهند.

این برند معروف آدامس، توسط یک شرکت آمریکایی تولید می‌شود به همین علت با مراجعه به سایت‌های آمریکایی در پی کسب اطلاعات بیشتر، متوجه شدیم هیچ موارد خلاف قانونی در تولید این آدامس‌ها مشاهده نشده است.

طی پرسشی هم که یکی از سایت‌های معتبر از کاربران آمریکایی در خصوص عرضه‌ی آدامس تریدنت انجام داده، شهروندان از در دسترس بودن این برند در تمام فروشگاه‌ها گفته‌اند و تاکید کردند که فروش این آدامس کاملاً قانونی بوده و ضرری برای انسان ندارد.

بدیهی است که وجود این شایعات بی‌دلیل نیست و وجود شک و شبهه در استفاده از آدامس های این برند آمریکایی و از استفاده از دیگر برندها ی عرضه‌ی این محصول ضرری ندارد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz