با برگزاری ۴ کارگاه آموزشی اتفاق افتاد
آموزش فعالین محیط زیست در زمینه پسماند

رشت رویایی- فعالین محیط زیست رشت برای آمادگی در آموزش چهره به چهره شهروندان تحت آموزش مدیریت پسماند قرار گرفتند.

به گزارش سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، فعالین محیط زیست دو گروه جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست و موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما روز پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت مخاطبان چهار کارگاه آموزشی سازمان پسماند شهرداری رشت بودند.

این برنامه آموزشی در پژهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

کارگاه آموزشی - آموزش فعالین محیط زیست در زمینه پسماند

شناخت انواع پسماند
در کارگاه اول دکتر مریم محمدی استاد کلایه از کارشناسان سازمان پسماند فعالین داوطلب مباحث پایه‌ای پسماند آشنا کرد.

محمدی در این کارگاه که با عنوان «آشنایی با پسماند و مزایای تفکیک زباله از مبدأ» برگزار شد با بیان تقسیم بندی‌های رایج پسماندها در مورد پسماند ویژه و خطرناک، تر و خشک توضیحاتی ارائه کرد.

وی در ادامه مفهوم بازیافت را برای حاضرین تشریح کرد. وی بازیافت را فرایندی دانست که در آن مواد جمع‌آوری و جدا شده و به عنوان مواد خام برای تولید استفاده می‌شوند.

محمدی همچنین افزایش زباله را نتیجه افزایش جمعیت و تغییر عادات غذایی دانست و با اشاره به دفن غیر بهداشتی زباله در گیلان گفت: سراوان تنها محل دفن پسماند تولیدی مرکزی گیلان و بزرگترین سایت دفن شمال کشور است. محمدی با اشاره به حجم زیاد شیرابه این سایت افزود: با توجه به بالا بودن آب‌های زیرزمینی و میزان بارندگی در رشت اثر تخریبی این شیرابه بسیار زیاد است.

این کارشناس پسماند در ادامه به مزایای تفکیک زباله از مبدأ اشاره کرد. وی صرفه جویی در مصرف مواد اولیه٬انرژی٬نیروی انسانی و صرفه جویی در زمین مورد نیاز به دفن را از مهم‌ترین نتایج انجام تفکیک زباله دانست.

محمدی همچنین در مورد انواع کاغذ و پلاستیک و شیشه قابل بازیافت برای حاضرین توضیحاتی ارائه کرد.

ارتباط مؤثر با زبان بدن
بعد از کارگاه آشنایی پسماند و مزایای تفکیک زباله از مبدأ کارگاه دوم نیز با موضوع «نحوه برقراری ارتباط مؤثر و استفاده از زبان بدن در تعاملات» توسط قهرمان پور برگزار شد.

در این کارگاه قهرمان پور نحوه ارتباط درست با مخاطبان را برای فعالین محیط زیست توضیح داد. فعالین محیط زیست در این کارگاه با مفهوم زبان بدن آشنا شده و در مورد شکل‌گیری یک تعامل تاثیرگزار با استفاده از یک ارتباط صحیح آموزش‌هایی دریافت کردند.

بازاریابی اجتماعی
کارگاه سوم نیز با حضور دکتر مرتضی مسرور یکی از اساتید گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان برگزار شد. مسرور در این کارگاه «بازاریابی اجتماعی» را برای حاضرین تشریح کرد.

وی با بیان تفاوت‌های بازاریابی اجتماعی و تجاری در مورد مخاطبان این نوع از بازاریابی توضیحاتی ارائه کرد.

در طول این سه کارگاه حاضرین با مطرح کردن سؤال و جواب دادن به برخی پرسش‌های اساتید در پیش برد بحث تاثیرگزار بودند.

کارگاه عملی
اما کارگاه آخر به طور کامل به صورت مشارکتی و با حضور هر سه استاد کارگاه‌های قبلی برگزار شد.

در این کارگاه عملی فعالین محیط زیست به تمرین آموخته‌های خود با استفاده از تجربه افراد پیشکسسوت این عرصه پرداختند.

در این کارگاه داوطلبین با تقسیم شدن به ۸ گروه به پیش بینی سؤالات احتمالی شهروندان پرداختند و سعی کردند با کمک اساتید جواب‌های ممکن به این سؤالات را پیدا کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz