آمار و ارقام طلاق در گیلان حیرت‌آور است

طلاق

رشت رویایی- اخیراً سازمان ثبت احوال آماری را منتشر کرد که بسیار نگران کننده است آن هم در جامعه‌ای که داعیه‌دار اصول مترقی اخلاقی و اسلامی است.

در این گزارش آمده است که ۳۵ درصد ازدواج‌ها در استان تهران و ۳۲ درصد ازدواج‌ها در استان‌های گیلان و البرز به طلاق منجر می‌شود.

قرار گرفتن نام استان گیلان در صدر این رده بندی جای بسی تأمل و همینطور تأسف دارد. جدای از این واقعیت که با توجه به وضع موجود و اتفاقات پیرامونی شاهد افزایش روز به روز آمار طلاق که در احادیث و روایات به بدترین حلال‌ها تشبیه شده، باید دید چه عواملی سبب بالارفتن این حجم از میزان طلاق آن هم در استانی با فرهنگ و سنت غنی، و مردمانی خونگرم صمیمی شده است.

طبق گزارشی که از سوی اداره کل سازمان ثبت و احوال استان گیلان منتشر شد، در سال گذشته حدود ۲۱ هزار ازدواج در استان به ثبت رسید که در مقایسه با میانگین کشوری، گیلان در رتبه بیست و یکم قرار دارد.

در خصوص میانگین سن ازدواج نیز در مردان گیلانی ۲۹ سال و در زنان گیلانی ۲۵ سال است. اما آمار میزان طلاق در گیلان جای تعجب و البته نگرانی دارد. بر طبق همین آمار منتشره، در سال ۹۴، ۶ هزار و ۹۶۱ مورد جدایی در دفترخانه‌های گیلان به ثبت رسیده که ۳۴ درصد این طلاق‌ها مربوط به زوجین زیر پنج سال زندگی مشترک است. به عبارت دیگر از هر ۳ ازدواج در گیلان ۱ ازدواج منجر به طلاق می‌شود. استانی که ازلحاظ فرهنگی و اجتماعی دارای سبقه بسیار طولانی است چرا باید به این وضع نگران کننده ایی دچار شود؟؟

بر طبق پرونده‌های مختومه طی سال‌های گذشته در دادگاه‌های خانواده، اعتیاد به مواد مخدر، بیکاری و درآمد ناکافی جهت اداره زندگی، خیانت و مشکلات جنسی، سو ظن و بدبینی از علل اصلی طلاق بین زوج‌های جوان است. به علاوه عدم تناسب خانوادگی زوجین در زمان ازدواج، دخالت‌های بی جای برخی والدین در زندگی فرزندان، چشم و هم چشمی و بالارفتن سطح توقعات، مقایسه نادرست زوجین از زندگی دیگران نسبت به خود و همینطور عدم از خودگذشتگی در زندگی زناشویی نیز عوامل دیگری است که دچار لغزش بنیان خانواده ایی می‌شود که بسیار مورد اهمیت و تاکید دین مبین اسلام است.

انحطاط بنیان خانواده می‌تواند ضررهای سنگینی را برای جامعه به وجود آورد که با رجوع به سبک زندگی اسلامی و انتخاب الگوهای موفق در این زمینه می‌توان از وقوع این اختلافات به شکل جدی جلوگیری کرد.

در همین رابطه راه حل‌هایی که برای جلوگیری از افزایش روند این پدیده مذموم می‌توان متصور بود، فعال کردن مراکز مشاوره و خدمات روانشناسی و روانکاوی و همینطور سوق دادن زوجین قبل از طرح موضوع در دادگاه به این مراکز می‌تواند مفید فایده باشد. به علاوه اینکه پرهیز از عوامل احساسی و گزینش‌های ظاهری در انتخاب همسر و توجه بیشتر به شخصیت و اخلاقیات همدیگر راه دیگری است که از حجم زیاد پرونده‌های طلاق جلوگیری می‌کند.

تابناک

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz